Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 marca 2024 r.
14:40

Mój powiat, moje miasto. Zapraszamy na kongres samorządowy

Autor: Zdjęcie autora oprac. RAD
0 A A

Za trzy tygodnie w wyborach zdecydujemy o przyszłości naszych małych ojczyzn. A już piątek będziemy rozmawiać o tym, dlaczego samorząd jest tak ważny i jak się zmienił w ciągu 25 lat od reformy administracyjnej w 1999 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku świętujemy 25 lat samorządu w Polsce.

– Samorząd zmienił się w tym sensie, że samorządowcy zdają sobie sprawę z tego, jak mogą wpłynąć na otoczenie. To była na pewno jedna z najważniejszych reform – tłumaczy dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Zgodnie z zasadą pomocniczości to znaczy taką, że na tym poziomie lokalnym mieszkańcy i samorządowcy najlepiej wiedzą, jak wydawać te pieniądze i dzięki temu na przykład decyzje o tym, że należy zbudować jakieś lokalne przedszkole albo właśnie plac zabaw, podejmowane są przez samorządy.

Reforma administracyjna Polski zmieniła podział administracyjny naszego kraju. Jej głównym skutkiem było wprowadzenie trójstopniowej struktury podziału terytorialnego oraz utworzenie instytucji samorządu terytorialnego w powiatach i województwach. Weszła w życie 1 stycznia 1999 roku i stanowiła jedną z czterech reform rządu Jerzego Buzka.

Minione cztery lata to był niezwykle trudny okres: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja. Jak te wydarzenia wpłynęły na samorząd?

– Myślę, że gdyby każdy z nas spojrzał na swoje plany z 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii, z dzisiejszej perspektywy, byłby zaskoczony, jak bardzo Covid wpłynął na naszą rzeczywistość i jak wiele naszych planów nie udało się przez to zrealizować, bo nagle zmieniły się priorytety – komentuje Krzysztof żuk, prezydent Lublina. – Dla Lublina takim priorytetem w czasie Covid stało się zaopiekowanie się wszystkimi mieszkankami i mieszkańcami, którzy potrzebowali pomocy. Przypomnę, że mieliśmy do czynienia z izolacją osób chorych, w tym osób mieszkających samotnie, którym trzeba było dostarczyć podstawowe produkty, podobnie jak osobom starszym, obawiającym się wychodzenia z domu. Wdrożyliśmy cały, kosztowny system skutecznej pomocy. Mieliśmy także do czynienia z ograniczeniem działalności przedsiębiorstw, instytucji i placówek, co wymagało od miasta wdrożenia działań pomocowych w postaci obniżania podatków i opłat. Chwilę później kolejnym takim ciosem stała się wojna i kryzys uchodźczy, z którym nasze miasto mierzyło się bardzo mocno. Stanęliśmy na wysokości zadania, ale również wielkim kosztem.

O samej reformie, o jej skutkach i wreszcie o wyzwaniach stojących przed polskim samorządem i samorządowcami, będą rozmawiać uczestnicy kongresu Mój powiat, moje miasto.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery panele. Nie zabraknie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, lokalnych polityków, ekspertów, a przede wszystkim: samych samorządowców.

To doskonała okazja do spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość polskiego samorządu z innej perspektywy.

Rządy się zmieniają, a są te same wyzwania: zbyt dużo zadań zrzucanych jest na samorządy, a system finansów publicznych nie pokrywa ich kosztów należycie. Na pewno wszyscy też narzekają na nadmiar prawa. Ja obserwowałem przez wszystkie kadencje jak rosła sprawozdawczość. Teraz my w zasadzie niektóre rzeczy, to co miesiąc raportujemy. Ciągle nas zasypują kolejnymi rozwiązaniami i przepisami. Później okazuje się, że te wszystkie segmenty prawne są niezsynchronizowane. Tak nie powinno być – dodaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika z 25-letnim stażem.

Kongres Mój powiat, moje miasto rozpocznie się 22 marca o godzinie 10.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich samorządowców. Prosimy o potwierdzenie przybycia pod numerem 691 770 019

O 11.15 rozpocznie się I panel „Współpraca na linii samorządy – rząd”

Godzina 12 to początek II panelu: „20 lat w Unii Europejskiej, podsumowanie wykorzystania środków unijnych oraz programy wsparcia dla samorządów na najbliższe lata” (Anna Brzyska, szefowa Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi, Urząd Marszałkowski)

III panel, zaplanowany kwadrans przed 13 to „25 lat samorządów w Polsce: Osiągnięcia, Wyzwania i Perspektywy (dr Elżbieta Szulc UMCS)

O 13.30 rozpocznie się ostatni panel: „Demokracja Cyfrowa: Wykorzystanie AI w Procesach Partycypacyjnych” (Janusz Jabłoński, Prezes Zarządu berm.pl)

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo na portalu www.dziennikwschodni.pl i YouTube

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium