Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 września 2021 r.
11:29

Więcej papierologii, mniej czasu dla pacjentów. Lekarze narzekają na postępującą biurokrację

14 3 A A
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację
Dla pacjenta zostaje coraz mniej czasu – uważają lekarze, obarczając winą za taką sytuację postępującą biurokrację (fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum)

Musimy wypełniać stos papierów, ale dla pacjenta, na którym powinniśmy się skupić zostaje coraz mniej czasu – narzekają lekarze. Z najnowszego raportu NIK wynika, że papierologia zabiera medykom już jedną trzecią całej wizyty i ponad połowę teleporady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast poświęcić jak najwięcej czasu pacjentom, lekarze rodzinni, a także specjaliści w poradniach i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej zadań administracyjnych – wskazują kontrolerzy NIK. Chodzi m.in. o sprawozdania statystyczne związane z realizacją umów z NFZ, rejestrację pacjentów oraz wypełnianie dokumentacji medycznej. Jak jednak podkreślają sami lekarze, to tylko wycinek tej długiej listy.

– Nie dość, że braki w kadrze medycznej są coraz bardziej dramatyczne, to jeszcze lekarze i pielęgniarki mają na głowie coraz więcej papierologii. To nie jest tylko dokumentacja medyczna pacjenta czy raporty dla NFZ, ale stos innych papierów. Chodzi na przykład o sprawozdania dotyczące wywozu odpadów medycznych czy opinie dotyczące potencjalnych rodziców adopcyjnych, które wydają lekarze rodzinni zamiast psychologów – zaznacza Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

– Przez to zostaje coraz mniej czasu dla samego pacjenta, a to na nim powinien skupić się lekarz. Część zadań administracyjnych mieli przejąć statystycy medyczni, sekretarki medyczne czy rejestratorki. Niestety za tym pomysłem nie poszły żadne dodatkowe pieniądze, więc placówki medyczne rzadko takie osoby zatrudniają lub zatrudniają w ograniczonym wymiarze – dodaje Buk.

Z raportu NIK wynika, że już blisko jedna trzecia czasu wizyty zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w przypadku teleporady, która w połowie poświęcona jest takim zadaniom.

– To wpływa na spadek liczby porad, których moglibyśmy udzielić w ciągu dnia, bo przecież się nie rozdwoimy – podkreśla Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, prezes Lubelskiego Związku lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – A ilość zaświadczeń, jakie musimy wystawiać na życzenia różnych instytucji jak np. szkoły, przedszkola, urzędu pracy czy ZUS-u jest coraz bardziej problematyczna. Takim przykładem jest zaświadczenie o bardzo dobrym stanie zdrowia, którego wymagają np. szkoły wojskowe. Bardzo dobry stan zdrowia to pojęcie bardzo ogólne i to lekarz musi tracić czas na interpretację i zastanawiać się nad ewentualnymi czynnikami, które mogą dyskwalifikować ucznia – dodaje Zieliński.

Dyskusyjne są także zaświadczenia dla żłobków i przedszkoli. – Wydawanie takiego zaświadczenia jest bez sensu, bo lekarz może stwierdzić tylko w danym momencie czy dziecko jest zdrowe. Nie zagwarantujemy, że nadal będzie, kiedy idzie na drugi czy trzeci dzień do przedszkola – zwraca uwagę dr Zieliński.

Zdaniem lekarza, rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie płatnych zaświadczeń. – Jeśli konkretna instytucja żąda od pacjenta zaświadczenia, powinna za to zapłacić. Wówczas być może część z nich stwierdziłaby, że nie są one tak naprawdę potrzebne – uważa Zieliński. – Instytucje powinny mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjenta, żeby lekarz nie musiał w tym pośredniczyć. To też oszczędziłoby nasz czas – uważa lekarz.

W placówkach medycznych nie są też w pełni wykorzystywane rozwiązania informatyczne, które mogłyby usprawnić pracę medyków. Ponadto asystenci medyczni nie dostają uprawnień np. do wystawiania e-zwolnień, e-recept czy e-skierowań, a pielęgniarkom nie zleca się samodzielnej kontynuacji leczenia pacjenta (w stopniu, na jaki pozwalają im kwalifikacje).

Prezes LIL zaznacza, że coraz większe obciążenie papierologią to nie tylko problem lekarzy i pielęgniarek w poradniach specjalistycznych czy przychodniach POZ. – W szpitalach jest to samo. Dotyczy to chociażby raportów o stanie pacjenta. Rano wypełnia go jedna pielęgniarka, wieczorem druga, a w międzyczasie robi to jeszcze lekarz. W związku z tym, te informacje bardzo często się dublują, ale zaangażowane są w to aż trzy osoby – zwraca uwagę Leszek Buk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!