Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

4 września 2021 r.
8:07

Modernizacja toru w Biłgoraju ma samych zwolenników. Gorzej z driftem

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 1 A A
Pokazy driftingowe, nowej dyscypliny w sporcie samochodowym, na biłgorajskim autodromie z 17 maja 2009 roku
Pokazy driftingowe, nowej dyscypliny w sporcie samochodowym, na biłgorajskim autodromie z 17 maja 2009 roku (fot. Archiwum Automobilklub Biłgorajski)

Dobrze ponad 900 osób wyraziło poparcie dla modernizacji toru Autodrom. Starostwo zabiega o fundusze na inwestycję i zapewnia, że nikogo nie chce skrzywdzić. Chodzi o około 100 dalszych i bliższych sąsiadów obiektu, którzy akceptują inwestycję, ale...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia biłgorajskiego Autodromu sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy powstał z myślą o uczniach Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Obiekt zlokalizowany poza centrum, w okolicy trasy wylotowej na Przemyśl, lata świetności ma za sobą. Najpierw utracił homologację na zawody motorowe, potem był ofiarą sporów własnościowych. Chodziło o działki, na których go wybudowano. Teraz jest szansa na zmianę. Powiat jest właścicielem całego Autodromu, po uregulowaniu prawa własności może zacząć inwestować w to miejsce.

Rozwijać i spełniać marzenia

* Podpisuję, żeby szkolić młodych kierowców na nowym torze. * To jedyny tor w okolicy i powinien zostać. Widzicie, jakie jest zainteresowanie. * Przy fajnym wykorzystaniu tego miejsca i mądrym zarządzaniu może być ono perełką, która ściągnie jeszcze więcej zainteresowanych osób tematami motoryzacyjnymi. * Ten tor to odskocznia od szarej rzeczywistości. * Kawał historii, która może dalej trwać – piszą w komentarzach osoby, które podpisały internetową petycję popierającą modernizację Autodromu.

– Najwięcej podpisów pojawiło się w pierwszym tygodniu zbiórki. Potem zainteresowanie było mniejsze, ale cały czas ktoś podpisuje. W Biłgoraju w dwóch miejscach, na przykład w sklepie Mototechnik przy ul. Leśnej leżą wersje papierowe – mówi Dariusz Paleczny, wiceprezes Automobilklubu Biłgorajskiego, który wymyślił całą akcję.

– Chodzi o formę wsparcia władz powiatu, zwłaszcza gdy będą się starały o dofinansowanie na remont toru. Żeby nikt, na przykład w ministerstwie, się nie zastanawiał, co to za pomysł z inwestycją na Autodromie. Będzie wiadomo, że mieszkańcy chcą, by Autodrom istniał. Przecież dwa, a może nawet trzy pokolenia są związane z tym miejscem – dodaje Paleczny.

Przyznaje, że zwolennicy chcą trochę ubiec ewentualne protesty osób niezadowolonych z planowanego remontu.

– Gdy 40 lat temu powstawał Autodrom, to były dalekie przedmieście Biłgoraja. Działała w okolicy świniarnia, działał skup złomu. W miarę upływu lat powstawały domy, najbliższe są po drugiej stronie ulicy Motorowej. Pewnie ludzie myśleli, że tor umrze śmiercią naturalną. Ale tu nie ma ciszy i spokoju, bo przecież tędy kursują ciężarówki na wysypisko śmieci – uważa wiceprezes.

Petycję podpisało 938 osób (stan na 3 września godz. 19)

Taki obiekt należy się mieszkańcom

– Podpisałem papierową wersję petycji. Inicjatywa nie wyszła od nas, tylko od środowisk związanych z automobilklubem, osób, głównie młodych, zainteresowanych sportem motorowym. Ale nas cieszy, że tyle ludzi się w to zaangażowało – mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

– Czekamy na pieniądze. Złożyliśmy wniosek na około 15 milionów w ramach narodowego programu Polski Ład. Szacujemy, że pierwszy etap inwestycji będzie kosztował około 16 milionów. Gdy dostaniemy finansowanie, będzie pora na wybranie wykonawcy, który zrealizuje prace w ramach zamówienia typu "zaprojektuj i zbuduj". Dziś trudno przewidzieć, na co wystarczy pieniędzy, oprócz modernizacji toru i zaplecza. Zwłaszcza, że ekspertyzy nawierzchni toru i jej ocena trwają. Chcemy zrobić trybuny i ekrany akustyczne. W ramach drugiego etapu planujemy budynek, który będzie miejscem dla zawodników, ale także na przykład dla fitnessu – wylicza starosta.

Gdy władze dostaną pieniądze i modernizacja wejdzie w fazę projektowania, odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców.

To miejsce ma ogromny potencjał

– Dobrze, że będą konsultacje społeczne, będzie szansa, żeby wyrazić nasze wątpliwości jeszcze przed zaprojektowaniem toru. Nie chcemy, żeby się okazało, że jest za późno na zmiany. Nie jesteśmy przeciwni inwestycji. Bardzo dobrze, że Autodrom będzie remontowany, będą zawody. Osoby, które mieszkają w sąsiedztwie nie chcą jedynie tego, co wiąże się driftingiem. Kiedy wiatr wieje w naszą stronę, na posesjach, oprócz hałasu, mamy jeszcze dym – mówi Stanisław Adamowicz, który mieszka przy ul. Motorowej i jest jedną z około setki osób, które podpisały pismo w tej sprawie. Adresatem były władze powiatu.

Drift, drifting, to technika jazdy samochodem. Kierowca w kontrolowany sposób, świadomie wchodzi w poślizg. Zwolennicy tej dyscypliny sportu motorowego uznają ją za najbardziej widowiskową. Niektórzy stosują określenie „palenie gumy”, co oddaje efekty towarzyszące ewolucjom.

– Zwolennicy tego sportu piszą nam w komentarzach „wiedzieli, gdzie się budują”. W czasie kiedy kupowaliśmy działki, bo chcieliśmy mieszkać właśnie w tej okolicy, tor działał. Ale był to tor kartingowy. Były zawody samochodowe, motocyklowe. Większość z nas mieszkała tu kilka, kilkanaście lat, gdy pojawił się drifting i zrobił się problem – opowiada Adamowicz, który przyznaje, że sam jestem sympatykiem sportów motorowych i brał udział zawodach na torze.

Sąsiedzi Autodromu tłumaczą obrazowo, że w czasie treningów i zawodów driftingowych w okolicy jest siwo, nie mówiąc o charakterystycznym zapachu palonej gumy i asfaltu. Martwią się, że zmodernizowany obiekt będzie przystosowany do tego rodzaju sportu, a inwestycja, w którą powiat włoży kilka milionów, nie będzie przecież stała bezużyteczna, będą zawody driftingowe.

Mieszkańcy z ul. Motorowej, ale także z innych miejsc spoza Biłgoraja, które sąsiadują z Autodromem, boją się, że jeśli zgodzą się na przykład na treningi czy zawody driftingowe, raz czy dwa w roku, to w następnym będą mieli je co miesiąc albo co tydzień.

Dlatego chcą, by modernizacja toru wykluczyła przystosowanie obiektu i organizację tego typu wydarzeń.

– My już ustąpiliśmy. Nie oprotestowaliśmy pomysłu modernizacji, a takie sytuacje w innych miastach były. Po drugie, akceptujemy to, by Autodrom znów był aktywnie wykorzystywanym, nowoczesnym miejscem. Czekamy na ustępstwa drugiej strony – dodaje przedstawiciel sąsiadów toru.

Móc się wyszaleć na zamkniętym obiekcie, a nie na ulicach

– Z pewnością całkowicie zawodów driftingowych nie da się wyeliminować z życia Autodromu, bo to bardzo popularny sport motorowy. Musimy jednak pamiętać, że intensywnie zużywa on nie tylko opony czy silniki aut zawodników, ale także nawierzchnię torów. Jeśli otrzymamy dofinansowanie i przystąpimy do modernizacji, nie pozwolimy, by tego typu zawody zdewastowały warty miliony asfalt w 2 lata. Więc najprawdopodobniej zawody driftingowe będą, ale w ograniczonej liczbie w ciągu roku – mówił Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego, na spotkaniu z mieszkańcami.

Spotkanie było efektem pisma, które wystosowali sąsiedzi toru.

Nie widzę możliwości, by tego obiektu nie było

– Tylko chodzi o zawody driftingowe, to wówczas jest największy hałas. Tor słychać, ale nie przeszkadza jak podczas driftingu. Choć ja nie mieszkam tak blisko jak inni. Jestem od strony lasu i formalnie w ogóle nie jestem w Biłgoraju. Gdy się budowaliśmy, tor już istniał. Byliśmy jedni z dosłownie kilku zabudowań. Potem domów wzdłuż ul. Motorowej zaczęło przybywać, teraz już pojawia się drugi rząd, w głębi. Pewnie dorastają kolejne pokolenia, bo mieszkają tu rodziny dawnych właścicieli. My też się budowaliśmy na rodzinnej działce ze spadku – opowiada kobieta, która mieszka kilkadziesiąt lat i prowadzi przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej w tej okolicy.

Pamięta czasy, gdy świniarnia była miejscem hodowli zwierząt, które trzymano na potrzeby szkoły, przy której powstał tor. Istniała mieszalnia pasz i już dział punkt skupu złomu.

– Inny problemem jest parking. Teraz, gdy są jakieś wydarzenia na torze, ludzie parkują także wzdłuż ulicy, a po remoncie toru publiczności będzie więcej – dodaje nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśniają władze, planowana modernizacja Autodromu przewiduje budowę parkingu.

– Musi być duży, będziemy jedynym takim obiektem w tej części Polski, zakładamy organizację dużych wydarzeń. Miejsce na parking znajdzie się na działce, którą teraz wykorzystuje Zarząd Dróg Powiatowych na skład budowlany – zapowiada starosta.

Na razie nie ma decyzji, kto będzie zarządzał odnowionym obiektem. Teraz robi to Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju (dawne ZSME w Biłgoraju), ale możliwe, że powstanie nowa jednostka organizacyjna lub spółka. Władze powiatu chcą, by nadal na terenie obiektu działał Oddział Terenowy WORD Zamość i mieszkańcy mogli tu zdawać egzaminy na prawo jazdy.

Śródtytuły w tekście to cytaty z komentarzy osób, które podpisały petycję „Poparcie dla modernizacji toru Autodrom Biłgoraj”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium