Pieniądze, mieszkania i lepsza ochrona w pracy. To wszystko zawiera się w nowej polityce prorodzinnej, którą właśnie przedstawił rząd.
– Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej – mówił w czwartek Mateusz Morawiecki, podczas prezentacji Strategii Demograficznej 2040. To pakiet działań, które mają sprawić, że w Polsce będzie rodziło się więcej dzieci i łatwiej będzie je wychować.
Rząd zapowiada, że nadal będzie prowadził takie działania jak „Program 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” czy „Karta Dużej Rodziny”, ale planuje już nowe.
Pieniądze na dzieci
Kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko (w comiesięcznych transzach) przez rok lub dwa lata po ukończeniu przez dziecko roku życia.
Nadal mają być budowane nowe żłobki, ale wspomniane 12 tys. zł to też "rekompensata utraty dochodów" w sytuacji, gdy rodzic chciał pracować w niepełnym wymiarze lub zatrudnić opiekę do dzieci.
Własne M
"Chcemy wprowadzić instrument mieszkanie bez wkładu, który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci." – mówiła minister Marlena Maląg o rozwiązaniach, które mają pomóc rodzinom w zakupie własnego lokum.
Bez zwolnień
Rodzinom mają też pomóc zmiany w prawie, jak np. ograniczenie możliwości zatrudniania na czas określony. Dziś pracownik może otrzymać cztery takie umowy (na 36 miesięcy), a państwo chce żeby były todwie umowy na 15 miesięcy łącznie.
Rodzice mają być też dodatkowo chronione przed zwolnieniem. - Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony - poinformowała z kolei wiceminister Barbara Socha i zaznaczyła, że pracodawcy będą musieli informować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.