W Białej Podlaskiej powstaje największe centrum rehabilitacji w regionie. To inwestycja filii Akademii Wychowania Fizycznego.
Do ogłoszonego w ubiegłym roku przetargu stanęło 8 firm, w tym 4 z Białej Podlaskiej. Ale oferta Baudziedzic z Głogowa Małopolskiego okazała się najlepsza. Wykonawca wycenił swoje prace na 25,7 mln zł.
Jak informuje Radosław Kułakowski, specjalista ds. zamówień publicznych w filii AWF, roboty już trwają.
Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 3,8 tys. mkw. ma stanąć na działce przy ulicy Marusarza 8, obok istniejącej tam już hali widowiskowo–sportowej AWF.
W centrum będą kształcić się studenci, ale część powierzchni zajmą gabinety medyczne z zakresu rehabilitacji, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. Jak wynika z programu funkcjonalno–użytkowego, dołączonego do dokumentów przetargowych, sale na pierwszym i drugim piętrze będą służyć dydaktyce studentów, choćby tych studiujących kosmetologię.
Na parterze z kolei znajdzie się ogólnodostępne centrum rehabilitacji. W tej części ulokowane zostaną gabinety rehabilitacyjne i lekarskie, sale ćwiczeniowe, a także miejsca obsługi pacjentów. To tutaj mieszkańcy będą też mogli przyjść na badania, konsultacje i zabiegi, choćby fizykoterapię, laseroterapię, tlenoterapię czy saunę suchą.
Nie zabraknie oczywiście sal wykładowych i ćwiczeniowych. „Studenci, w ramach praktyk będą korzystali z części usługowej Akademickiego Centrum Rehabilitacji w celu zdobycia wiedzy praktycznej i doświadczenia w pracy z pacjentami, na zasadach ustalonych z prowadzącym zabiegi” – czytamy w dokumentach przetargowych.
Uczelnia chce, by wykonawca zbudował oddzielne wejścia do budynku, jedno specjalnie dla pacjentów.
Jeśli zaś chodzi o architekturę, to obiekt o długości ponad 55 metrów ma mieć nowoczesną bryłę, która jednocześnie powinna nawiązywać do istniejącej już hali.
Już teraz, wiadomo, że w nowym pawilonie filii AWF ma pracować ok. 40 osób, w tym 33 w zakładzie rehabilitacji. Przy obiekcie powstanie blisko 100 miejsc parkingowych.
Centrum ma stanąć do końca 2025 roku. Aż 20 mln zł na tę inwestycję przekazał były minister edukacji Przemysław Czarnek.
Obecnie studiuje tu ponad 1300 młodych ludzi, zarówno na kierunkach praktycznych, jak ogólnoakademickich, m.in. takich jak: fizjoterapia, kosmetologia, sport, terapia zajęciowa, trener personalny, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne.