Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lutego 2024 r.
13:36

Michał Kołodziejczak bierze się za granicę z Ukrainą. "Zero tolerancji dla nieprawidłowości"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Taki rzepak, prawdopodobnie z pleśnią, wjeżdża do Polski – stwierdził wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyjmując z kieszeni garść nasionek. Podczas konferencji prasowej w Lublinie lider Agrounii zapowiedział też m.in. wzmocnienie nadzoru sanitarnego, weterynaryjnego i fiskalnego nad importowanymi produktami rolnymi i spożywczymi z Ukrainy oraz VAT na ukraiński olej. Wiceminister Kołodziejczak po konferencji pojechał na przejście w Dorohusku. Wideo i galeria zdjęć po tekstem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, wiceminister Michał Kołodziejczak nie uciekał od polityki.

– Komisarz Janusz Wojciechowskiego naopowiadał bzdur w Komisji Europejskiej. Przekonywał wszystkich urzędników w UE, łącznie z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem, że import z Ukrainy nie zagraża Polsce. Dzisiaj odkręceni tego wszystkiego nie jest proste – grzmiał wiceminister Kołodziejczak w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Chodziło mu o brak reakcji rządu Mateusz Morawieckiego na niekontrolowany import zboża, owoców miękkich, cukru i innych produktów spożywczych z Ukrainy oraz unijną politykę „Zielonego Łady”, która była popierana przez PiS.

Wiceminister drugi dzień prowadzi kontrole na wschodniej granicy, w Dorohusku i Hrebennym.

Zastałem totalny bałagan. Między służbami kontrolnymi nie ma komunikacji. Musimy to zmienić, nawet sterując ręcznie. Będą stał na straży polskiej produkcji rolnej, polskiego rolnictwa. Zapowiadam zero tolerancji dla jakichkolwiek nieprawidłowości – dodał.

– Obiecuję dzisiaj wszystkim polskim rolnikom, że polska granica będzie przypilnowana, tak bardzo, jak nigdy dotąd. Przez dwa lata, od początku wojny Rosji z Ukrainą, nikt nie zgłaszał odpowiednich potrzeb, które powinny być brane pod uwagę na granicy – ocenił polityk.

Zadeklarował też koordynację działań wszystkich służb i zaostrzenie kontroli sanitarnych produktów rolno-spożywczych importowanych z Ukrainy. Podał przykład cukru.

– Dzisiaj cukier nie podlega żadnej kontroli sanitarnej. Jego import opiera się wyłącznie na dokumentach ukraińskich służb sanitarnych. Wczoraj sprawdziłem taki transport. Cukier z Ukrainy źle pachniał – opowiadał wiceminister.

– Podliczamy ilość cukru, która wjechała do Polski od 1 stycznia. Zwrócę się do premiera Donalda Tuska i ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, aby ograniczyć napływ cukru do Polski. Dziś widzimy bardzo duże zaburzenie na rynku cukru, co już odczuwają polscy plantatorzy buraków cukrowych – grzmiał Michał Kołodziejczak.

 

Wiceminister Michał Kołodziejczak o owocach miękkich

Kołodziejczak zapowiedział też, że podejmie działania, aby olej spożywczy importowany z Ukrainy objąć 8-proc. podatkiem VAT, który dzisiaj jest zerowy.

– Będę rozmawiał z ministrem finansów, aby wprowadzić taki podatek na olej importowany z Ukrainy. Nie mam żadnej empatii do biznesmenów, którzy dzisiaj zarabiają na tym, że VAT jest zero-procentowy – dodał Kołodziejczak.

Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, niespełniających wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa, uważa wiceszef resortu rolnictwa. Kołodziejczak wyraził zaniepokojenie tym, że końcowymi odbiorcami wielu transportów z Ukrainy są kraje bałtyckie, Litwa i Łotwa. Można przypuszczać, zdaniem wiceministra, że towary do nich przewożone trafiają z powrotem do Polski.

Nie jest tajemnicą, że artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy mogą być złej jakości.

– Na polskiej granice powinna odbywać się kontrola jakości wszystkich produktów. Nawet tych, które jadą tranzytem na zachód Europy. Tu jest granica Unii Europejskiej i nie powinniśmy wpuszczać towarów wątpliwej jakości, wręcz szkodliwych. Mam tutaj w kieszeni rzepak z wczorajszej kontroli granicy. Jest bardzo duże podejrzenie, że ten rzepak jest z pleśnią. Jak towar nie spełnia norm jakości, będzie zawracany do nadawcy w Ukrainie – dodał Kołodziejczak.

Wiceminister odniósł się ponadto do zapowiadanych na 9 lutego rolniczych blokad, organizowanych przez NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. W proteście zapowiedzieli swój udział także rolnicy z Agrounii.

– Ludzie Agrounii mają pełne prawo do tego, aby wyjść na drogę i protestować. Od niektórych słyszę, że "pogonimy ten rząd w ciągu dwóch tygodni". Rozumiem, że mogą chcieć wymagać więcej po 40 dniach mojego urzędowania, niż od niektórych po 8 latach. Agrounia może mówić o tym, że „Zielony ład” jest do wywalenia – stwierdził wiceminister.

Apelował do rolników, aby nie dali się podzielić. – Tylko wspólnie, my jako rolnicy, będziemy potrafili załatwić sprawę. Rolnicy nie są przybudówką jakichkolwiek partii politycznych. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Na przykład protesty w województwie łódzkim są organizowane często przez ludzi związanych blisko z Prawem i Sprawiedliwością – zakończył.

Wiceminister Michał Kołodziejczak na przejściu w Dorohusku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium