Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 marca 2023 r.
8:17

Zamość. Na uczelni jak w realu. Plastikowy pacjent mówi, płacze i traci oddech

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Teoria teorią, ale nic tak nie przygotowuje do wykonywania zawodu, jak praktyka. Studenci pielęgniarstwa i położnictwa Akademii Zamojskiej mają możliwość nabywania umiejętności w Centrum Symulacji Medycznych. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy Ireneusz Sokołowski zaczynał studiować pielęgniarsto w Zamościu (wtedy jeszcze w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica) takich pracowni tu nie było, ale już trwało ich przygotowywanie. Teraz jest na trzecim roku, a od poprzedniego ma szanse praktykować w CSM.

– Uczymy się podejmowania czynności w różnych sytuacjach, pracując na nowoczesnych fantomach imitujących osoby starsze, kobiety w ciąży, czy pacjentów pediatrycznych – wylicza. Przyznaje, że czasem bywa trudno, bo studenci mierzą się z sytuacjami do złudzenia przypominającymi realne sytuacje, gdy zagrożone jest ludzkie zdrowie i życie. Opowiada, że kiedyś długi czas musieli prowadzi reanimację „pacjenta”, którego stan gwałtownie się pogorszył. – Ale studiując pielęgniarstwo musimy się liczyć również z takimi sytuacjami jak śmierć pacjenta – uważa Sokołowski.

Zajęcia w CSM to ok. 5 procent wszystkich, odbywają się regularnie. – Raz w tygodniu. To naprawdę świetnie pozwala przygotować się do zawodu. Dzięki treningom z dużo mniejszą obawą mogłabym teraz iść na prawdziwy oddział szpitalny i zajmować się pacjentami – zapewnia Patrycja Biszczanik, która również studiuje na trzecim roku pielęgniarstwa.

Dla niej jednymi z trudniejszych były zajęcia z ratownictwa medycznego, bo trzeba było np. radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych, gdy rannego mężczyznę z odciętymi kończynami należało wydobyć spod gruzu, a później udzielić mu natychmiastowej, skutecznej pomocy.

– Całe centrum to 550 metrów kwadratowych i najróżniejsze pracownie, sale przystosowane do zajęć z pielęgniarstwa i położnictwa, pediatryczne i geriatryczne, położnicza, mamy też własny oddział ratunkowy – opowiada Krzysztof Obolewicz, wykładowca AZ i koordynator CSM.

Dodaje, że studenci otrzymują różne zadania do zrealizowania, wszystkie czynności podejmowane przez nich są rejestrowane, a jeśli dochodzi do błędów, to ważnym elementem jest ich analiza, a później poprawa, co minimalizuje możliwość popełniania tych samych pomyłek w przyszłości.

Przygotowanie takiego ośrodka nie było tanie. Pochłonęło ok. 7,5 mln zł (pieniądze pochodziły ze środków własnych uczelni, dotacji ministerialnej i unijnej). Tyle pieniędzy trzeba było wydać na zaadaptowanie budynku przy ul. Hrubieszowskiej, jego rozbudowę, wyposażenie i przeszkolenie kadry.

– Studenci AZ mają możliwość praktykowania na najnowocześniejszym sprzęcie, od trenażerów po wysokiej wierności fantomy, które doskonale imitują wszelkie czynności ludzkiego organizmu. Mają też do dyspozycji aparaturę medyczną – podkreśla Michał Żyła, przedstawiciel firmy wyposażającej CSM w Akademii Zamojskiej.

Pielęgniarstwo w AZ studiuje obecnie ponad 240 osób, a uruchomione w październiku położnictwo kolejnych 30. Uczelnia przymierza się też do otwarcia kolejnych kierunków, których studenci mogliby korzystać z CSM. Chodzi o fizjoterapię i ratownictwo medyczne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium