Ekstrakt z marihuany może chronić pszczoły przed szkodliwym działaniem pestycydów. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z UMCS. Jeśli dalsze testy wypadną pomyślnie, na rynek trafi kolejny opracowany przez nich produkt .
O zmniejszającej się populacji owadów naukowcy alarmują od lat. To zjawisko zyskało już nawet swoją nazwę – insektagon. W przypadku pszczół możemy mówić o CCD (z ang. Colony Collapse Disorder), czyli „zespole masowego ginięcia pszczoły miodnej”.
Naukowcy na całym świecie od lat głowią się nad tym, co jest przyczyną CCD. Wskazują na wiele czynników. Jeden z nich to wykorzystanie w rolnictwie pestycydów.
Właśnie na tym aspekcie skupili się badacze z UMCS. W swoich badaniach nad odpornością pszczół wykorzystali ekstrakt z konopi.
– Pojawiają się doniesienia, że zabezpiecza on komórki nerwowe człowieka. Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak samo będzie w przypadku pszczoły – tłumaczy prof. Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mikologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Lubelscy naukowcy przebadali ok. 5 tys. pszczół żyjących w klatkach. Efekty pierwszych badań potwierdziły ich przypuszczenia.
– Na razie wiemy tyle, że ekstrakt przedłuża życie pszczół, które były narażone na działanie pestycydów. Badane owady żyły porównywalnie długo co te, które kontaktu ze szkodliwymi substancjami nigdy nie miały – mówi badaczka.
Zespół badaczy z UMCS złożył już wniosek patentowy swojego wynalazku. Zastosowanie ekstraktu z marihuany u pszczół opracowali prawdopodobnie jako pierwsi na świecie.
– Przygotowując zgłoszenie, szukałam informacji na ten temat. Niczego nie znalazłam – przyznaje prof. Ptaszyńska. I dodaje: – W przyszłym roku chcemy przeprowadzić testy w pasiekach. Jeśli wypadną równie pozytywnie, chcielibyśmy, żeby produkt był dostępny na rynku.
Na rynek trafił już opracowany przez prof. Ptaszyńską i jej współpracowników probiotyk dla pszczół. Pozwala on zwalczać nosemozę, jedną z najbardziej powszechnych pszczelich chorób, na którą do tej pory nie było lekarstwa. Preparat powstał we współpracy z puławską firmą Biowet.