Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 sierpnia 2019 r.
6:46

Mur oporowy skarpy zabytkowego kościoła zaczął się sypać. Odkryje nieznaną historię Lublina?

46 43 A A

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie apeluje do darczyńców o pomoc w naprawie sypiącego się zabytkowego muru oporowego. Co może się za nim kryć? – Dużą zbrodnią byłoby położenie tynku bez przeprowadzania jakichkolwiek badań – podkreśla Jacek Węcławowicz, archeolog i badacz historii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Może to, co kryje się za tym murem to jest takie nasze lubelskie marzenie o „złotym pociągu”? „Złotego pociągu” na pewno w tym miejscu nie ma, ale przecież kościół i klasztor bernardynów ma długą i ciekawą historię. Do końca nie jest ona jeszcze znana i zbadana – zaznacza ks. Mirosław Matuszny, proboszcz Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. I dodaje: – Być może okaże się, że jest to jakieś przejście do krypt, że zostanie odsłonięta jakaś nieznana historia Lublina.

Miejsca, na którym stoi renesansowy kościół, nikt jeszcze dokładnie nie badał. Być może okazją do rozpoczęcia prac będzie to, co wydarzyło się niedawno. Część muru oporowego skarpy kościoła zaczęła się sypać. – Niektóre uszkodzenia i odpadanie tynku z muru to nie jest coś, co stało się w ciągu jednego dnia – przyznaje ks. proboszcz. – Na całościowy remont potrzebne są pieniądze i to bardzo duże. Według bardzo wstępnej analizy architektów może to być koszt rzędu od 30 do nawet 100 tys. zł. Z tym, że wszystko będzie zależeć od tego, co jest po drugiej stronie muru. Czy jest zrobiona izolacja pionowa? Jak to podmywanie przez wodę jest groźne dla samego kościoła?

– Niewątpliwie mur oporowo-ogrodzeniowy na całej długości parkingu na terenie parafii jest w złym stanie – przyznaje dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – W pierwszej kolejności, do wykonania już teraz, pozostaje wydzielenie tego miejsca od funkcjonującego obok parkingu. Następnie trzeba będzie przeprowadzić doraźne prace sprowadzające się do skucia odparzonych tynków, rozbiórki odwarstwionej cegły i wywózki gruzu. W następnym etapie trzeba wykonać ekspertyzę techniczną, w celu ustalenia przyczyn destrukcji muru, w oparciu o sondaże badawcze.

Wnioski z ekspertyzy będą podstawą do opracowania projektu budowlanego. – I podjęcia robót naprawczych – mówi Kopciowski. I dodaje: – Póki co nie wiemy, czy za murem kryje się grunt czy też znajdują się jakieś korytarze. Sypiący się mur odsłonił fragment nadproża.

– W 2013 roku, przy okazji innych prac, były wykonywane badania georadorowe. Ze zgromadzonej dokumentacji wynika, że istnieje korytarz idący w stronę muru. Co prawda nie wychodzi on dokładnie w miejscu, w którym obsypał się mur, ale to należałoby jeszcze zweryfikować – mówi Jacek Węcławowicz, badacz architektury, współpracujący z Parafią pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. – Być może chodzi o jakieś elementy obronne. Mogło to być również przejście komunikacyjne czy kolektor do odprowadzania nieczystości. To mogłoby wyjaśniać dlaczego ten mur się uszkodził. A wiemy że uszkodzenia w tym miejscu występowały także kilkadziesiąt lat temu.

Architekt dodaje, że mur jest widoczny na mapach z początku XVIII w. Póki co, to co się za nim znajduje pod ziemią pozostaje zagadką. – Dużą zbrodnią byłoby położenie tynku bez przeprowadzania jakichkolwiek badań – podkreśla Jacek Węcławowicz.

Jak pomóc?

Zbiórka jest prowadzona na portalu zrzutka.pl: "Ratujmy skarpę wraz z zabytkowym kościołem". Pieniądze można wpłacać również tradycyjnym przelewem, na konto parafii: Pekao SA 26 1240 2382 1111 0000 3901 9174.

1 procent od kandydatów

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 apeluje do firm, osób prywatnych, ale i polityków o pomoc w zebraniu pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych do zabezpieczenia i naprawy muru oporowego skarpy kościoła prac. Za pośrednictwem Facebooka proboszcz zachęca kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych o finansowe wsparcie.

"Drodzy kandydaci i politycy, jako że na kampanię wydajecie krocie, ośmielam się prosić Was o 1 % na ratowanie muru oporowego skarpy kościoła, w którym było uroczyste Te Deum po zawarciu Unii Lubelskiej" – apeluje na portalu społecznościowym ks. proboszcz. "Ten jeden procent mniej nie zaważy na Waszej elekcji (owszem, wiem, że to musi pójść z własnej kieszeni, a nie ze środków partyjnych czy publicznych) a na pewno może zdecydować nie tylko o szybkim podjęciu prac ratunkowych, ale zapewnić Wam reklamę ważniejszą od tej politycznej, bo będzie to reklama w niebie."

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa pożary jednego dnia. Wieczorne interwencje strażaków

Dwa pożary jednego dnia. Wieczorne interwencje strażaków

W powiecie krasnostawskim doszło do pożaru budynku gospodarczego. Natomiast strażacy z zamojskiego walczyli z pożarem auta.

Pomarańczowa, zdrowa i pyszna – czyli dynia na słodko i słono
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Pomarańczowa, zdrowa i pyszna – czyli dynia na słodko i słono

Jesień i dynia kojarzy nam się z jednym – dyniowym latte z kawiarni. Jednak w kuchni ma o wiele więcej zastosowań i nadaje się zarówno do dań na słodko jak i na słono.

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed wieków
galeria

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed wieków

Ostatnimi czasy do wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiło wiele ciekawych artefaktów sprzed wieków. Mogą pochodzić nawet z okresu rzymskiego.

Na mecz autobusem? Po spotkaniu będzie więcej autobusów

Na mecz autobusem? Po spotkaniu będzie więcej autobusów

W sobotę na Arenie Lublin Motor Lublin podejmuje Pogoń Szczecin. Po meczu będą zorganizowane dodatkowe kursy autobusów.

Dla was mały gest, dla nich wielka radość.

Kup znicz za dowolną kwotę i wesprzyj świdnickich harcerzy

Świdniccy harcerze ponownie organizują „Akcję znicz” przy cmentarzu komunalnym. Znicze będzie można nabyć jeszcze dziś i jutro, przekazując dowolną darowiznę na rzecz zbiórki.

Ekwador
galeria

Święto Zmarłych na świecie. Niektóre zwyczaje zaskakują

W Polsce 1 listopada kojarzy nam się z zadumą i wyciszeniem. Jak pamięć o zmarłych celebrują w innych krajach?

Kolizja na trasie Lublin - Zamość

Kolizja na trasie Lublin - Zamość

Chwilę po godzinie 7 doszło do zderzenia trzech pojazdów na trasie Lublin- Zamość.

Wisła Puławy w sobotę zagra u siebie z Rekordem Bielsko-Biała

Beniaminek z Bielska-Białej przyjeżdża do Puław. Wisła celuje w trzecie zwycięstwo z rzędu

Kibice puławskiej Wisły po lecie pełnym obaw w ostatnich tygodniach mają mnóstwo powodów do zadowolenia. W sobotę podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają u siebie z Rekordem Bielsko Biała i będą chcieli sięgnąć po trzecią wygraną z rzędu.

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem
galeria

Kwesty na cmentarzach. W Zamościu i Hrubieszowie lepiej niż przed rokiem

W Zamościu o kilkaset złotych, a w Hrubieszowie o kilka tysięcy udało się poprawić wyniki cmentarnych kwest organizowanych na ratowanie zabytkowych nagrobków.

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy
cmentarze
galeria

"Żył lat" - tak piszą tylko na wschodzie. Cmentarne regionalizmy

Jak się okazuje tablice nagrobne na wschodzie Polski nieco różnią się od tych z innych regionów. Jak wynika z internetowych badań, nasza część kraju ma własny, unikatowy sposób zapisywania wieku zmarłego. Regionalizmem są również nagrobne fotografie.

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej
zdjęcia
galeria

Lublinianie wieczorem odwiedzają groby bliskich. Tak było przy Lipowej

Mieszkańcy Lublina i okolic od rana odwiedzają dzisiaj groby bliskich. Wielu na cmentarzach pojawia się po zmroku, gdy nekropolie rozświetlają tysiące zniczy tworząc unikatowy nastrój.

Nietrzeźwy jeździł dzisiaj po Lublinie. Nie zdołał ominąć drzewa

Nietrzeźwy jeździł dzisiaj po Lublinie. Nie zdołał ominąć drzewa

Mieszkaniec Lublina za nic miał zdrowy rozsądek. Najpierw pił alkohol, a następnie wsiadł za kierownicę swojego renault. Podróż po wojewódzkim mieście 75-latek zakończył na drzewie. Pogotowie zabrało go do szpitala.

Po dwóch porażkach z rzędu piłkarze Motoru liczą w sobotę na przełamanie

Motor przedostatni raz w tym roku zagra u siebie. Pogoń Szczecin idealnym rywalem na przełamanie?

Po dwóch bardzo bolesnych porażkach do Lublina przyjedzie drużyna, która fatalnie radzi sobie na boiskach rywali. Motor w sobotę zmierzy się z Pogonią Szczecin. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.30, a transmisję będzie można obejrzeć w Canal+ Sport 3.

Kwestują by ratować zabytkowe pomniki. "Mówiono nam, że wytrzymamy trzy lata"
Lublin
galeria

Kwestują by ratować zabytkowe pomniki. "Mówiono nam, że wytrzymamy trzy lata"

W dniach 1-3 listopada odbywa się 38. edycja kwesty na Rzecz Odnowy Zabytków Cmentarnych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Organizatorzy mają nadzieję, że zebrane fundusze pozwolą na wyremontowanie kolejnych cennych pomników.

Lucca Guimaraes jednak nie zagra w Motorze

Motor Lublin nie zdecydował się na transfer Brazylijczyka

Podczas ostatniej przerwy reprezentacyjnej niespodziewanie na treningach Motoru Lublin pojawił się młody Brazylijczyk Lucca Guimaraes. Zawodnik z rocznika 2006 nie dołączy jednak do beniaminka PKO BP Ekstraklasy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty