Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2021 r.
12:57

Nagroda im. prof. Zbigniewa Hołdy dla Grupy Granica i Adama Bodnara

27 5 A A

Z ważną nagrodą, którą dekadę temu wymyśliło lubelskie środowisko prawnicze, w tym roku z Lublina wyjechali Adam Bodnar i wolontariusze Grupy Granica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To wy bronicie honoru tego kraju – powtarzał Adam Michnik paląc papierosa przed wejściem do Chatki Żaka. Kierował te słowa do dziewczyn z Grupy Granica. On co chwila był proszony przez wychodzących o zapozowanie do pamiątkowego zdjęcia. One opowiadały, jak siedząc na widowni, naprowadzały swoich wolontariuszy do czekającej na pomoc w lesie grupy uchodźców. – Ja czasem marzę, by to się nigdy nie wydarzyło – stwierdziła jedna z nich. 

Dziesięć lat temu, podczas pierwszej gali organizowanej przez Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy, na scenie Chatki Żaka pojawili się osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Gdy grali swoje role w reżyserowanym przez Joannę Lewicką „Śnie nocy letniej”, wszystkie wejścia do budynku ACK obstawiali funkcjonariusze Służby Więziennej i policjanci. Dziś polskie służby mundurowe pilnują wejścia do lasów, bronią dostępu do bagien. Przed dziennikarzami, wolontariuszami, lekarzami. Obrazki z dramatycznych wydarzeń, które od kilku tygodni mają miejsce przy naszej wschodniej granicy, przywoływali w swoich wystąpieniach wszyscy pojawiający się na scenie.

– Dwa lata temu, gdy widzieliśmy się tu po raz ostatni, wydawało się nam, że gorzej już być nie może. Dziś jest Dzień Migranta, który w Polsce jest obchodzony wyjątkowo hucznie, łamaniem wszelkich standardów praw człowieka na oczach całego świata – mówiła rozpoczynając galę Maria Ejchart-Dubois.

Towarzyszący jej na scenie adwokat Krzysztof Sokołowski poprosił o brawa dla represjonowanych sędziów. O wsparcie ich „w walce o praworządność, o godność każdego człowieka”. – Żyjemy w czasach systemowego bezprawia – mówił.

W tym roku członkowie stowarzyszenia przyznali dwie nagrody. Nie mieli też żadnych wątpliwości do kogo powinny trafić oryginalne statuetki wykonane przez lubelskiego artystę Tomasz Bielaka.

– Dziś, gdy łamana jest jedna z czterech podstawowych wolności - wolności od strachu przed własnym państwem - potrzeba nam takich ludzi jak prof. Bodnar – mówił prof. Andrzej Rzepliński wręczając nagrodę byłemu rzecznikowi praw obywatelskich.

Wygłaszający laudację Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej, przestrzegał o „krążącym po świecie widmie populizmu”, przypomniał „epizod z pogrzebu polskiej demokracji” (przejęcie regionalnych gazet przez koncern Orlen), nawiązał do wydarzeń z granicy. – Z katolickiego kraju w bagna wyrzucane są dzieci, kobiety ciężarne, na to nie może być naszej zgody.

Sam Adam Bodnar mówił o atakach na sędziów i prokuratorów, o lekceważeniu wyroków sądów europejskich, skutkach ustawy lex TVN. – Stawka, o którą dziś toczy się gra, to to czy w ogóle będziemy mieli wolne wybory w 2023. Rok 2022 musi czasem zaangażowania obywatelskiego po stronie demokracji i członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dotyczy to każdego z nas – apelował.

Członków organizacji wchodzących w skład Grupy Granica, wolontariuszy i mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza powitała na scenie długa owacja na stojąco. Laudację im poświęconą wygłosił filozof i etyk z KUL ks. prof. Alfred Wierzbicki. – Tam nie ma kryzysu migracyjnego. Tam jest kryzys moralny i humanitarny. Ci zaangażowani w Grupie Granica pokazują piękniejsza twarz współczesnej Polski – mówił.

– Niesiemy w lesie pomoc, która jest kryminalizowana. Dlatego to szczególny gest wsparcia i uznania, że dostajemy tę nagrodę z rąk tych, którzy są w dziedzinie prawa prawdziwymi autorytetami – dziękowała Katarzyna Wappa. – Grupa Granica to jest szeroka struktura, w której każdy ma miejsce. Są w niej ci, którzy tę pomoc niosą bezpośrednio, spotykając uchodźców w lesie. Ale też ci, dzięki którym pomoc jest w ogóle możliwa. To osoby, które wspomagają nas prawnie, lekarze. I ludzie, którzy organizują magazyny, segregują skarpetki i gotują zupę, która jest następnie odgrzewana przez nas. By ktoś w lesie miał ciepłe jedzenie i było mu odrobinę lepiej.

Nagrodę im. Zbigniewa Hołdy wręczono w sobotę już po raz dziewiąty. Na liście dotychczasowytmn laureatów są: Ewa Milewicz, Halina Bortnowska, Monika Sznajderman, Zbigniew Lasocik, Ludwika i Henryk Wujcowie, prof. Adam Strzembosz, Obywatele RP, Adrian Glinka i Jakub Hartwich oraz Stowarzyszenie „Tęczowy Białystok”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty