Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

16 kwietnia 2021 r.
8:42

Medycy z Hrubieszowa: Działania starosty i władz to dla nas policzek

28 1 A A
Szpital powiatowy w Hrubieszowie
Szpital powiatowy w Hrubieszowie (fot. LubieHrubie.pl)

Od trzech dni w szpitalu w Hrubieszowie jest nowy dyrektor. Sporu między poprzednim szefem szpitala a władzami starostwa już nie ma. Jednak emocje wcale nie opadły. Głos zabrali oburzeni pracownicy szpitala i burmistrz Hrubieszowa. Wojewoda zapowiada, że przygląda się sytuacji i gdyby zagrożeni byli pacjenci, to będzie interweniował.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O zmianie na stanowisku dyrektora szpitala w Hrubieszowie dowiedziałem się niestety z mediów. Nadal jest problem komunikacją w powiecie hrubieszowskim – przyznał w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Jego zdaniem te „problemy” mają odzwierciedlenie w sytuacji epidemiologicznej w tym powiecie. Pod względem liczby nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców (uśredniony wskaźnik z siedmiu dni), powiat hrubieszowski jest cały czas w ścisłej czołówce tych z najgorszym wynikiem. Według wczorajszych statystyk, był na pierwszym miejscu ze wskaźnikiem 56,5.

– Obserwuję funkcjonowanie tego szpitala. Jeśli stwierdzę, że jego normalne działanie jest zagrożone i zagrożeni byliby jego pacjenci, to podejmę interwencję – zaznaczył Sprawka. Nie chciał jednak na razie powiedzieć, na czym taka interwencja miałaby polegać. – Trudno oceniać działanie szpitala dzień po zmianie dyrekcji. Myślę, że ten obraz wyklaruje się w przyszłym tygodniu – dodał wojewoda.

Zmiana w szpitalu

Dariusz Gałecki, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Świętej Jadwigi Królowej w Hrubieszowie złożył rezygnację ze stanowiska 23 marca, 26 marca władze powiatu hrubieszowskiego jej nie przyjęły. 13 kwietnia Zarząd Powiatu Hrubieszowskiego podjął uchwałę na mocy której przyjął rezygnację Dariusza Gałeckiego z funkcji dyrektora. Tego samego dnia dyrektor opuścił placówkę, bo został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

I tego samego dnia w szpitalu pojawiła się nowa dyrektor. Obowiązki pełni, jak określa starosta „na czas trwania pandemii” Alicja Jarosińska. Do tej pory była zastępcą dyrektora do spraw pielęgniarstwa w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W środku pandemii

Dzień później zarząd powiatu oficjalnie poinformował o zmianie na stanowisku dyrektora szpitala przypominając, że: dotychczasowy dyrektor złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska w czasie narastającej fali pandemii koronawirusa; że wielokrotnie apelował do dyrektora placówki oraz innych lekarzy, którzy postanowili wraz z dyrektorem odejść ze szpitala, o odpowiedzialność za życie i zdrowie pacjentów; i, że pomimo apeli pan Dariusz Gałecki nie wycofał rezygnacji.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

Moralnie nieakceptowalne

– Jest to potwarz, która w naszej ocenie godzi w dobra osobiste dyrektora i nasze, wobec czego nie możemy pozostać bierni. Deprecjonowanie naszej pracy oraz przypisywanie nam – pracownikom służby zdrowia – odpowiedzialności za zaistniałą sytuację jest moralnie nieakceptowalne i niestety wprowadza opinię publiczną w błąd. Tego rodzaju działania ze strony starosty i władz powiatu traktujemy, jako wymierzony nam policzek uwłaczający naszej godności oraz lekceważący naszą ciężka pracę. My chcemy tylko spokojnie, w normalnej atmosferze pracować, walczyć o zdrowie i życie naszych pacjentów – napisali w oświadczeniu lekarze i personel medyczny SPZOZ, którzy zauważają, że ani starosta ani zarząd nie chcieli z nimi rozmawiać i zrozumieć ich decyzji o wypowiedzeniu umów. Oczekują, że kryzys, jaki zarząd wywołał swoją agresywną postawą, zarówno wobec Dariusza Gałeckiego, jako dyrektora oraz ich - zostanie zażegnany.

Ponadto, nie oczekują proponowanych przez panią starostę podwyżek ani żadnych innych gratyfikacji finansowanych ze środków publicznych.

– Jakiekolwiek próby przekupienia nas przez podmiot tworzący, z góry skazane są na niepowodzenie. Żaden z nas, lekarzy, nigdy nie pozostawi chorego bez pomocy ani nie odejdzie od łóżka chorego pacjenta. Stawianie nam ultimatum w kwestii dalszego zatrudnienia, wobec złożonych przez nas wypowiedzeń umów o pracę, ze strony obecnej dyrekcji, przy równoczesnym braku jakiejkolwiek koncepcji czy też pomysłu już nawet nie na rozwój, a tylko dalsze funkcjonowanie naszej placówki, jest rozwiązaniem skrajnie nieodpowiedzialnym – piszą pracownicy powiatowego szpitala w oświadczeniu, które wysłali do lubelskiego wojewody i premiera.

To walka polityczna

– To są pomówienia i oszczerstwa. Osoby, które chcą mnie zdyskredytować posuwają się za daleko. Nie proponowałam pracownikom SPZOZ podwyżek za wycofanie wypowiedzeń. Nic takiego nie miało miejsca i bardzo źle się stało, że kadra szpitala została zamieszana w walkę polityczną. Bo co to jest jak nie walka polityczna, kiedy lekarza piszą, że chcą, żebym ustąpiła za stanowiska – mówi Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, która uważa, że nowa pani dyrektor będzie dobrze zarządzała placówką.

Komentując oświadczenie lekarzy i personelu medycznego SP ZOZ w Hrubieszowie wyjaśnia, że po tym jak 23 marca dyrektor Dariusz Gałecki złożył rezygnację z pełnionej funkcji była w szpitalu i rozmawiała z kadrą kierowniczą.

– Nie wiem co przekazali z tej rozmowy innym pracownikom ale tłumaczyłam wówczas, że zarzuty dyrektora kierowane do mnie w mediach i w oświadczeniach, są zupełnie bezpodstawne – dodaje pani starosta.

Rada też podzielona

– Podzielając zgłaszane do mnie obawy mieszkańców miasta – obecnych i potencjalnych pacjentów szpitala w Hrubieszowie – uważam, że przez trwający konflikt zagrożone jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców miasta i powiatu hrubieszowskiego – napisała Marta Majewska, która też wydała oświadczenie. Burmistrz Hrubieszowa jest w składzie Rady Społecznej SPZOZ w Hrubieszowie.

Wyraziła zdziwienie, że do chwili obecnej nie została zwołana sesja rady powiatu. A ostatnie spotkanie rady społecznej szpitala było 28 stycznia i później nie odbyło się jej żadne posiedzenie, nawet zdalnie. Poinformowała także, że 30 marca przedstawiciele rady społecznej zaapelowali do wojewody i prosili go o podjęcie możliwych działań, które miałyby na celu uspokojenie uzasadnionych obaw społecznych.

– Właśnie piszę odpowiedź pani burmistrz Hrubieszowa, bo uważam, że jej zarzuty są nieprzemyślane a wpis to kolejna wypowiedź, która ma polityczny charakter. Przeciwnikom politycznym chodzi o podsycanie atmosfery. Nie chcą współpracować i pomóc łagodzić sytuację w tak trudnym czasie pandemii – mówi Marcin Zając, radny powiatowy, który od września, jako przedstawiciel władz powiatu jest przewodniczącym Społecznej Rady Szpitala w Hrubieszowie.

– Pani burmistrz jako członek rady szpitala powinna wiedzieć, że szpital, który odpowiada za organizację posiedzeń nie ma możliwości przeprowadzić ich zdalnie. Możemy się tylko spotykać osobiście. Nie wyobrażam sobie, żeby w środku szalejącej pandemii narażać ludzi, dlatego od stycznia żadnego posiedzenia nie było. Bardzo bym prosił o łagodzenie nastrojów i o współpracę  – dodaje przewodniczący, który przyznaje, że nie wiedział o piśmie do wojewody, które wysłali przedstawiciele rady, nie zna treści, ani nie wie kto się pod nim podpisał.

W skład rady społecznej szpitala wchodzą: przewodniczący (przedstawiciel organu założycielskiego) i 11 członków: przedstawiciel wojewody, dwóch przedstawicieli wyłonionych przez Radę Miasta Hrubieszów i po jednym  przedstawicielu poszczególnych rad gmin. Kadencja rady społecznej trwa 4 lata.

Wysłaliśmy pytania do pani dyrektor Alicji Jarosińskiej, by odniosła się do sytuacji w hrubieszowskim szpitalu. Czekamy na odpowiedź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium