Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 listopada 2022 r.
21:11

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Autor: Zdjęcie autora agdy
Seniorzy mówią, że więcej ich rówieśników powinno aktywnie spędzać czas i wiedzą co chcą zmieniać w powiecie. Małgorzata Troczyńska, aktywistka i działaczka społeczna, która pracuje jako animatorka w opolskim klubie seniora i Salomea Marta Sójka, która trafiła do Powiatowej Rady Seniorów wymyśliły projekt „Okolica nas zachwyca”. Zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze w pobliżu Opola Lubelskiego
Seniorzy mówią, że więcej ich rówieśników powinno aktywnie spędzać czas i wiedzą co chcą zmieniać w powiecie. Małgorzata Troczyńska, aktywistka i działaczka społeczna, która pracuje jako animatorka w opolskim klubie seniora i Salomea Marta Sójka, która trafiła do Powiatowej Rady Seniorów wymyśliły projekt „Okolica nas zachwyca”. Zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze w pobliżu Opola Lubelskiego (fot. Archiwum seniorzywakcji.pl)

Na początku grudnia po raz pierwszy spotkają się członkowie nowego gremium Powiatowej Rady Seniorów. Tworzy ją osiemnaście osób z różnych środowisk. – Współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać – mówią przedstawiciele systematycznie powiększającej się grupy mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Starosta opolski powołał po raz pierwszy gremium, które zrzesza przedstawicieli najstarszych mieszkańców całego powiatu. Jego teren został podzielony na okręgi identyczne jak przy wyborach. Okazało się, że najbardziej aktywni seniorzy są w Poniatowej. Tam na pięć miejsc kandydowało jedenaście osób.

– Nie liczę lat spędzonych na emeryturze, pracuję społecznie i nawet mam wrażenie, że bardziej jestem zajęta niż w czasie gdy pracowałam zawodowo, chętnie bym odpoczęła – ocenia Teresa Stanek z Poniatowej, która działa w lokalnej Akcji Katolickiej, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, należy do kółka teatralnego i jest członkiem Rady Seniorów przy burmistrzu Poniatowej. Teraz trafiła do rady powiatowej.

Na pewno rada powiatowa powinna się zająć służbą zdrowia i pomyśleć co zrobić, by była bardziej dostępna dla osób starszych. Żeby senior, który ma wizytę o godz. 12 nie czekał do godz. 14 pod gabinetem. I nie był odsyłany z jednego miejsca w drugie. Szpital mamy w Poniatowej, przychodnie i gabinety w Opolu Lubelskim. Pacjenci powinni mieć jasną informację gdzie co załatwią – dodaje pani Stanek, która uważa, że więcej emerytów powinno działać, brać udział w wydarzeniach, bo w wielu gremiach spotka te same osoby.

Uważa, że w samej Poniatowej są dobre zasady współpracy z władzami i starszymi mieszkańcami. Każdy może przyjść na posiedzenie rady, zgłosić dowolny problem, nawet gdy chodzi o połamaną ławkę. Radni zajmują się każdym problem istotnym dla emerytów.

– Żeby bez nas nie było o nas. Tak bym odpowiedziała na pytanie dlaczego kandydowałam do Powiatowej Rady Seniorów w Opolu Lubelskim. Seniorów jest coraz więcej, nie może nas zabraknąć na przykład przy decydowaniu na co wydawać fundusze przeznaczone dla nas. Czasami idą na rzeczy niepotrzebne. Uważam, że siedzenie na wykładzie i słuchanie o chorobach jest gorsze niż zapobieganie chorobom. Trzeba robić wszystko, żebyśmy byli jak najdłużej sprawni. Ćwiczyli, brali udział w zajęciach rehabilitacyjnych, wydarzeniach kulturalnych – mówi Salomea Marta Sójka z Opola Lubelskiego, która też jest jednym z członków nowej rady.

By kandydować, trzeba było mieć poparcie jakiejś organizacji lub stowarzyszenia. Panią Sójkę rekomendował Klub Seniora CZAS związany z opolskim PCK.

– Przeszłam na emeryturę w 2017 roku. Bardzo lubię wędrówki po moich ukochanych wąwozach w okolicach Wilkowa, ale także w Bieszczadach. Pieniądze jakie wzięłam z odprawy przeznaczyłam na zdobycie uprawnień pilota wycieczek. Organizowałam dla znajomych rówieśników z Opola Lubelskiego i z Wilkowa wyprawy, bo okazuje się, że mieszkańcy nie znają urody miejsc w swojej okolicy – opowiada seniorka, która należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w 2019 zaczęła działać w Klubie Seniora CZAS. I dodaje, że współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać. Jeszcze gdy są sprawni chcą dzielić się swoim doświadczeniem życiowym, zawodowym. Żeby nie pamiętano o nich tylko raz do roku z okazji dnia osób starszych.

Uważam, że rada przede wszystkim powinna zorganizować wolontariat 60+. Wewnętrzną pomoc między nami. W sytuacji, gdy ktoś mieszka sam, akurat zachorował, będą wolontariusze, którzy się nim zainteresują. Druga sprawa to bezpieczeństwo. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku mamy spotkania z przedstawicielami policji, straży i więziennictwa. Ostatnio rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci. Czasami słyszę, gdy ktoś mówi, że się nie da oszukać. W takiej chwili są emocje, które odbierają logiczną ocenę sytuacji, trzeba mówić o takich przypadkach. Rada powinna doprowadzić do tego, by osoby starsze nawet w najmniejszych miejscowościach naszego powiatu mogły skorzystać z takich szkoleń – mówi Halina Złotucha z Opola Lubelskiego, kierownik i założycielka tutejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na razie jest skład powiatowego gremium. Oprócz wspomnianych pań: Terasy Stanek, Salomei Marty Sójki i Haliny Złotuchy na liście osób powołanych przez Dariusza Piotrowskiego, starostę opolskiego są: Jadwiga Adamczyk, Wiesław Gałek, Maria Ignatowska, Alina Goleń, Sławomir Kaczyński, Lidia Depta, Zofia Kijak, Stefan Socha, Jolanta Morek, Irena Piątek, Janusz Fiuk, Sabina Lasota, Maria Kluziak, Tadeusz Dzierżak, Edward Rudnicki.

Na początek grudnia zaplanowano pierwsze spotkanie na którym radni wybiorą swoje władze. Wszyscy działają w radzie społecznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium