Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

14 lipca 2021 r.
12:24

Autodrom po wielu latach wyszedł na prostą. Koniec sporu o biłgorajski tor

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Cały Autodrom jest własnością powiatu biłgorajskiego. Władze chwalą się definitywnym zakończeniem kilkuletniego sporu o teren i zapowiadają modernizację obiektu. To specjalne miejsce. Kilka pokoleń mieszkańców kibicowało na trybunach i startowało w imprezach, które tu przez lata były organizowane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po wielu latach sądowego sporu z osobą prywatną jest prawomocne postanowienie, że powiat biłgorajski jest prawnym właścicielem całego terenu Autodromu.

Chodzi o powstały w czasach PRL tor kartingowy przy ul. Motorowej w Biłgoraju. Złoty czas toru kartingowego, który należał do jednego z najlepszych w kraju, to lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Organizowano tu wiele zawodów kartingowych, motocyklowych, rajdów samochodowych czy innych imprez motorowych. Władze przypominają, że na biłgorajskim torze ścigał się m.in. Robert Kubica.

Autodrom powstał na polach kilku rolników, którzy zostali wywłaszczeni, przez ówczesne władze. Jednak spadkobiercy jednego z nich ubiegali się o zwrot fragmentu terenu. To na długi czas ograniczyło działalność toru i wstrzymywało inwestycje. Zwłaszcza, że sporny grunt oddzielił pętlę toru od reszty trasy.

– To jest oczekiwana wiadomość przez osoby, które korzystały z tego miejsca, przez osoby, które chcą uprawiać sporty motorowe w Biłgoraju. Tak naprawdę kwestie formalne, prawne uniemożliwiały przez wiele lat inwestowanie w ten obiekt i organizację na nim wydarzeń sportowych – informuje Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

– Chcemy przywrócić blask temu miejscu. W strategii województwa lubelskiego wpisaliśmy już rozbudowę Autodromu, dlatego że to miejsce ma absolutnie charakter ponadregionalny. Środki finansowe na ten cel będą. Chcemy inwestować w to miejsce, by stało się miejscem rozpoznawalnym sportów motorowych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w Europie – zapowiada wicemarszałek Michał Mulawa.

– Jestem pewny, że tor będzie żył swoim życiem, zwłaszcza że mieszkańcy Biłgoraja są do niego ogromnie przywiązani. Moim zdaniem, przede wszystkim trzeba odnowić nawierzchnię Autodromu. Przez te wszystkie lata była tylko doraźnie naprawiana. Po drugie – trybuny, których teraz nie ma. I muszą pojawić się drzewa i ekrany, które wytłumią hałas. To ważne dla nowych mieszkańców tamtej części miasta. Jak będzie z obietnicami władz i pieniędzmi na inwestycje na Autodromie, zobaczymy. Najważniejsze, że sprawy idą w dobrym kierunku – mówi Zenon Łój, prezes Automobilklubu Biłgorajskiego i członek Zarządu Okręgowego PZM w Lublinie, który jest związany z biłgorajskim torem od chwili jego powstania.

– 30 lat na nim jestem. A nawet pamiętam jego budowę – wspomina prezes, absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Biłgoraju, przy którym zlokalizowany jest Autodrom. Zenon Łój jest wychowankiem Janusza Ostrowskiego, dyrektora ZSM-E, jednego z pomysłodawców toru, któremu ówczesne władze umożliwiły budowę tego bardzo znanego miejsca. To był przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wówczas, jak wspominają mieszkańcy, obiekt składał się z toru kartingowego, miasteczka ruchu drogowego z pełną sygnalizacją świetlną i... jedynym przez wiele lat w Biłgoraju rondem. Był też budynek administracyjno-szkoleniowy, garaże i warsztaty samochodowe przeznaczone do praktycznej nauki zawodu. Z ich usług korzystali lokalni właściciele aut.

Władze Automobilklubu Biłgorajskiego, który działa ponad ćwierć wieku, liczą, że stary Autodrom stanie się nowoczesnym obiektem. Zwłaszcza, że walczyły o jego obecność w Biłgoraju w czasach, gdy przyszłość obiektu była niepewna. Był zamykany z przyczyn technicznych, czy gdy latami toczył się spór własnościowy.

– Nawet w czasie pandemii organizowaliśmy zawody. Bez publiczności, ale były – wspomina prezes Zenon Łój.

Ostatnio, 27 czerwca, przy ul. Motorowej w Biłgoraju odbyła otwarta impreza samochodowa z cyklu "Super Sprint" – runda rozgrywana o Puchar ZO PZM.

Na torze od lat działa filia WORD, kandydaci na kierowców zdają tu egzaminy na prawo jazdy.

– Na odzyskane działki założona już została księga wieczysta. Obecnie skierowany został do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie decyzji powiatyzacyjnej – informuje Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w starostwie powiatowym w Biłgoraju.

Władze chcą, by rewitalizacja i modernizacja biłgorajskiego obiektu, który zajmuje blisko 11 hektarów, była sfinansowana przy wsparciu środków dostępnych w ramach programu Polski Ład.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium