Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

16 lipca 2018 r.
21:24

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
611 50 A A
Przydrożne drzewa pomagają walczyć z suszą – przypominają ekolodzy. – Jest to szczególnie ważne na obszarach intensywnego rolnictwa, gdzie praktycznie jedyne drzewa rosną właśnie przy drogach. Drzewa przydrożne podwyższają plony roślin uprawnych (o 10-20 proc.) i hamują siłę wiatrów wysuszających glebę – czytamy w petycji Instytutu Drzewa
Przydrożne drzewa pomagają walczyć z suszą – przypominają ekolodzy. – Jest to szczególnie ważne na obszarach intensywnego rolnictwa, gdzie praktycznie jedyne drzewa rosną właśnie przy drogach. Drzewa przydrożne podwyższają plony roślin uprawnych (o 10-20 proc.) i hamują siłę wiatrów wysuszających glebę – czytamy w petycji Instytutu Drzewa (fot. Maciej Kaczanowski)

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwestia przydrożnych drzew nabrała charakteru politycznego. W maju poseł Marcin Horała (PiS) złożył interpelację w sprawie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez przydrożne drzewa.

– Należy pamiętać, że większość dróg i drzew była budowana i sadzona kilkadziesiąt lat temu. Natężenie ruchu było wtedy mniejsze, a drogi miały inne parametry techniczne. Wówczas też nie zagrażało to bezpieczeństwu uczestników ruchu. Dzisiaj jest inaczej – odpowiedział mu Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Jednocześnie należy zauważyć, że ustawa o ochronie przyrody należy do właściwości Ministra Środowiska – dodał.

Ministerstwo Środowiska potwierdza, że trwają prace nad projektem ułatwiającym drogowcom wycinkę drzew rosnących w pasach drogowych. Projekt jest w fazie wstępnej, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych.

Sam pomysł liberalizacji prawa w tej materii przyprawia ekologów o grozę. Jednym głosem krzyczą, że zbliża się powtórka lex Szyszko, czyli masowa wycinka drzew.

– Obecne przepisy rozsądnie równoważą potrzeby modernizacji dróg oraz zachowania drzew. Dalsza ich liberalizacja nie poprawi bezpieczeństwa, natomiast może prowadzić do nadmiernej utraty drzew przydrożnych – alarmuje dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec z Wrocławia, dyrektor Instytutu Drzewa i współpracownik Fundacji EkoRozwoju. – Tymczasem obecność drzew utrzymuje sprzyjający rolnictwu mikroklimat, przeciwdziała skutkom zmian klimatycznych i podtrzymuje bioróżnorodność – podkreśla.

Fachowcy od bezpieczeństwa są w tej kwestii podzieleni.

– Nasadzenia prowadzone kilkadziesiąt lat temu miały kilka celów: chronić przed nawiewaniem śniegu na szosę, odbierać nadmiar wody, przeciwdziałać oślepianiu kierowców – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Dzisiaj budując drogi stosujemy nowoczesne systemy odwadniania i siatki przeciwśnieżne. Dlatego uważam, że przydrożne drzewa są niepotrzebne, a przede wszystkim niebezpieczne.

W jego opinii drzewa powinny być nasadzane w odległości 20-30 metrów od drogi. Rzecz w tym, że w Polsce nie ma tak szerokich pasów drogowych. – Dziś po każdej wycince musimy przeprowadzić nasadzenia kompensacyjne, czyli posadzić tyle samo, takich samych drzew – dodaje dyr. Gwozda.

– Drzewa nie zabijają. To kierowcy wpadają na drzewa – mówi z kolei Radosław Jaskulski, instruktor w Szkole Auto Śkoda. – Z badań wynika, że drzewa rosnące przy drodze wpływają na ograniczenie prędkości, bo kierowca podświadomie odczuwa, że porusza się po wąskiej drodze i naturalnie zmniejsza prędkość. Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej. Ze względów bezpieczeństwa nie jestem zwolennikiem masowej wycinki przydrożnych drzew.

Członkowie Instytutu Drzewa i Fundacji EkoRozwoju wystosowali list otwarty do ministra środowiska Henryka Kowalczyka w obronie przydrożnych drzew. Poparło go już kilkadziesiąt różnych organizacji społecznych. 

Sonda: Co sądzisz o wycince drzew przy drogach?

Liczba głosów: 1228
66.69%
Jestem przeciw
33.31%
Jestem za

Pozostałe informacje

Alert pogodowy. Gęste mgły w regionie

Alert pogodowy. Gęste mgły w regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. Widoczność może być mniejsza niż 200 metrów.

Transplantologia w Polsce z sukcesami. Nadal brakuje jednak dawców
Dzień Wschodzi
film

Transplantologia w Polsce z sukcesami. Nadal brakuje jednak dawców

Dr Mariusz Matuszek, doświadczony transplantolog, lekarz kierujący oddziałem transplantologii USK4 w Lublinie opowiada o trudnej sytuacji związanej z brakiem dawców narządów, wyzwaniach stojących przed tą dziedziną medycyny oraz kontrowersjach wokół rejestru sprzeciwów. Z drugiej strony rozmawiamy o tym, jak transplantologia radzi sobie po czasach pandemii i co złożyło się na rekordowy pod względem liczby wykonanych przeszczepów rok 2024.

Czy ktoś odpowie za wycinkę przy ul. Gęsiej w Lublinie?
interwencja

Czy ktoś odpowie za wycinkę przy ul. Gęsiej w Lublinie?

Co dalej z nielegalną drogą i wycinką drzew w okolicy ul. Gęsiej, czyli dojazdem do inwestycji realizowanej przez Spółkę Elkabel Inwestor Kwarcowa? Urząd Marszałkowski przesłuchuje świadków i zbiera dowody w sprawie rzezi drzew, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w tej sprawie wciąż nie zrobił nic.

Motor Lublin w Turcji zagra jeszcze dwa mecze

Motor Lublin we wtorek zagra dodatkowy sparing

Piłkarze Motoru Lublin w piątek mieli rozegrać dwa mecze kontrolne. Ostatecznie do skutku doszło jedynie spotkanie z MTK Budapeszt, które żółto-biało-niebiescy zremisowali 1:1. Dodatkowy sparing podopieczni Mateusza Stolarskiego rozegrają już we wtorek. O godz. 9 czasu polskiego zmierzą się z ostatnim zespołem serbskiej ekstraklasy Jedinstvo Ub.

Nie będzie nowego podatku od ogrodzeń

Nie będzie nowego podatku od ogrodzeń

Ministerstwo Finansów przekazało wczoraj, że pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń są nieprawdziwe. Resort podkreślił, że podatkowi od nieruchomości podlegały i podlegają ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 66-letniemu mieszkańcowi powiatu opolskiego u którego policjanci ujawnili ponad 40 sztuk trofeów myśliwskich, narzędzia służące do kłusownictwa i aparaturę do nielegalnej produkcji alkoholu. Fani cyklu powieści o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka, mogą dostrzec podobieństwa między 66-latkiem a bohaterem literackim.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2

Horror w Suwałkach, Wilfredo Leon znowu wyciągnął Bogdankę LUK z dużych tarapatów

W spotkaniu 21. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Goście przegrywali już w setach 0:2, ale wrócili do gry dzięki Wilfredo Leonowi, który nie pierwszy raz w tym sezonie popisał się kilka razy świetną zagrywką.

Lubelska ekipa wioślarek

101,5 kilometra „machnęli” w Lublinie dla WOŚP

2166 osób wzięło udział w sobotnim wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy W Lublinie wielkie wisłowanie odbyło się w Centrum Handlowym Felicity. Wolontariusze przez 8 godzin „przepłynęli” 101,5 kilometra.

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 30-latek, który wsiadł za kierownicę busa. Świadkowie tego wybryku zawiadomili policję, która zatrzymała opitego szofera. Nie był to jego dziewiczy kontakt z policjantami drogówki, bo złapany jest objęty aktualnym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz będzie się tłumaczyć przed sądem.

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

45-latek został ranny podczas rekonstrukcji potyczki związanej z obchodami powstania styczniowego w Zwierzyńcu. Według wstępnych ustaleń w czasie nabijania armaty doszło do samozapłonu ładunku, który zranił w rękę członka grupy rekonstrukcyjnej.

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Tłumy kibiców, dalekie skoki, wielkie emocje i niespodziewane zakończenie niedzielnego konkursu indywidualnego w Zakopanem. Po pierwszej serii wydawało się, że tylko kataklizm zabierze wygraną Anze Laniskowi. Tymczasem Słoweniec dał sobie odebrać wygraną na rzez Daniela Tschofeniga. Tuż za podium zawody zakończył za to Paweł Wąsek

Polacy musieli w niedzielę uznać wyższość Szwajcarii

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy przegrali ze Szwajcarią i zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie

W trzecim spotkaniu podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski mężczyzn przegrała ze Szwajcarią 28:30 i zajęła ostatnie miejsce w grupie A. Biało-Czerwonym pozostała walka o Puchar Prezydenta IHF.

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli

PGE Start Lublin przegrał z Anwilem Włocławek. Informacją dnia jest jednak to, że podopieczni Wojciecha Kamińskiego i tak będą rozstawieni w turnieju o Pekao S.A. Pucharu Polski, który odbędzie się w połowie lutego.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium