Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 sierpnia 2024 r.
14:03

Rolnictwo potrzebuje ratunku. Co minister przywiózł do Lublina?

0 A A

Na zorganizowanym w poniedziałek spotkaniu z dziennikarzami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (PSL) przedstawił pomysły, które mają pomóc funkcjonować rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Poinformowano również o działaniu ceł i kontyngentów na nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W obecnym sezonie pogoda nie pomagała rolnikom w uprawach. Najpierw nawiedziły nas dotkliwe dla rolnictwa przymrozki, następnie nad Polską pojawiła się seria gwałtownych burz i gradobić, teraz z kolei część rolników zmaga się z suszami. Wszystko to sprawiło, że część rolników sezon zakończyć może ze zbiorami bliskimi zera. Ponadto na sytuację rolników nadal wpływ ma trwająca na Ukrainie wojna i import oraz tranzyt towarów z Ukrainy do Europy. Jak twierdzi jednak europoseł Krzysztof Hetman import większości towarów został wstrzymany. Ma to związek z nowymi, wprowadzonymi 6 czerwca, zasadami transportu towarów rolnych do Europy.

– Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące regulowania importu produktów rolnych z Ukrainy na teren Unii Europejskiej, w tym Rzeczpospolitej Polski jest bardziej korzystny dla polskich i europejskich rolników niż to rozporządzenie i te zasady, które obowiązywały w poprzednich dwóch latach. To jest kwestia chociażby ponakładania automatycznych ceł na wiele produktów w sytuacji kiedy poziom pewnego kontyngentu na który się umówiliśmy jest przekroczony ze względu na import tego produktu na unijny rynek – tłumaczył Hetman.

Do tej pory mechanizm ten zadziałał już w przypadku kilku produktów – 18 czerwca został uruchomiony automatyczny mechanizm ochronny w imporcie owsa, natomiast 2 lipca ten sam mechanizm został uruchomiony dla cukru oraz jaj.

– Od początku funkcjonowania tego rządu przyjęliśmy zasadę, że trudne problemy, które są w rolnictwie możemy rozwiązywać tylko w dialogu i współpracy z rolnikami – twierdzi minister Siekierski.

Do braku opłacalności produkcji rolnej zdaniem Siekierskiego przyłożyły się „nadmierne wymogi Zielonego Ładu” oraz przypływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i decyzje Komisji Europejskiej o zbyt dużym dużym otwarciu granic na właśnie te towary. Ustalenie kontyngentów jest, jak twierdzi minister, hamulcem bezpieczeństwa, który powstrzyma niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy.

– My poparliśmy stanowisko rolników, że wymogi Zielonego Ładu są zbyt rygorystyczne i nieracjonalne, nakładają dodatkowe koszty produkcji w rolnictwie i duże obciążenie administracyjne, dokumentacyjne, papierkowe – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi z PSL.

– Metodą dialogu i ciężkiej pracy chcemy rozwiązywać te problemy. Rolnicy krzyczeli na protestach „konkrety, konkrety”. Udało się, pewnie nie wszystko, ale dużą część tych trudnych spraw załatwić – wtórował kolegom partyjnym wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

Aktualna sytuacja rolników

W związku z wymienionymi czynnikami zarówno gospodarczymi jak i pogodowymi, sytuacja rolników jest obecnie trudna. Tak uważają politycy. Dlatego ministerstwo skupia się na wypłacaniu zaległych odszkodowań i zajmuje się problemami „bieżącymi i zastanymi”. Jak przekazał minister odszkodowania z funduszu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za 2023 rok zostały wypłacone w 96 procentach.

Już teraz politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zachęcają jednak rolników do składania wniosków o odszkodowania w związku z tegorocznymi klęskami. Według nieoficjalnych informacji mówi się, że dofinansowanie w tym roku ma wynieść nawet 6 tysięcy złotych od hektara, jednak minister Siekierski tej informacji nie potwierdził.

Szef ministerstwa podkreśla jedynie, że jego zadaniem jest realizacja bieżących zobowiązań i naprawianie zastanych problemów i „błędów poprzedniego rządu”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium