Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

16 sierpnia 2020 r.
8:08

Miastowi ciągną na wieś. Rolnicy z dziada pradziada chcą ochrony najlepszej ziemi

Wielu ucieka na wieś w poszukiwaniu przestrzeni. Ale i tutaj staje się coraz bardziej ciasno. Na zdjęciu: budowa domów jednorodzinnych w gminie Jastków.
Wielu ucieka na wieś w poszukiwaniu przestrzeni. Ale i tutaj staje się coraz bardziej ciasno. Na zdjęciu: budowa domów jednorodzinnych w gminie Jastków.

Uciekają na wieś, ale tam, zamiast upragnionej ciszy i przestrzeni, coraz częściej trafiają na małe osiedla z gęsto poupychanymi domkami jednorodzinnymi. Prawie jak w peryferyjnych dzielnicach Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zdecydowaliśmy się na budowę domu w okolicy Lublina z kilku powodów. Przede wszystkim, by mieć większą przestrzeń, której w bloku nie mamy. Do tego czyste powietrze, cisza i spokój – mówi jedna z mieszkanek lubelskiego Czechowa, która jest w trakcie przeprowadzki do graniczącej z miastem gminy Niemce.

Bez pozwolenia to tylko w reklamie

Niektórzy kupują ziemię okazyjnie, najczęściej rolną, i liczą na to, że uda się ją przekształcić. – A proces odrolniania wcale nie jest prosty. W tej chwili mamy ok. 600 wniosków – mówi Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.

Chodzi o zmiany w studium i planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Są przypadki, w których minister rolnictwa obstaje przy swoim – aby pól na cele nierolnicze nie przekształcać.

– Na najbliższej sesji zamierzamy procesować kolejny projekt studium dotyczący ok. 700 wniosków – dodaje Urbaś. I zapewnia: – Zajmujemy się tym tematem. Komu się da, to pomożemy. Komu się nie da – to trudno. Proces jest długotrwały. Tylko w reklamie można się budować bez pozwolenia.

Byle z miasta

Mieszkańców systematycznie przybywa w gminach okalających Lublin. Np. w gminie Wólka w ciągu 4 lat przybyło 760 osób (obecnie zameldowanych jest tu 12 288 osób).

Napływem nowych mieszkańców chwali się na swojej stronie internetowej gmina Konopnica. „Ceny nieruchomości na terenie gminy Konopnica należą do jednych z najwyższych w rejonie Lublina” – zauważają urzędnicy.

Podobnie jest w gminie Jastków. – Bardzo modny stał się Natalin, Marysin, a także Snopków. W tej ostatniej miejscowości zapewne niebawem rozpocznie się budowa dużego osiedla. Na kilku hektarach będą bloki i domki jednorodzinne. Po drugiej stronie jest ok. 90 ha gruntów rolnych – mówi Teresa Kot, wójt Jastkowa. – Z kolei w Jastkowie, obok biblioteki, na 6 ha ma powstać osiedle na ponad 70 domów. Obok jest 28 działek, na których już rozpoczęła się budowa.

Jedna działka – cztery domy

– Wieś przyciąga, bo mimo wszystko jest ciszej niż w mieście – mówi pani Monika z Lublina, która poważnie zastanawia się nad wyprowadzką z miasta. – Ale tam też zaczyna się robić coraz ciaśniej. Nie wyobrażam sobie mieszkania okno w okno z sąsiadem. Czułabym się jak w klatce.

To, ile procent działki można zabudować, jakiej wysokości może być dom, jaki ma mieć dach itd., precyzuje plan zagospodarowania przestrzennego.

– Jedna działka oznaczała, że powstanie tam jeden dom albo bliźniak. Do niedawna wszystko w ten sposób się odbywało – tłumaczy Teresa Kot. Ale jest pewna „furtka”. W prawie geodezyjnym cały czas funkcjonuje przepis tzw. lex specialis. – Mówi o tym, że w sytuacjach koniecznych, gdy np. rodzice zbudowali dom-bliźniak, ale rodzina się pokłóciła, trzeba ten grunt podzielić. Właśnie ten przepis pozwala na dzielenie działek niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego już po wybudowaniu budynków. Teraz to się robi nagminne. Są działki 18-arowe, na którym są budowane cztery podwójne domy – przyznaje wójt Jastkowa.

Później takie sprawy wracają do gminy rykoszetem.

– Bo np. nie ma jednego właściciela drogi, tylko 20, albo ludzie zaglądają sobie okno w okno i są konflikty. Moim zdaniem przepis ten naprawdę robi dużo szkody – przyznaje pani wójt.

Większa kontrola

Większej kontroli nad przekształcaniem gruntów chce Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. ZKRIR chciałby, by wszelkie przekształcenia ziemi rolnej klas I-III poza miastami musiały opiniować wojewódzkie izby rolnicze.

– Wielokrotnie zdarza się, iż samorządy wydają osobom indywidualnym lub firmom pozwolenia na zabudowę gruntów rolnych klas I-IV bez uwzględnienia panujących w terenie realiów gospodarki rolnej – argumentuje rolniczy samorząd. Jak podlicza, w ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych.

Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, zauważa, że ten temat zupełnie inaczej jest rozwiązany we Francji. – Jest wytyczony obszar, gdzie można budować domy jednorodzinne. Jest tam cała infrastruktura: drogi, sieć kanalizacyjna. U nas takich rozwiązań brakuje. Dlatego też przy każdej sposobności wnioskujemy do gmin o tworzenie takich stref zamieszkania. Wtedy nie byłoby tylu indywidualnych wniosków o odrealnianie.

Mniej byłoby też konfliktów. – Nowym mieszkańcom wszystko przeszkadza. Wpływają do nas skargi na rolników np. pracujących w polu po godz. 22, czy że podczas żniw kurzy się z kombajnu, albo że śmierdzi, bo został wywieziony obornik – przyznaje prezes LIR.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium