Jeżeli posiadasz samochód z instalacją do zasilania gazem LPG, to sprawdź czy dowodzie rejestracyjnym masz wbitą pieczątkę "Gaz” lub "Przystosowany do zasilania gazem”. Jeżeli nie, to ryzykujesz wysokim mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego, w celu uzupełnienia niezgodności ze stanem faktycznym.
Od 1 stycznia 2002 roku Wydziały Komunikacji mają obowiązek wpisywać do dowodu rejestracyjnego adnotację o przystosowaniu pojazdu do zasilania gazem LPG. Czynią to na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.
Kto taki wyciąg wydaje? Wyciąg ten wraz z pozostałymi dokumentami, czyli gwarancją oraz potwierdzeniem badania zbiornika wydają zakłady montażu, zgłoszone do Ministerstwa Infrastruktury, jako sieć firmy posiadającej wymaganą homologację. Skomplikowane. Tak to już jest w regulacjach prawnych. Przekładając to na język prostszy, zanim oddamy samochód do zabudowy LPG sprawdźmy, czy wybrany zakłada widnieje na liście Ministerstwa Infrastruktury. Lista można znaleźć w internecie pod adresem: www.its.com.pl w dziale certyfikaty. Tam będą nazwy dużych firm ogólnopolskich. W regionie szukaj zakładów z autoryzacją takiej firmy.
Jak zatem powinien wyglądać proces montażu instalacji LPG od strony prawnej?
a) Upoważniony zakład montażu (np. w Lublinie) przez firmę ogólnopolską posiadającą homologacje dokonuje montażu instalacji LPG w pojeździe.
b) Do zamontowanej instalacji LPG zakład sporządza arkusz montażowy, fachowo zwany Dokumentacją Identyfikacyjną i przesyła do właściciela homologacji (firma ogólnopolska), w celu sprawdzenia poprawności zastosowanych elementów i parametrów pracy silnika przy zasilaniu gazem.
c) Arkusz montażowy jest podstawą do zatwierdzenia przez osobę uprawnioną dokonanego w zakładzie montażu instalacji LPG. Po pozytywnym zatwierdzeniu wydawany jest wyciąg ze świadectwa homologacji, który, poprzez zakład montażu trafia do klienta. Na podstawie wyciągu Wydział Komunikacji wbija w dowód rejestracyjny odpowiednią pieczątkę - "Gaz” lub "Przystosowany do zasilania gazem”.
Jako niedopuszczalne Ministerstwo Infrastruktury uważa pozostawianie przez posiadacza homologacji, firmę ogólnopolską, zakładowi montażu świadectw homologacji podpisanych in blanco.
W praktyce świadectwo takie trafia do klienta w ciągu 4-8 dni roboczych. Może też być wydane przy pierwszym przeglądzie instalacji LPG, po przebiegu 1000-1500 kilometrów.
Oczywiście w tym czasie można swobodnie poruszać się po drogach, gdyż przepisy mówią, ze użytkownik pojazdu ma 30 dni na zgłoszenie zmian dokonanych w samochodzie. Wystarczy, zatem faktur lub inny dokument zakupu instalacji LPG wydany przez zakład montażowy z konkretną datą.