Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 czerwca 2022 r.
6:35

Najpierw lubelskie hotele dobijał Covid, a teraz polityka. Izrael zakazuje uczniom przyjazdu

76 19 A A
Państwowe Muzeum na Majdanku przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela
Państwowe Muzeum na Majdanku przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jednego dnia odwołano mi czterdzieści rezerwacji – przyznaje szefowa jednego z hoteli w Lublinie, w którym w czasie wycieczek do Miejsc Zagłady nocowała izraelska młodzież. Takich wyjazdów już nie będzie. – Polska nie chce się zgodzić na obecność uzbrojonych izraelskich służb, a Izrael na nauczanie swojej młodzieży pod dyktando polskiego rządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bomba wybuchła we wtorek. Wtedy na skrzynki pocztowe polskich touroperatorów trafił z mail z Ministerstwa Edukacji Izraela. Krążył też SMS: „Wysyłanie do Polski delegacji, w tym uczniów i nauczycieli, jest obecnie zakazane”.

– Dzień później posypały się wiadomości. Mamy już ze czterdzieści odwołanych rezerwacji – mówi Agnieszka Kolibska, prezes zarządu spółki Avir, która zarządza hotelem Ilan w Lublinie

Czterogwiazdkowy Ilan mieści się w gmachu Jeszywas Chachmej, niegdyś największej szkoły rabinicznej na świecie. Dla wielu touroperatorów organizujących wyjazdy edukacyjne izraelskiej młodzieży do Polski to pierwszy wybór w Lublinie.

Jak bardzo hotel straci finansowo? 

– Grupy liczą średnio 80-100 osób. Młodzież nocuje 1-2 noce, bo oprócz Majdanka zwiedza też często inne miejsca zagłady jak Sobibór i Bełżec. Bez tego naprawdę będzie słabo – nie ma wątpliwości Kolibska.

Dobijanie hoteli 

Dla lubelskich hoteli, które w dużym stopniu żyją z izraelskich wycieczek, to kolejny cios. Ostatnie lata branży nie rozpieszczały: po pandemii, gdy nie wolno było przyjmować w gości, wybuchła wojna w Ukrainie. Jedni na niej zarabiali, inni starali się bezinteresownie pomagać. W Hotelu Ilan do tej pory bezpłatnie mieszkają Ukraińcy. 

– A teraz dobijają nas tym... – komentuje szefowa hotelu. – To będzie olbrzymia strata dla wielu hoteli w Lublinie, bo po Krakowie byliśmy najczęściej odwiedzanym przez izraelską młodzież polskim miastem.

O tym jak duża była to skala, świadczą statystyki Państwowego Muzeum na Majdanku. Przed pandemią Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny w Lublinie odwiedzało rocznie 39–41 tysięcy uczniów z Izraela (dane za lata 2017–2019). 

W przeciwieństwie do hoteli muzeum na ich braku nie straci, bo zwiedzanie obozu jest dla wszystkich bezpłatne (obowiązuje jedynie opłata parkingowa – red).

 

Chcą mówić czego wolno uczyć

Tak radykalna decyzja Izraela to efekt braku porozumienia między rządami naszych krajów. Polska nie chce się zgodzić, by ochraniający żydowskie wycieczki funkcjonariusze Szin Bet (jedna z izraelskich służb specjalnych – red.) nadal nosili na terenie naszego kraju broń. Nasz rząd na Izraelu chce wymóc jednak coś jeszcze.

Nie mogą nam mówić, czego mamy uczyć izraelskie dzieci – stwierdził w środę na konferencji prasowej izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid. W swoim wystąpieniu przyznał, że Polska zabroniła uczyć żydowską młodzież o roli polskich obywateli w kolaboracji z nazistami w czasie Holokaustu.

Zdaniem polskiego wiceministra spraw zagranicznych w czasie takich wycieczek „umacniane są fałszywe stereotypy”.

– Młodzi Izraelczycy wracają z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami. Postrzegają nasz kraj, wyłącznie przez pryzmat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych – stwierdził na Twitterze Paweł Jabłoński. Polityk zapewnia przy tym, że intencją Polski nie jest blokowanie możliwości przyjazdów młodzieży do naszego kraju ale „nadanie tym wizytom innej formuły”.

Decyzja polskiego rządu jest ostateczna.

– Powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy – informuje rzecznik MSZ Łukasz Jasina. – Nie możemy sobie pozwolić na sytuację, w których Polska może się jawić jako państwo niebezpieczne, przed którego obywatelami trzeba chronić izraelską młodzież. Także sytuacja, w której służby innego państwa przebywają z bronią na terytorium naszego kraju, jest nie do tolerowania.

Lubelscy hotelarze, z którymi rozmawialiśmy, nie narzekali ani na broń, ani na zachowanie młodych Izraelczyków.

– Wcale nie zachowują się gorzej niż polska młodzież. Wiek ma przecież swoje prawa. Nawet jeśli czasem coś zniszczyli to hotele się wręcz o te wycieczki biły – usłyszeliśmy w jednym z hoteli.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Subaru postawił na dachu, bo było za szybko

Nadmierna prędkość i brawura była przyczyną groźnego wypadku na ulicy Lipowej w Lubartowie. 27-letni kierowca subaru doprowadził do dachowania. Dwie osoby trafiły do szpitala – kierowca i pasażerka.

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

Za matczyną miłość podziękował przemocą fizyczną i psychiczną

35-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją matką. Policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Hańsk w miniony wtorek.

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent
film

Piłkarze Górnika Łęczna i klubowa fizjoterapeutka pokazali ukryty muzyczny talent

Piłkarze i sztab Górnika Łęczna to ludzie wielu talentów. Damian Zbozień równie dobrze jak w defensywie i z dalekimi wrzutami z autu radzi sobie grając akordy na gitarze. Z kolei David Ogaga, który często emanuje „luzem” na murawie nie ma problemów ze śpiewem, podobnie jak klubowa fizjoterapeutka Martyna Mrówczyńska

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

47 godzin stania w kolejce na granicy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość

Ponad dobę, a nawet dwie muszą stać kierowcy chcący jechać w kierunku Białorusi lub Ukrainy.

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Paweł Golański: Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak ludzie żyją Motorem

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Świąteczne przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Co dawniej podawano na dworskich stołach podczas świąt?

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?
KOMUNIKACJA MIEJSKA

Święta na przystanku: Co, kiedy i jak będzie kursować?

Przez ponad dwa tygodnie komunikacja miejska w Lublinie będzie działać inaczej niż zwykle.

Odkrycia z województwa lubelskiego walczą w ogólnopolskim konkursie

Odkrycia z województwa lubelskiego walczą w ogólnopolskim konkursie

Kolejny raz znaleziska archeologiczne zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego by mogły zwyciężyć.

krajobraz nad Bugiem

Masakra nad Bugiem. Radny PiS pyta, gdzie są ekolodzy

- Kto podjął decyzję, by zmasakrować rezerwat Szwajcaria Podlaska? – dopytuje radny powiatu bialskiego Marian Tomkowicz (PiS). Dziwi go brak reakcji ekologów. A chodzi o wycinkę drzew wzdłuż Bugu, gdzie powstać ma bariera elektroniczna.

Dziewczyny poszły w miasto. Zdjęcia z imprezy w Rzut Beretem.
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto. Zdjęcia z imprezy w Rzut Beretem.

Weekendowa zabawa w Berecie, to ostatnio częsty wybór lublinian, którzy szukają dobrej atmosfery i dobrej muzyki. Podczas ostatniej imprezy Rzut Beretem tętnił życiem, a parkiet dosłownie płonął od gorącej atmosfery. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty