Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

16 sierpnia 2020 r.
8:08

Miastowi ciągną na wieś. Rolnicy z dziada pradziada chcą ochrony najlepszej ziemi

188 4 A A
Wielu ucieka na wieś w poszukiwaniu przestrzeni. Ale i tutaj staje się coraz bardziej ciasno. Na zdjęciu: budowa domów jednorodzinnych w gminie Jastków.
Wielu ucieka na wieś w poszukiwaniu przestrzeni. Ale i tutaj staje się coraz bardziej ciasno. Na zdjęciu: budowa domów jednorodzinnych w gminie Jastków.

Uciekają na wieś, ale tam, zamiast upragnionej ciszy i przestrzeni, coraz częściej trafiają na małe osiedla z gęsto poupychanymi domkami jednorodzinnymi. Prawie jak w peryferyjnych dzielnicach Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zdecydowaliśmy się na budowę domu w okolicy Lublina z kilku powodów. Przede wszystkim, by mieć większą przestrzeń, której w bloku nie mamy. Do tego czyste powietrze, cisza i spokój – mówi jedna z mieszkanek lubelskiego Czechowa, która jest w trakcie przeprowadzki do graniczącej z miastem gminy Niemce.

Bez pozwolenia to tylko w reklamie

Niektórzy kupują ziemię okazyjnie, najczęściej rolną, i liczą na to, że uda się ją przekształcić. – A proces odrolniania wcale nie jest prosty. W tej chwili mamy ok. 600 wniosków – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.

Chodzi o zmiany w studium i planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Są przypadki, w których minister rolnictwa obstaje przy swoim – aby pól na cele nierolnicze nie przekształcać.

– Na najbliższej sesji zamierzamy procesować kolejny projekt studium dotyczący ok. 700 wniosków – dodaje Urbaś. I zapewnia: – Zajmujemy się tym tematem. Komu się da, to pomożemy. Komu się nie da – to trudno. Proces jest długotrwały. Tylko w reklamie można się budować bez pozwolenia.

Byle z miasta

Mieszkańców systematycznie przybywa w gminach okalających Lublin. Np. w gminie Wólka w ciągu 4 lat przybyło 760 osób (obecnie zameldowanych jest tu 12 288 osób).

Napływem nowych mieszkańców chwali się na swojej stronie internetowej gmina Konopnica. „Ceny nieruchomości na terenie gminy Konopnica należą do jednych z najwyższych w rejonie Lublina” – zauważają urzędnicy.

Podobnie jest w gminie Jastków. – Bardzo modny stał się Natalin, Marysin, a także Snopków. W tej ostatniej miejscowości zapewne niebawem rozpocznie się budowa dużego osiedla. Na kilku hektarach będą bloki i domki jednorodzinne. Po drugiej stronie jest ok. 90 ha gruntów rolnych – mówi Teresa Kot, wójt Jastkowa. – Z kolei w Jastkowie, obok biblioteki, na 6 ha ma powstać osiedle na ponad 70 domów. Obok jest 28 działek, na których już rozpoczęła się budowa.

Jedna działka – cztery domy

– Wieś przyciąga, bo mimo wszystko jest ciszej niż w mieście – mówi pani Monika z Lublina, która poważnie zastanawia się nad wyprowadzką z miasta. – Ale tam też zaczyna się robić coraz ciaśniej. Nie wyobrażam sobie mieszkania okno w okno z sąsiadem. Czułabym się jak w klatce.

To, ile procent działki można zabudować, jakiej wysokości może być dom, jaki ma mieć dach itd., precyzuje plan zagospodarowania przestrzennego.

– Jedna działka oznaczała, że powstanie tam jeden dom albo bliźniak. Do niedawna wszystko w ten sposób się odbywało – tłumaczy Teresa Kot. Ale jest pewna „furtka”. W prawie geodezyjnym cały czas funkcjonuje przepis tzw. lex specialis. – Mówi o tym, że w sytuacjach koniecznych, gdy np. rodzice zbudowali dom-bliźniak, ale rodzina się pokłóciła, trzeba ten grunt podzielić. Właśnie ten przepis pozwala na dzielenie działek niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego już po wybudowaniu budynków. Teraz to się robi nagminne. Są działki 18-arowe, na którym są budowane cztery podwójne domy – przyznaje wójt Jastkowa.

Później takie sprawy wracają do gminy rykoszetem.

– Bo np. nie ma jednego właściciela drogi, tylko 20, albo ludzie zaglądają sobie okno w okno i są konflikty. Moim zdaniem przepis ten naprawdę robi dużo szkody – przyznaje pani wójt.

Większa kontrola

Większej kontroli nad przekształcaniem gruntów chce Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. ZKRIR chciałby, by wszelkie przekształcenia ziemi rolnej klas I-III poza miastami musiały opiniować wojewódzkie izby rolnicze.

– Wielokrotnie zdarza się, iż samorządy wydają osobom indywidualnym lub firmom pozwolenia na zabudowę gruntów rolnych klas I-IV bez uwzględnienia panujących w terenie realiów gospodarki rolnej – argumentuje rolniczy samorząd. Jak podlicza, w ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych.

Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, zauważa, że ten temat zupełnie inaczej jest rozwiązany we Francji. – Jest wytyczony obszar, gdzie można budować domy jednorodzinne. Jest tam cała infrastruktura: drogi, sieć kanalizacyjna. U nas takich rozwiązań brakuje. Dlatego też przy każdej sposobności wnioskujemy do gmin o tworzenie takich stref zamieszkania. Wtedy nie byłoby tylu indywidualnych wniosków o odrealnianie.

Mniej byłoby też konfliktów. – Nowym mieszkańcom wszystko przeszkadza. Wpływają do nas skargi na rolników np. pracujących w polu po godz. 22, czy że podczas żniw kurzy się z kombajnu, albo że śmierdzi, bo został wywieziony obornik – przyznaje prezes LIR.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Świąteczne jedzenie, a także inne nadwyżki mogą trafić do innych z pomocą jadłodzielni.

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium