Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 października 2021 r.
19:06

Minister zdrowia w Lublinie: Sytuacja epidemiczna w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza

(fot. Maciej Kaczanowski)

– Jeśli ktoś będzie przechodził COVID-19 ciężko, to szansa na jego zgon jest bardzo wysoka – alarmują lekarze. Sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest nadal najgorsza w kraju. Minister zdrowia, który był dzisiaj w Lublinie, decyzji o wprowadzeniu obostrzeń jednak nie przywiózł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest źle, a będzie gorzej. Nie można mieć nadziei, że będziemy mogli skutecznie leczyć pacjentów, którzy będą chorować na najcięższe postacie covidu. Wyniki tego leczenia, mimo postępu nauki i wprowadzania nowych metod, są po prostu złe – przyznaje prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Podkreśla: – Oznacza to, że jeżeli ktoś będzie chorował ciężko, to szansa na zgon takiego pacjenta jest bardzo wysoka.

Dodał, że nie dotyczy to tylko starszych pacjentów czy z chorobami towarzyszącymi. – To także często młodzi ludzie, bez żadnych obciążeń, którzy do końca wierzyli, że nic im nie jest, odmawiali testów, szczepienia się i jak trafiają do szpitala, nie jesteśmy w stanie im pomóc, to jest najgorsze – zwraca uwagę prof. Czuczwar. Apeluje: – Każdy zgon osoby niezaszczepionej był do uniknięcia. Ratujmy życie swoje i swoich bliskich.

Minister zdrowia spotkał się dzisiaj w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie z wojewodą i kierownikami klinik chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii. – Sytuacja epidemiczna w lubelskim wyraźnie się pogarsza, dynamika zakażeń jest coraz większa – przyznał Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. Dodał, że sytuacja w naszym regionie „odstaje od innych części kraju pod względem różnych parametrów”. Chodzi m.in. o wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale też odsetka pozytywnych testów. – W województwie lubelskim to 8 proc., podczas gdy w całym kraju jest przeciętnie na poziomie 3 proc. – zaznaczył Niedzielski.

Zwrócił uwagę na trzy główne przyczyny pogarszającej się sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Chodzi o łagodny przebieg trzeciej fali, przez co wiele osób, które nie chorowały, nie uzyskały naturalnej odporności. Do tego niski wskaźnik szczepień przeciwko COVID-19 oraz coraz słabsze przestrzeganie podstawowych restrykcji jak noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, zachowywanie dystansu czy dezynfekcja.

– Czwarta fala się rozwija. Co charakterystyczne, postęp choroby jest znacznie szybszy. Wcześniej następowało to w ciągu dwóch tygodni od początku infekcji, teraz ten okres skraca się o połowę. Jest więc mniej przestrzeni na stosowanie leków np. remdesiviru. Optymalnie stosuje się go, kiedy nie ma natężenia choroby, kiedy nie jest konieczny respirator czy inne środki wspomagające – zaznaczył Niedzielski. Dodał: – Najbardziej martwi fakt, że osoby, które trafiają do szpitali, nie są zdiagnozowane, nie mają testów. Pierwszy test jest wykonywany dopiero w karetce. Są to osoby w bardzo zaawansowanym stanie, z bardzo niską saturacja, zdarza się, że nawet na poziomie 30.

– Pacjenci w ciężkim stanie to jest charakterystyczna cecha początku czwartej fali. Trafiają do nas pacjenci w ciężkim, często krytycznym stanie – potwierdza prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. – Przeszliśmy z tej fazy, kiedy były punktowe ogniska, do fazy, kiedy pacjenci trafiają do nas z różnych rejonów województwa lubelskiego. Więc zasady powinny być przestrzegane wszędzie.

– Nadal nie jest za późno na szczepienia, bo ta fala nie skończy się w październiku, ani w listopadzie. Niestety, na razie nie zmierzamy w kierunku tego modelu, który widzimy w innych krajach, gdzie wyszczepialność jest na poziomie 80 czy 85 proc.

Jak poinformował wojewoda lubelski, w szpitalach w naszym regionie jest 250 pacjentów, 20 pod respiratorem. – Pamiętajmy, że te 274 nowe zakażenia z dzisiaj to są tylko potwierdzone przypadki, w wyniku tego, ze pojawiły się objawy. A ile osób jest zakażonych, ale nie mają objawów i nie są zidentyfikowani – zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Mimo to obostrzeń w naszym województwie na razie nie będzie. – Zastanawialiśmy się, na ile te trzy powiaty, które są najbardziej dotknięte, rzeczywiście wymagają podjęcia działań. Na razie będziemy uważnie monitorować sytuację i wracamy do ścisłego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – zapowiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że służby, które za to odpowiadają będą działać bardziej intensywnie (np. więcej patroli), szczególnie w miejscach, gdzie zakażeń jest najwięcej.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że restrykcji ogólnokrajowych na pewno nie będzie, bo poziom zakażeń w kraju nie daje powodu do takich działań. – Natomiast lokalnie, jeśli będziemy widzieli jakieś sygnały, że sytuacja jest krytyczna, to wtedy na poziomie powiatu będziemy rozważać pewne działania, ale najpierw będą działania dotyczące egzekwowania restrykcji – wyjaśnił minister zdrowia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

W Lany Poniedziałek w Opolu odbył się coroczny Turniej o Złoty Kask będący zarazem Memoriałem Jerzego Szczakiela. Orlen Oil Motor Lublin miał w nim czterech przedstawicieli, a trzech z nich stanęło na podium. Wygrał Bartosz Zmarzlik, drugi był Mateusz Cierniak, a trzeci Dominik Kubera. Jedynie Wiktor Przyjemski zajął odległe miejsce

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Stowarzyszenie ze Studzianki chce bezpłatnie udostępniać kajaki mieszkańcom Białej Podlaskiej. Ratusz jest prawie gotowy by to zlecić, bo stanica kajakowa już czeka.

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium