Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 marca 2025 r.
16:17

Mieszkańcy mają swoją koncepcję na tunel pod torami, a miasto swoją. PKP PLK pozwalają na korekty

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez komitet „Nowy Przejazd-Wspólna Sprawa”
Spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez komitet „Nowy Przejazd-Wspólna Sprawa” (fot. Ewelina Burda)

Koncepcji miasta nie akceptują i walczą o alternatywną lokalizację tunelu pod torami. Mieszkańcom pomaga komitet założony przez radnych PiS i proboszcz parafii z osiedla. Z kolei, dyrektor PKP PLK z Siedlec potwierdza, że korekta jest jeszcze możliwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast kolizyjnego przejazdu na ulicy Łomaskiej - tunel pod torami na przedłużeniu alei Jana Pawła II. Te plany bialskich urzędników wywołują sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami.  Warunkiem ubiegania się o spore pieniądze z PKP PLK na inwestycję, jak przekonuje ratusz jest likwidacja kolizyjnych przejazdów. Z tego na ulicy Łomaskiej mogliby docelowo korzystać już tylko rowerzyści i piesi. Oficjalne konsultacje trwały dwa tygodnie. Do urzędu wpłynęło blisko 300 ankiet. Urzędnicy wysłali już wniosek o dofinansowanie do PKP PLK. Na wyniki trzeba poczekać. Ale już na sam projekt koncepcji ratusz wydał 232 tys. zł. - Według prognoz kolei w nadchodzących latach ruch pociągów może całkowicie wyłączyć przejazd na ulicy Łomaskiej. Dlatego przygotowaliśmy koncepcję zgłoszoną do konkursu, w którym PKP PLK rozstrzygnie o współfinansowaniu inwestycji polegających na budowie tunelu oraz likwidacji kolizyjnych przejazdów. By wniosek spełniał jak najwięcej kryteriów, przygotowywaliśmy go we współpracy, nie tylko ze specjalistami z zakresu urbanistyki i inżynierii drogowej oraz konserwatorem zabytków, ale także wojskiem oraz koleją - podkreśla Renata Tychmanowicz, naczelnik wydziału dróg w ratuszu.

Tymczasem mieszkańcy woleliby tunel na przedłużeniu ulicy Długiej. Takie głosy można było usłyszeć na spotkaniu zorganizowanym we wtorek przez komitet społeczny „Nowy Przejazd - Wspólna Sprawa". Założyli go m.in. miejscy radni z klubu PiS. – Ubolewam, że chociaż nabór do konkursu trwał od sierpnia do lutego, to zabrakło merytorycznej dyskusji z mieszkańcami. A koncepcja zaproponowana przez miasto budzi kontrowersje- mówił na spotkaniu przy kościele WNMP przy ulicy Długiej radny Wojciech Babicz (PiS), mieszkaniec tego osiedla. Jego zdaniem, projekt tunelu w ciągu alei Jana Pawła II utrudni życie mieszkańcom. – To będą dodatkowe kilometry by dostać się do szkoły, przychodni czy galerii Karuzela. Nie wiadomo też, jak pojedzie komunikacja miejska- zauważył Babicz. Przypomniał, że mowa o inwestycji która może kosztować 80 mln zł. W ocenie komitetu duża tańsza jest koncepcja tunelu na przedłużeniu ulicy Długiej. -  Ona jest technicznie możliwa, poza tym nie trzeba będzie aż tylu budynków burzyć. Nie ma też zbyt wielu kolizji z podziemnymi instalacjami- przekonuje Sławomir Denisiuk, mieszkaniec osiedla zawodowo związany z drogownictwem, w przeszłości urzędnik ratusza.

W sprawę mocno zaangażował się też proboszcz parafii ksiądz Andrzej Biernat.  – Byłem u dyrektora regionalnego PKP PLK w Siedlcach, który zapewnił mnie, że sprawa nie jest zamknięta i nasza alternatywna koncepcja jego zdaniem jest dobra. Takie rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich i nie wiem, dlaczego miasto upiera się przy swoim projekcie- stwierdził proboszcz.

Andrzej Kmiecik, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach przyznaje, że miasto złożyło już swój wniosek.  - Realizacja tego projektu lub też brak wynikać będzie z oceny wszystkich złożonych wniosków do PKP PLK. Warunkiem jest zadeklarowana przez miasto likwidacja przejazdów kolejowo- drogowych - zaznacza Kmiecik. Potwierdza też, że projekt został pozytywnie zaopiniowany przez kolej, bo spełnił wymogi konkursowe.  - W przypadku pozytywnego wyboru wniosku istnieje możliwość korekty rozwiązań technicznych na wniosek miasta przy akceptacji centrali naszej spółki. Widzimy taką możliwość i przekazaliśmy ją w rozmowie. Decyzja o ewentualnej korekcie powinna być podjęta z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców miasta. Ale jest to wewnętrzna sprawa samorządu- stwierdza dyrektor.

Obecnie, członkowie komitetu zbierają podpisy pod petycją, którą przekażą urzędnikom. Domagają się w niej budowy tunelu w przebiegu ulicy Długiej. Liczą też na kolejne spotkanie tym razem w ratuszu. - Wskazywany przez grupę mieszkańców alternatywny przebieg tunelu z bardzo wielu obiektywnych powodów nie został oceniony przez fachowców jako optymalne rozwiązanie m.in. z uwagi konieczność dużej ilości wykupów. Jednak budowa tunelu na przedłużeniu al. Jana Pawła II do ul. Łomaskiej, czyli w ciągu ulic głównych przystosowanych do przenoszenia ciężkiego ruchu, nie wyklucza budowy w przyszłości innych połączeń bezkolizyjnych pod torami choćby w osi ul. Długiej – odpowiedziała nam niedawno naczelnik Tychmanowicz. Jednak spotkanie odbyć się może, ale pod pewnym warunkiem. - Pani radna Agnieszka Kulicka zobowiązała się do przekazania dokumentacji ilustrującej pomysł jej i księdza dziekana Andrzeja Biernata, ale dotychczas nie przekazała nam żadnych propozycji, do których moglibyśmy się odnieść. Dopiero na tej podstawie możemy rozmawiać z mieszkańcami. Czekamy na te dokumenty, by je przeanalizować, skonsultować z PKP  i przedstawić wnioski - zapowiada pani naczelnik.

Spotkanie przy kościele zgromadziło tłumy mieszkańców (fot. EB )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium