Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 listopada 2018 r.
19:16

Carsharing czyli samochód na minuty w Lublinie. Jakie są ceny i zasady wypożyczania?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

50 groszy za minutę plus 65 groszy za kilometr – takie są stawki samochodów na minuty, które od poniedziałku działają w Lublinie. 100 hybrydowych toyot yaris wystawiła firma Panek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest to już druga próba podejścia do carsharingu, czyli wypożyczania samochodów na minuty, godziny lub nawet dni.

– Carsharing ma wiele zalet. Ogranicza korki, zwiększa liczbę miejsc postojowych w centrum, jest proekologiczny – zachwalał w poniedziałek Maciej Panek, szef firmy. – Lublin to pierwsze miasto po Warszawie, w którym udostępniliśmy nasze samochody. Do Lublina przyjechaliśmy ze 100 hybrydowymi toyotami yaris.

Zasada działania systemu jest prosta. Trzeba ściągnąć na komórkę bezpłatną aplikację, zarejestrować się, wybrać jeden z samochodów, otworzyć go komórką i jechać.

– Pierwsze trzy bezpłatne minuty są na zapoznanie się z samochodem, jego stanem i zgłoszenie ewentualnych uszkodzeń. Potem naliczana jest opłata, czyli 50 groszy za minutę i 65 groszy za przejechany kilometr. Doba wypożyczenie kosztuje maksymalnie 90 złotych i zaczyna się automatycznie po trzech godzinach użytkowania auto. Wówczas pobierana jest tylko opłata za przejechane kilometry. System posiada także funkcję postoju, czyli 10 groszy za minutę, czyli 6 zł za godzinę – wylicza Maciej Panek.

Nowością jest możliwość pojechania wypożyczoną toyotą z Lublina do Warszawy, lub odwrotnie, i zostawienie samochodu w stolicy. – Wystarczy oddać auto w wyznaczonej strefie, praktycznie w całej Warszawie, na przykład na Okęciu, i niczym się nie martwić – dodaje Panek.

Toyoty mają karty paliwowe, dzięki którym, w razie potrzeby można uzupełnić paliwo. Są także wyposażone w bluetooth, automatyczną skrzynię biegów, kamery cofania, ładowarkę do wszystkich typów telefonów.

– Nasza aplikacja ma wiele funkcji, m.in. pokazuje gdzie stoi yaris, prowadzi do najbliższego samochodu. Co jest istotne dla osób, które nie znają miasta. Istnieje ryzyko stłuczki, wypadku czy nawet kasacji auta. Kierowca ryzykuje maksymalnie karą do 1000 złotych – dodaje Panek.

To jednak nie oznacza pełnej swobody: samochodu z carsharingu nie wolno używać do sportu, po spożyciu alkoholu czy do wyścigów ulicznych. Auta są monitorowane. Takie wybryki oznaczają dożywotnie wykluczenie z systemu CarSharingu Panek.

Firma zapowiada wprowadzenie w przyszłości samochodów elektrycznych. Przeszkodą jest na razie brak ładowarek. – Uczestniczymy w projekcie Politechniki Lubelskiej oraz PGE Dystrybucja, dzięki któremu powstanie ładowarka samochodowa. Wyznaczyliśmy 30 lokalizacji pod tego typu urządzenia. Pierwsze powinny stanąć już w przyszłym roku – dodał Artur Szymczyk, wiceprezydent odpowiedzialny za inwestycje i rozwój w lubelskim ratuszu.

To już druga próba wprowadzenia do Lublina aut na minutę. Poprzednia rozbiła się o miejsca parkingowe w centrum. Ten problem nie występuje w przypadku yarisów, bo hybrydy są zwolnione z opłat parkingowych w strefie płatnego parkowania w Lublinie.

Carsharing ma wiele zalet. Ogranicza korki, zwiększa liczbę miejsc postojowych w centrum, jest proekologiczny – przekonuje Maciej Panek, szef firmy

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium