Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

25 sierpnia 2020 r.
13:23

UMCS. Rektor Michałowski odchodzi. Władzę przejmuje rektor Dobrowolski

5 1 A A
Prof. Stanisław Michałowski (z prawej) z funkcją rektora UMCS żegna się po ośmiu latach. Zastąpi go dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski
Prof. Stanisław Michałowski (z prawej) z funkcją rektora UMCS żegna się po ośmiu latach. Zastąpi go dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski (fot. Bartosz Proll/UMCS)

1 września rozpocznie się pierwsza kadencja nowych władz lubelskich szkół wyższych. W najważniejszym gabinecie na UMCS prof. Stanisława Michałowskiego zastąpi prof. Radosław Dobrowolski. – Po latach przychodzenia na 15. piętro rektoratu trochę będzie brakowało tej adrenaliny – mówi ustępujący rektor największej lubelskiej uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pełniący rektorską funkcję od 2012 roku prof. Michałowski przyznaje jednak, że ostatnie lata drugiej kadencji były trudne. – Reforma szkolnictwa wyższego, zmiany struktury organizacyjnej i statutowe wymagały niesamowitego wysiłku i wytrwałości. Czasem trzeba było ludziom tłumaczyć, w którym kierunku idziemy. Teraz doszły czasy pandemii. Dlatego z żalem żegnam się z tą funkcją, ale z drugiej strony cieszę się, że będę mógł trochę odpocząć – mówi ustępujący rektor, który zamierza kontynuować pracę naukową na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa.

Prof. Stanisława Michałowskiego zastąpi prof. Radosław Dobrowolski, dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Rektor elekt zapowiada kontynuację działań dotychczasowej ekipy z położeniem szczególnego nacisku na rozwój współpracy ze środowiskiem biznesowym i administracją publiczną oraz zwiększaniem umiędzynarodowienia zwłaszcza wśród kadry naukowej i dydaktycznej.

W planach jest też m.in. utworzenie (w kooperacji z Urzędem Miasta) nowych kierunków odpowiadającym potrzebom lokalnego rynku pracy.

Na dzień dzisiejszy jednym z najważniejszych wyzwań jest przygotowanie uczelni do rozpoczęcia nowego roku akademickiego w warunkach pandemii. Wiadomo już, że zgodnie z zarządzeniem obecnego rektora od 1 października zajęcia na UMCS będą odbywać się zdalnie. Tam, gdzie będzie to możliwe, mogą być jednak organizowane w formie tradycyjnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

- Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby przynajmniej studenci pierwszego roku mieli okazję wejść w mury uczelni i zetknąć się po raz pierwszy z otoczeniem uniwersyteckim. Im starszy rok, tym zajęcia dydaktyczne mogłyby w większości być realizowane w trybie wyłącznie zdalnym. Oczywiście są zajęcia, zwłaszcza na kierunkach ścisłych i przyrodniczych, które wymagają bezpośredniego kontaktu studenta z prowadzącym – mówi prof. Dobrowolski i dodaje, że decyzje w tej kwestii będą podejmować władze poszczególnych wydziałów.

Pandemia może też wpłynąć na plany inwestycyjne UMCS. Pod koniec września oddane do użytku zostaną wyremontowana Chatka Żaka oraz nowa siedziba Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii na kampusie zachodnim przy ul. Głębokiej.

W październiku w przyszłego roku gotowy ma być powstający po sąsiedzku Instytut Pedagogiki. Ale już planowana budowa hali widowiskowo-sportowej może zostać odłożona w czasie ze względu na brak środków na tzw. wkład własny.

- Podchodząc do tematu realistycznie, w najbliższym czasie skoncentrujemy się na modernizacji istniejącej infrastruktury naszych budynków, które wymagają unowocześnienia i adaptacji do obecnych potrzeb – zapowiada rektor elekt.

I dodaje, że w pierwszej kolejności remontów mogą doczekać się: wydziały chemii oraz filozofii i socjologii, Instytut Fizyki oraz wnętrza uczelnianej biblioteki.

Od 1 września władze zmienią się na wszystkich lubelskich uczelniach.

Na Uniwersytecie Medycznym prof. Andrzeja Dropa zastąpi prof. Wojciech Załuska.

Na Politechnice Lubelskiej miejsce prof. Piotra Kacejki zajmie prof. Zbigniew Pater.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim schedę po ks. prof. Antonim Dębińskim przejmie ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Dotychczasowi rektorzy tych uczelni swoje funkcje pełnili przez dwie kadencje.

Po jednej z najważniejszym stanowiskiem na Uniwersytecie Przyrodniczym pożegna się prof. Zygmunt Litwińczuk, który nie mógł się ubiegać o reelekcję ze względu na wiek. Jego miejsce w rektorskim gabinecie zajmie prof. Krzysztof Kowalczyk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium