Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 listopada 2018 r.
19:16

Carsharing czyli samochód na minuty w Lublinie. Jakie są ceny i zasady wypożyczania?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

50 groszy za minutę plus 65 groszy za kilometr – takie są stawki samochodów na minuty, które od poniedziałku działają w Lublinie. 100 hybrydowych toyot yaris wystawiła firma Panek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest to już druga próba podejścia do carsharingu, czyli wypożyczania samochodów na minuty, godziny lub nawet dni.

– Carsharing ma wiele zalet. Ogranicza korki, zwiększa liczbę miejsc postojowych w centrum, jest proekologiczny – zachwalał w poniedziałek Maciej Panek, szef firmy. – Lublin to pierwsze miasto po Warszawie, w którym udostępniliśmy nasze samochody. Do Lublina przyjechaliśmy ze 100 hybrydowymi toyotami yaris.

Zasada działania systemu jest prosta. Trzeba ściągnąć na komórkę bezpłatną aplikację, zarejestrować się, wybrać jeden z samochodów, otworzyć go komórką i jechać.

– Pierwsze trzy bezpłatne minuty są na zapoznanie się z samochodem, jego stanem i zgłoszenie ewentualnych uszkodzeń. Potem naliczana jest opłata, czyli 50 groszy za minutę i 65 groszy za przejechany kilometr. Doba wypożyczenie kosztuje maksymalnie 90 złotych i zaczyna się automatycznie po trzech godzinach użytkowania auto. Wówczas pobierana jest tylko opłata za przejechane kilometry. System posiada także funkcję postoju, czyli 10 groszy za minutę, czyli 6 zł za godzinę – wylicza Maciej Panek.

Nowością jest możliwość pojechania wypożyczoną toyotą z Lublina do Warszawy, lub odwrotnie, i zostawienie samochodu w stolicy. – Wystarczy oddać auto w wyznaczonej strefie, praktycznie w całej Warszawie, na przykład na Okęciu, i niczym się nie martwić – dodaje Panek.

Toyoty mają karty paliwowe, dzięki którym, w razie potrzeby można uzupełnić paliwo. Są także wyposażone w bluetooth, automatyczną skrzynię biegów, kamery cofania, ładowarkę do wszystkich typów telefonów.

– Nasza aplikacja ma wiele funkcji, m.in. pokazuje gdzie stoi yaris, prowadzi do najbliższego samochodu. Co jest istotne dla osób, które nie znają miasta. Istnieje ryzyko stłuczki, wypadku czy nawet kasacji auta. Kierowca ryzykuje maksymalnie karą do 1000 złotych – dodaje Panek.

To jednak nie oznacza pełnej swobody: samochodu z carsharingu nie wolno używać do sportu, po spożyciu alkoholu czy do wyścigów ulicznych. Auta są monitorowane. Takie wybryki oznaczają dożywotnie wykluczenie z systemu CarSharingu Panek.

Firma zapowiada wprowadzenie w przyszłości samochodów elektrycznych. Przeszkodą jest na razie brak ładowarek. – Uczestniczymy w projekcie Politechniki Lubelskiej oraz PGE Dystrybucja, dzięki któremu powstanie ładowarka samochodowa. Wyznaczyliśmy 30 lokalizacji pod tego typu urządzenia. Pierwsze powinny stanąć już w przyszłym roku – dodał Artur Szymczyk, wiceprezydent odpowiedzialny za inwestycje i rozwój w lubelskim ratuszu.

To już druga próba wprowadzenia do Lublina aut na minutę. Poprzednia rozbiła się o miejsca parkingowe w centrum. Ten problem nie występuje w przypadku yarisów, bo hybrydy są zwolnione z opłat parkingowych w strefie płatnego parkowania w Lublinie.

Carsharing ma wiele zalet. Ogranicza korki, zwiększa liczbę miejsc postojowych w centrum, jest proekologiczny – przekonuje Maciej Panek, szef firmy

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium