Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 września 2021 r.
11:29

Więcej papierologii, mniej czasu dla pacjentów. Lekarze narzekają na postępującą biurokrację

14 3 A A
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację (fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum)

Musimy wypełniać stos papierów, ale dla pacjenta, na którym powinniśmy się skupić zostaje coraz mniej czasu – narzekają lekarze. Z najnowszego raportu NIK wynika, że papierologia zabiera medykom już jedną trzecią całej wizyty i ponad połowę teleporady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast poświęcić jak najwięcej czasu pacjentom, lekarze rodzinni, a także specjaliści w poradniach i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej zadań administracyjnych – wskazują kontrolerzy NIK. Chodzi m.in. o sprawozdania statystyczne związane z realizacją umów z NFZ, rejestrację pacjentów oraz wypełnianie dokumentacji medycznej. Jak jednak podkreślają sami lekarze, to tylko wycinek tej długiej listy.

– Nie dość, że braki w kadrze medycznej są coraz bardziej dramatyczne, to jeszcze lekarze i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej papierologii. To nie jest tylko dokumentacja medyczna pacjenta czy raporty dla NFZ, ale stos innych papierów. Chodzi na przykład o sprawozdania dotyczące wywozu odpadów medycznych czy opinie dotyczące potencjalnych rodziców adopcyjnych, które wydają lekarze rodzinni zamiast psychologów – zaznacza Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

– Przez to zostaje coraz mniej czasu dla samego pacjenta, a to na nim powinien skupić się lekarz. Część zadań administracyjnych mieli przejąć statystycy medyczni, sekretarki medyczne czy rejestratorki. Niestety za tym pomysłem nie poszły żadne dodatkowe pieniądze, więc placówki medyczne rzadko takie osoby zatrudniają lub zatrudniają w ograniczonym wymiarze – dodaje Buk.

Z raportu NIK wynika, że już blisko jedna trzecia czasu wizyty zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w przypadku teleporady, która w połowie poświęcona jest takim zadaniom.

– To wpływa na spadek liczby porad, których moglibyśmy udzielić w ciągu dnia, bo przecież się nie rozdwoimy – podkreśla Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – A ilość zaświadczeń, jakie musimy wystawiać na życzenia różnych instytucji jak np. szkoły, przedszkola, urzędu pracy czy ZUS-u jest coraz bardziej problematyczna. Takim przykładem jest zaświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia, którego wymagają np. szkoły wojskowe. Bardzo dobry stan zdrowia to pojęcie bardzo ogólne i to lekarz musi tracić czas na interpretację i zastanawiać się nad ewentualnymi czynnikami, które mogą dyskwalifikować ucznia – dodaje Zieliński.

Dyskusyjne są także zaświadczenia dla żłobków i przedszkoli. – Wydawanie takiego zaświadczenia jest bez sensu, bo lekarz może stwierdzić tylko w danym momencie czy dziecko jest zdrowe. Nie zagwarantujemy, że nadal będzie, kiedy idzie na drugi czy trzeci dzień do przedszkola – zwraca uwagę dr Zieliński.

Zdaniem lekarza, rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie płatnych zaświadczeń. – Jeśli konkretna instytucja żąda od pacjenta zaświadczenia, powinna za to zapłacić. Wówczas być może część z nich stwierdziłaby, że nie są one tak naprawdę potrzebne – uważa Zieliński. – Instytucje powinny mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta, żeby lekarz nie musiał w tym pośredniczyć. To też oszczędziłoby nasz czas – uważa lekarz.

W placówkach medycznych nie są też w pełni wykorzystywane rozwiązania informatyczne, które mogłyby usprawnić pracę medyków. Ponadto asystenci medyczni nie dostają uprawnień np. do wystawiania e-zwolnień, e-recept czy e-skierowań, a pielęgniarkom nie zleca się samodzielnej kontynuacji leczenia pacjenta (w stopniu, na jaki pozwalają im kwalifikacje).

Prezes LIL zaznacza, że coraz większe obciążenie papierologią to nie tylko problem lekarzy i pielęgniarek w poradniach specjalistycznych czy przychodniach POZ. – W szpitalach jest to samo. Dotyczy to chociażby raportów o stanie pacjenta. Rano wypełnia go jedna pielęgniarka, wieczorem druga, a w międzyczasie robi to jeszcze lekarz. W związku z tym, te informacje bardzo często się dublują, ale zaangażowane są w to aż trzy osoby – zwraca uwagę Leszek Buk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kierował autobusem mimo zakazu

Kierował autobusem mimo zakazu

Za szybko i z aktywnym zakazem prowadzenia. Kierowcy autobusu grozi nawet kilka lat odsiadki.

Po latach oczekiwań i obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego EuroParku

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego (EuroParku). Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Uchwała wprowadzająca podwyżki została przyjęta jesienią. Obowiązuje od początku stycznia. Władze gminy Zwierzyniec przypominają mieszkańcom, że czas stosować się do nowych zasad. Dla niektórych będą to duże zmiany.

Trener Jakub Guz poprowadzi PZL Leonardo Avię Świdnik także w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny sezon

Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek sobotniego meczu PZL Leonardo Avii z AZS AGH Kraków świdnicki klub poinformował o przedłużeniu na kolejny sezon kontraktu z wychowankiem żółto-niebieskich Jakubem Guzem.

 Łoś nie przeżył zderzenia z ciężarówką 3 stycznia w Worońcu

Czarny punkt w Worońcu. Czy tablica ostrzegająca przed łosiami pomoże?

To już kolejne zderzenie z łosiem i to w tym samym miejscu – na drodze krajowej numer 2 w Worońcu. Czy tablica ostrzegawcza "Uwaga na łosie" poprawiłaby sytuację? Taki wniosek wpłynął do GDDKiA.

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Seniorka z Chełma straciła oszczędności życia. Kobieta uwierzyła, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą.

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Przerwa w treningach wśród drużyn „najciekawszej ligi świata” powoli dobiega końca. Większość drużyn planuje wznowienie treningów w połowie stycznia, a część z nich przygotowania do piłkarskiej wiosny rozpocznie pod okiem nowych szkoleniowców

Brakuje jednej grupy krwi

Brakuje jednej grupy krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje honorowych dawców. Powoli kończą się zapasy grupy B RhD -.

Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna

Samorządowiec ma już dość. „STOP plotkom, pomówieniom, manipulacji”

Ja rozumiem krytykę, szczególnie konstruktywną. Nikt nie jest nieomylny. Ja też nie. Ale na hejt, zwłaszcza z tych fałszywych kont nie mogę i nie chcę pozwalać – mówi Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna. Skłoniły go do tego zachowania internautów w mediach społecznościowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium