Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
15:04

Nie tylko z miłości do sztuki. 25-lecie Galerii Wirydarz

0 0 A A
(fot. Katarzyna Nastaj)

Galeria Sztuki Wirydarz, placówka artystyczna, która mocno i na trwałe wpisała się w lubelski i ogólnopolski pejzaż prezentacji najwybitniejszych polskich, współczesnych artystów malarzy obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z okazji srebrnych urodzin w piątek przy ul. Grodzkiej odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy „Konie w pędzie? Coś przybędzie.” Józefa Wilkonia, wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wernisażu początki lubelskiej galerii przypomniał Andrzej Fogtt, znakomity artysta, malarz, grafik i rzeźbiarz.

– W Lublinie 16 lipca 1999 roku pewien siebie młodzieniec zobaczył na ławeczce piękną dziewczynę, przedstawił się, zapytał o imię, o numer telefonu i tak się zaczęła historia Galerii Wirydarz. – mówił A. Fogtt. – Ten młodzieniec o imieniu Piotr miał 35 lat, a ta piękna dziewczyna o imieniu Małgorzata miała lat 19. Co robić z tą miłością jak w tej piosence… Może ją wypiłam w lampce wina. Może ci ją z drzewa strącił ptak. Może z frazy wiersza. Może z kina przyszła nie wiadomo jak… Póki będzie razem niech trwa.

I proszę państwa miłość trwa do dzisiaj i jak to w miłości bywa coś trzeba robić między pocałunkami. Państwo Zielińscy postanowili założyć galerię – kontynuował artysta, którego prace będzie można oglądać już podczas kolejnej, 170. wystawy w Galerii Wirydarz, a jej wernisaż zaplanowano na 13 września.

Fogtt przypomniał także historię miejsca, w którym przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście znajduje się Galeria.

– Jest takie miejsce w Lublinie u sióstr Urszulanek ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę, zbudowane przez jeńców krzyżacki. W tym miejscu, w tej kamienicy powstała Galeria Wirydarz. Piękne gotyckie okno z widokiem na Wirydarz, czyli niewielki ogród klasztorny w wyobraźni zakochanych stał się ogrodem sztuki.

Wyobrażenie to piękne uczucie związane z nadzieją, ale nadzieja powinna przyjąć konkretną formę. Pomocny nadziei jest entuzjazm, którego młodej parze nie brakowało. Prowadzenie galerii i stanie się marszandem to nie taka prosta sprawa. – podkreślił.

Galeria Sztuki Wirydarz przez 25 lat działalności zrealizowała aż 270 projektów artystycznych, w tym 169. wystaw w galerii, ok. 40 wystaw plenerowych i ekspozycji w innych ośrodkach sztuki w Polsce i za granicą, ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich, 33 aukcje charytatywne. Łącznie wydanych zostało ponad 140 tysięcy katalogów, folderów, plakatów, kart pocztowych, kalendarzy i innych druków o sztuce, a działalność wydawniczą realizujemy dzięki wsparciu sponsorów, miasta Lublin oraz wypracowanym środkom własnym. Istotną jest też rola edukacyjna galerii, bezpłatne warsztaty, lekcje, spotkania (młodzież szkolna, studenci, uniwersytet trzeciego wieku).

Wirydarz jako jedyna prywatna placówka wystawienniczo- artystyczna w Polsce zrealizowała szereg ważnych wystaw z zasobów muzealnych m.in. wielką wystawę pt. „Jacek Malczewski i inni…” w 2003 roku, którą zwiedziło około 12 tysięcy osób (rekord frekwencyjny). Podobnie jak wystawę malarstwa młodopolskiego malarza Marcina Samlickiego „Przystanek Le Vigan” , oraz ekspozycję prac Nikifora, wystawę portretów „Portret sarmacki” z Muzeum Okręgowego w Tarnowie – po raz pierwszy poza murami muzeum! Szerokim echem odbiły się też dwie wystawy prac Andrzeja Wajdy m.in. z Muzeum Manggha w Krakowie oraz Andrzeja Dudi Dudzińskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Pablo Caviedesa (USA) czy Jana Kanty Pawluśkiewicza.

Malarstwo nie umarło!

Z okazji jubileuszu w galerii od piątku można oglądać wystawę malarstwa Konie w pędzie? Coś przybędzie. wybitnego artysty, jednego z filarów polskiej sztuki współczesnej, Józefa Wilkonia.

– Takie zdanie, jak jeszcze opuszczałem mury Akademii Krakowskiej, w tym czasie pojawiały się takie proroctwa. Okazuje się, że się życie to nie tylko wyprostowało, że to było bajecznie głupie, ale cytuję zdania ludzi, którzy w tym czasie zabierali głos w sprawie z poczuciem autorytetu, że mówią coś dla sztuki ważnego. Otóż niektórzy ludzie, których nazwisk nie przypomnę mówili: Malarstwo umarło! Proszę państwa 60 lat temu, historia krytycznej głupoty. Można było cokolwiek innego wymyślić, że jest trudno, że się zmienia ale żeby umarło malarstwo. To paranoja, jak może umrzeć dziedzina, która jest częścią życia i natury, bo malarstwo jest częścią naszego życia. Pozwoliłem sobie troszkę się podgorączkować i więc wstrzymując: Nie tylko, że nie umarło, ale żyje! – mówił Józef Wilkoń podczas piątkowego wernisażu swoich prac, podkreślając, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat powstało wiele znakomitych obrazów w Polsce, a jemu dane jest uczestniczyć w tym, co się dzieje.

W ramach jubileuszu Galerii Sztuki Wirydarz wystawie Józefa Wilkonia towarzyszą wydawnictwa: katalog do wystawy, plakat, karty pocztowe z reprodukcjami oraz plakat jubileuszowy.

-  Jestem przekonany, że jubileuszowy projekt galerii Wirydarz będzie istotnym i ważnym przedsięwzięciem artystycznym dla środowiska, szerokiej publiczności a także promocji Lublina – mówi Piotr Zieliński, który galerię na Starym Miście tuż przy Bramie Grodzkiej prowadzi z małżonką już od 25 lat.

Medale od marszałka i prezydenta

Podczas piątkowego wernisażu odbyła się miła uroczystość. Twórcy Galerii Sztuki Wirydarz, a także artyści związani z Galerią zostali wyróżnieni medalami od marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Lublina.

Zbigniew Wojciechowski, były wicemarszałek, a obecnie radny Sejmiku w imieniu Jarosława Stawiarskiego na ręce kustosza Piotra Zielińskiego przekazał Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód wdzięczności i uznania za nieoceniony wkład w działania wspierające rozwój regionu i utwierdzanie jego tożsamości historycznej oraz kulturowej.

– Gratuluję Piotrze, gratuluję Twojej małżonce, wszystkich którzy tutaj wystawiali, którzy tworzą tą piękną polską kulturę – mówił Zbigniew Wojciechowski, wręczając wyróżnienie.

 

W imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka Medale Miasta Lublin wręczyła Monika Kwiatkowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Wyróżnienia oprócz Małgorzaty i Piotra Zielińskich oraz Galerii Sztuki Wirydarz otrzymali prof. Stanisław Baj za wieloletnią opiekę artystyczną i programową oraz wybitne wystawy malarstwa i współpracę z Galerią Sztuki Wirydarz, a także Józef Wilkoń, Rafał Eret, Henryk Waniek, Józef Panfil, Pablo Caviedes, Andrzej Fogtt, Franciszek Maśluszczak i Stasys Eidrigevicius (wszyscy za przygotowanie i prezentację znakomitych wystaw malarstwa w Galerii Sztuki Wirydarz oraz promocję Miasta Lublin na forum ogólnopolskim i międzynarodowym).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

309,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

299,00 zł

Komunikaty