Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

16 sierpnia 2020 r.
13:49

Badacze nakręcili film i tłumaczą, o czym brzęczą pszczoły

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przyglądają się życiu pszczół z bardzo bliska - obserwują je w ulach obserwacyjnych o przeszklonych ścianach, za pomocą kamery rejestrującej 3000 klatek na sekundę (w takim filmie owady poruszają się 100 razy wolniej niż na zwykłym filmie).

- Dzięki temu udało nam się zaobserwować takie zachowania pszczół, które nigdy wcześniej nie były obserwowane. Jest duża szansa, że je zrozumiemy - mówi badacz pszczół prof. Adam Tofilski z UR.

Na razie to badania podstawowe, ale naukowiec ma nadzieję, że kiedyś dzięki nim będzie można np. automatycznie wykrywać, że pszczoły szykują się do rójki. A to ułatwiłoby życie pszczelarzom, dla których rójka zwykle oznacza straty.

Bez komunikacji nie ma społeczeństwa

- Pszczoły żyją w społeczeństwach składających się z matki i tysięcy robotnic. W takiej rodzinie pszczelej - aby praca była bardziej efektywna - potrzebna jest komunikacja i wymiana informacji - tłumaczy prof. Tofilski.

Kilkadziesiąt lat temu odkryto, że pszczoły porozumiewają się za pomocą tzw. tańca wywijanego. Na odcinku kilku centymetrów pszczoła biega po plastrze machając odwłokiem, a następnie zawraca i powtarza to zachowanie. Te roztańczone rozmowy dotyczą głównie jedzenia.

- Pszczoły przekazują sobie informację, w którym kierunku i na jaką odległość trzeba polecieć, aby dotrzeć do pokarmu - tłumaczy entomolog. I zwraca uwagę, że to jak dotąd jedyny „język” zwierząt, który udało się tak dobrze zrozumieć.

Innym sposobem przekazywania informacji w ulu są zapachy - feromony. I tak np. pszczela matka wydziela tzw. substancję mateczną. Jeśli zapach ten zniknie, jest to sygnał dla robotnic, że powinny wychować matkę zastępczą z jednej z larw. Inne feromony - tzw. feromony alarmowe - pszczoły uwalniają z kolei, kiedy są zagrożone.

Zobacz także: Najbardziej ekstremalne owady

Drżąc o ul

Od dawna wiadomo było, że pszczoły porozumiewają się za pomocą wibracji. Widuje się np., że jedna pszczoła chwyta czasem inną pszczołę i jakby nią potrząsa.

- Kiedy obserwowaliśmy to w zwolnionym tempie, zauważyliśmy jednak, że towarzyszą temu niewielkie ruchy skrzydeł - mówi prof. Tofilski. I dodaje, że on i dr Sylwia Łopuch jako pierwsi na świecie zarejestrowali to na filmie.

Jak opisuje, czasem sygnały te daje się słyszeć jako bzyknięcia. Bez superszybkiej kamery nie można mieć jednak pewności, która z pszczół wydała ten dźwięk.

Kiedy naukowcy zaczęli się przyglądać różnym momentom w życiu ula, okazało się, że do takich wibracji dochodzi w różnych kontekstach. I tak drgania skrzydeł można zaobserwować u młodych matek pszczelich przygotowujących się do lotu godowego. Robotnice mogą też używać wibracji w pobliżu trutni, kiedy późnym latem wypędzają je z ula. Również i trutnie „bzyczą”, kiedy mają wylecieć z gniazda (w odróżnieniu od trutni zbyt młodych, by udać się na lot godowy). Takie machnięcia skrzydełek są też elementem każdego pszczelego tańca.

Pszczoły poruszają też skrzydłami w kontaktach z matką. Tzw. świta matki może przekazywać jej za pomocą drgań skrzydeł sygnał, żeby składała więcej jaj. Prof. Tofilski i dr Sylwia Łopuch sprawdzali to, zabierając z ula pszczele jaja i larwy. Po tym zdarzeniu świta matki częściej w jej otoczeniu przekazywała matce sygnały wibracyjne, jakby ponaglając ją do nadrobienia strat. Wyniki badań jeszcze czekają na publikację.

Wibracje informacyjne

Wiadomo także, że pszczoły przekazują sobie sygnały z pomocą wibracji, kiedy przygotowują się do rójki. W tym czasie robotnice budują mateczniki, w których rozwijają się nowe matki pszczele, a stara matka i część rodziny odlatuje z gniazda. W konsekwencji rójki produkcja miodu w ulu spada. Pszczelarze starają się nie dopuścić do wyjścia roju - poprzez niszczenie mateczników lub dzielenie rodziny pszczelej na dwie części. Aby jednak rójki nie przegapić, muszą systematycznie kontrolować ule.

Prof. Tofilski ma nadzieję, że badania nad wibracjami u pszczół pozwolą na przewidywanie rójki. Wtedy do ostrzegania przed nadchodzącą rójką będzie można wykorzystać system mikrofonów montowanych w ulu. Może więc kiedyś powstanie program analizujący dźwięki z ula i ostrzegający pszczelarzy, żeby rójki nie przegapili. Do tego potrzeba jednak wiele dalszych badań. - A rójkę badać jest trudno, bo rodzina pszczela roi się zwykle tylko raz w roku - zwraca uwagę naukowiec.

Język tańca, język drań

Sygnały wydawane przez pszczoły najczęściej składają się z serii pulsów, a na każdy z nich przypada od kilku do kilkudziesięciu ruchów skrzydeł. Tylko u matek przygotowujących się do lotów godowych pulsy te są znacznie dłuższe. Mieszkające w ciemności pszczoły nie tyle widzą te ruchy skrzydeł czy je słyszą, ale raczej czują drgania, które wtedy powstają.

Badacz zaznacza, że większość z takich sygnałów przekazywanych w ulu jest znacznie prostsza niż - niosące jednak symboliczny przekaz - pszczele tańce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Historyczny sukces siatkarzy Bogdanki LUK Lublin. Po wygranej we Francji awansowali do ćwierćfinału Challenge Cup

Historyczny sukces siatkarzy Bogdanki LUK Lublin. Po wygranej we Francji awansowali do ćwierćfinału Challenge Cup

W spotkaniu rewanżowym 1/8 finału Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała Tourcoing Lille Metropole 3:1 i awansowała do ćwierćfinału.

Profesor Leszek Mądzik, wszechstronny artysta, wybitny pedagog, założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL, to kandydat do nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin

Nowy honorowy obywatel Lublina. Tytuł ma otrzymać artysta wszechstronny

Dotychczas tytułem uhonorowano 22 osoby. Najpewniej 23. będzie Leszek Mądzik. Przyznaniem mu honorowego obywatelstwa Lublina radni miejscy mają zająć się na najbliższej sesji.

Mają drogowy plan na 5 lat. "Nie ma ulubionych dzielnic prezydenta"

Mają drogowy plan na 5 lat. "Nie ma ulubionych dzielnic prezydenta"

Jest nowy 5-letni plan inwestycji drogowych w Białej Podlaskiej. Specjalny zespół wybrał 29 ulic do budowy, w tym 22 to te osiedlowe.

Orlen Oil Motor zacznie nowy sezon w Zielonej Górze

Orlen Oil Motor Lublin poznał terminarz PGE Ekstraligi w sezonie 2025

PGE Ekstraliga opublikowała we wtorek wieczorem pełny terminarz najlepszej żużlowej ligi świata na nadchodzący sezon. Rozgrywki wystartują 11 kwietnia przyszłego roku, a Orlen Oil Motor Lublin pierwszy mecz pojedzie w Zielonej Górze

Może bez rodziny albo pieniędzy. W wigilię nie będą opuszczeni

Może bez rodziny albo pieniędzy. W wigilię nie będą opuszczeni

Często nie mają rodziny ani środków do życia. Z myślą o najuboższych, siedlecka Caritas przygotowuje spotkanie wigilijne m.in. w Białej Podlaskiej. Na stole nie zabraknie śledzi, barszczu czy bigosu.

Jest spora szansa, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę i w przyszłym roku schody ratusza będą już wyglądały lepiej

Nareszcie. Są chętni do remontu ratuszowych schodów

Od 332 do 979 tys. zł – taka jest rozpiętość ofert złożonych przez firmy, które wzięły udział w przetargu na remont schodów Ratusza w Zamościu. Dwa poprzednie postępowania trzeba było unieważniać.

Pięć osób rannych na S17. Zablokowana droga w kierunku Warszawy
zdjęcia z miejsca zdarzenia
galeria

Pięć osób rannych na S17. Zablokowana droga w kierunku Warszawy

Kolejny poważny wypadek w regionie. Rannych zostało pięć osób. Zablokowana została trasa S17 w kierunku Warszawy.

Nic o nim nie wiedzieli. Ważne odkrycie w Lubelskiem
ZDJĘCIA
galeria

Nic o nim nie wiedzieli. Ważne odkrycie w Lubelskiem

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w powiecie tomaszowskim odkryte zostało nieznane dotąd stanowisko archeologiczne.

Studenci architektury i ich świąteczne chatki. Dobór materiałów nietypowy
galeria

Studenci architektury i ich świąteczne chatki. Dobór materiałów nietypowy

W przyszłości będą projektować i budować domy z materiałów bardziej tradycyjnych, ale konstruując chatki świąteczne studenci architektury Politechniki Lubelskiej mogli zaszaleć. I zaszaleli. Ich domki zostały wykonane z... wafelków, paluszków, czekolady i słodkich dekoracji ciast.

Zablokowana krajowa 17 między Zamościem a Tomaszowem. Był wypadek

Zablokowana krajowa 17 między Zamościem a Tomaszowem. Był wypadek

O wypadku na drodze krajowej nr 17 informuje tomaszowska policja. Doszło tam do wypadku z udziałem pieszej.

32-latek został zatrzymany zaraz po tym, jak samolot wylądował

Na lotnisku czekali na niego... policjanci. Szukali go od 5 lat

Sporo narozrabiał, ma do odsiadki kilka lat, ale też długo tego unikał, ukrywając się przed policją. Do czasu. Gdy 32-latek z powiatu lubartowskiego zdecydował się wrócić do Polski, na lotnisku czekali na niego policjanci.

Mateusz Stolarski z tytułem trenera listopada w PKO BP Ekstraklasie

Mateusz Stolarski z tytułem trenera listopada w PKO BP Ekstraklasie

Świetna forma piłkarzy Motoru w końcówce 2024 roku zaowocowała kilkoma nominacjami do drużyn kolejki. We wtorek PKO BP Ekstraklasa ogłosiła z kolei, który z trenerów otrzymał tytuł szkoleniowca miesiąca. W listopadzie to wyróżnienie trafiło do Mateusza Stolarskiego.

VOX: Publiczność jest dla nas najważniejsza | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

VOX: Publiczność jest dla nas najważniejsza | (Nie)Wyparzona Gęba

Dariusz Tokarzewski oraz Mariusz Matera czyli 2/3 grupy VOX byli gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba. Zapytaliśmy m.in o ich początki w zespole, o nową płytę "Vox na 45". Panowie powiedzieli czym jest dla nich VOX oraz podzielili się swoją opinią na temat młodych artystów. Zobaczcie też jak poradzili sobie z naszymi ostrymi kulkami, chili, cayenne czy habanero.

Kierowcy z Włodawy nie przeszkodziły promile i zakaz

Kierowcy z Włodawy nie przeszkodziły promile i zakaz

36-latek ruszył w drogę mając promil alkoholu w organizmie, a podczas kontroli okazało się, że posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Kacper Stokowski z Budapesztu przywiózł dwa medale

Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin odebrał gratulacje za swój występ na MŚ w pływaniu

We wtorek zawodnik AZS UMCS Kacper Stokowski pojawił się w Lublinie, gdzie odebrał gratulacje za swój występ podczas mistrzostw świata w Budapeszcie. 25-latek wywalczył dwa brązowe medale: na 100 metrów stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium