W poniedziałek wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz wicewojewoda Andrzej Maj spotkali się z samorządowcami z gmin, które najbardziej zostały dotknięte przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
W ostatnim czasie plantatorzy nie mieli łatwo. Najpierw województwo lubelskie nawiedziły przymrozki, później ulewne deszcze i gradobicie.
– Cały czas monitorujemy sytuację. Klimat zmienia się na naszych oczach, mają miejsce anomalie pogodowe, a w związku z tym, tak nieprzyjemne zdarzenia dotykają państwa „małe ojczyzny”, ich mieszkańców, gospodarstwa, sady – powiedział podczas spotkania wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
W spotkaniu z samorządowcami udział wzięli także przedstawiciele instytucji rolniczych: dyrektor Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Henryk Smolarz, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk oraz dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Mateusz Winiarski.
Jak informuje urząd wojewódzki, na dzień 20 czerwca aż 145 gmin (na 213 wszystkich) zgłosiło straty związane z anomaliami pogodowymi.
– W 137 gminach były to straty spowodowane przez przymrozki wiosenne. Dodatkowo w maju pojawiły się opady gradu, które zgłosiło 21 gmin w powiatach opolskim, lubelskim parczewskim, włodawskim, ryckim, łukowskim, zamojskim, hrubieszowskim i chełmskim. W 13 z tych gmin wystąpiły wcześniej straty spowodowane przymrozkami wiosennymi – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki.
Największe straty odnotowano na plantacjach owoców jagodowych. Już 18 gmin przesłało łącznie 175 protokołów z oszacowanymi stratami.
Ze wstępnych, częściowych raportów przesłanych przez 64 ze 145 urzędów gminnych zaangażowanych w proces szacowania strat wynika, że szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotknęły 3 750 gospodarstw rolnych, powierzchnia uszkodzonych upraw wynosi ponad 5 750 ha, a wartość oszacowanych strat to ponad 35 526 000 zł.
LUW informuje, że te straty na pewno wzrosną.
Jakie formy pomocy oferują instytucje rolnicze?
- ARiMR - kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych. Jednym z warunków ubiegania się o ten kredyt jest dołączenie do wniosku protokołu oszacowania szkód.
- KRUS - udzielenie przez Prezesa KRUS (na indywidualny wniosek rolnika) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także ich umorzenia,
- samorządy - udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
- KOWR - na podstawie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa może być zastosowane odroczenie i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości rolnej należącej do Skarbu Państwa. Ulgi w opłatach czynszu a także umorzenie raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy.