Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2024 r.
20:00

455 lat Unii Lubelskiej. Miasto świętuje

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. DW/archiwum)

Na sobotę oraz poniedziałek zaplanowano huczne obchody 455. Rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej. Na wspólne świętowanie zaprasza prezydent Krzysztof Żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program zapowiada się naprawdę ciekawie. Znajdziemy w nim występy polskich i litewskich artystów, spacery z przewodnikami oraz wystawy i wykłady. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Ich organizatorem jest Miasto Lublin we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Lubelskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Obchody tej rocznicy wpisane są w ideę starań się Lublina o otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

– Zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy zawarcia w naszym mieście unii polsko-litewskiej. Czekamy na Państwa z programem pozwalającym doceniać i pielęgnować naszą wspólną historię, dziedzictwo oraz współczesne dobre relacje. To właśnie unia, która połączyła Polskę i Litwę, stała się dla nas inspiracją w trakcie tworzenia aplikacji do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszym staraniom przyświeca, odwołująca się do prekursorskiej koncepcji Unii Lubelskiej, idea Re:Union, rozumiana jako ponowna integracja, dialog, troska o siebie nawzajem oraz nowe spojrzenie na miasto – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rada Miasta Lublin z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. Starania w tej sprawie podjęły: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram obchodów:

29 czerwca 2024 r. (sobota)

  • Program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej” – start przy pomniku Unii Lubelskiej:
    • 10.00 – „Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Lublina”,
    • 13.00 – „Upamiętnienia Unii Lubelskiej w naszym mieście”
    • 16.00 – „Fakty i mity Unii Lubelskiej”
    • 19.00 – „Zgoda Polaków i Litwinów na unię”
  • 18.00 – otwarcie wystawy malarstwa polskich i litewskich artystów – Lubelski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
  • 20.00 –   koncert   litewskiego męskiego zespołu wokalnego Ugniavijas, w repertuarze archaiczne bałtyckie pieśni bojowe z serc północnej Europy, Wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
  • 21.30 – koncert polsko-ukraińskiej kapeli folkowej HrayBery i potańcówka, w repertuarze utwory tradycyjnej muzyki tanecznej polskiej i ukraińskiej, Wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

1 lipca 2024 r. (poniedziałek)

  • 12.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej, Plac Litewski
  • 12.45 – otwarcie wystawy pt. „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja” na Placu Litewskim przy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej; wystawa będzie czynna do 22 lipca
  • 13.00 –   wykład dr. Marcina Gapskiego, Zastępcy   Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej pt. „Dziedzictwo   unii   lubelskiej i jej nowe formy   upamiętnienia”  –  Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, pl. Litewski 3
  • Program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii   Lubelskiej”   –   start przy pomniku Unii Lubelskiej:
    • 10.00 – „Miejsca związane z Unią Lubelską”
    • 13.00 – „Poeci i pisarze na sejmie w Lublinie”
    • 16.00 – „Fakty i mity Unii Lubelskiej”
    • 19.00 – „Zawarcie unii polsko-litewskiej w sejmowym Lublinie”
  • 18.00  – msza św. w 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9
  • 21.30 – pokaz multimedialny „Unia Narodów” – fontanna na Placu Litewskim
e-Wydanie

Pozostałe informacje

PKP CARGO zwalnia setki pracowników

PKP CARGO zwalnia setki pracowników

Gigant logistyczny postanowił zwolnić ponad pół tysiąca osób. Dotyczy to głównie pracowników administracyjnych i dyspozytorów.

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Lubisz oderwać się od codziennego, spokojnego życia? Nie musisz skakać na bungee czy brać udziału w rajdach samochodowych, aby poczuć adrenalinę i zapewnić sobie dawkę emocji. Równie doskonałym pomysłem są audiobooki, dzięki którym nie tylko zagwarantujesz sobie niezapomniane wrażenia, ale także przeniesiesz się do zupełnie innego świata. Oferta rynkowa w tej kategorii jest spora, a my wybraliśmy dwie propozycje, które porwały słuchaczy. Przesłuchaj jedną (albo obie) z nich, a nie pożałujesz.

Jedna z wielu kolizji, do jakich na skrzyżowaniu Grabskiego i Lubelskiej dochodzi regularnie, od wielu lat
PUŁAWY

Tutaj nic się nie zmieni. Kolizje marszałka nie przekonały

Na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z ul. Grabskiego regularnie dochodzi do stłuczek. Mieszkańcy apelują do radnych o zmiany w organizacji ruchu. To jednak droga wojewódzka i wojewódzkie skrzyżowanie, a marszałek powodów do zmian nie dostrzega.

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Decyzję o wycofaniu z obrotu wydał Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Plaster był sprzedawany jako kosmetyk, mimo że powinien być oznaczony jako produkt leczniczy.

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Dział Human Resources (HR), znany również jako dział zarządzania zasobami ludzkimi, odgrywa kluczową rolę w każdej nowoczesnej organizacji. Czym zajmuje się dział HR? Jego głównym zadaniem jest optymalne zarządzanie personelem, które przekłada się na osiągnięcie celów strategicznych firmy.

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Najpierw wyłapali szczeniaki na posesji, później wsadzili do worka i porzucili przy torach kolejowych. Szczekanie usłyszała mieszkanka pobliskiej posesji. A policjanci wpadli na trop sprawców.

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

W dzisiejszym świecie przemysłowym, ochrona metalowych elementów przed korozją jest niezwykle ważna. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania korozji jest cynkowanie, czyli pokrywanie powierzchni metalu warstwą cynku.

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"
biała podlaska

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"

Bladym świtem w parku Zofii Las ktoś znalazł zwłoki mężczyzny. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia policja.

33-letni Wojciech Makowski to nowy trener Avii Świdnik

Wojciech Makowski (Avia Świdnik): Cel na nowy sezon? Będziemy w gronie faworytów

Rozmowa z Wojciechem Makowskim, nowym trenerem Avii Świdnik

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne
biała podlaska

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne

To ławka inna niż wszystkie. Powstała z myślą o mamach. Niewykluczone, że takie siedziska z przewijakami pojawią się w kilku miejscach.

Podcienia kamienic przy ul. Staszica w Zamościu
Zamość

Remonty Starego Miasta. Jeden przetarg wypalił, drugi nie

Jest firma gotowa wyremontować podcienia staromiejskich kamienic przy ul. Staszica w Zamościu. Ale do przetargu na odnowienie ratuszowych schodów nikt się nie zgłosił. Trzeba go będzie powtórzyć.

16-latek wyłudził od emerytów oszczędności życia

16-latek wyłudził od emerytów oszczędności życia

16-latek oszukał emerytów na 400 tys. zł. Chłopak będzie odpowiadał przed sądem dla nieletnich.

Damian Zbozień wierzy, że dzięki ciężkiej pracy w okresie przygotowawczym Górnik będzie dobrze prezentować się w rozgrywkach ligowych

Damian Zbozień (Górnik Łęczna): Pracujemy ciężko i wierzymy w to co robimy

Górnik Łęczna zbliża się do półmetku na obozie przygotowawczym w Kielcach. Łęcznianie mają za sobą kilka dni treningów i pierwszy w trakcie zgrupowania mecz kontrolny. A jak warunki i intensywność treningów ocenia jeden z najbardziej doświadczonych zawodników?

Między jałówką, alpaką, królikiem... Jedyna taka wystawa w Sitnie
Nasz patronat
5 lipca 2024, 10:00
galeria

Między jałówką, alpaką, królikiem... Jedyna taka wystawa w Sitnie

To prawdziwa gratka dla hodowców, plantatorów, ogrodników. Ale nie tylko osoby związane zawodowo związane rolnictwem odwiedzają co roku Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Z całą pewnością podczas najbliższej edycji imprezy również pojawią się na niej tłumy.

Konar drzewa spadł na nastolatki w Ogrodzie Saskim. Policja bada sprawę
Zdjęcia
galeria

Konar drzewa spadł na nastolatki w Ogrodzie Saskim. Policja bada sprawę

Dwie nastolatki ucierpiały po tym jak nagle spadł na nie konar drzewa w Ogrodzie Saskim. Sprawę bada policja, a lubelski ratusz zapewnia, że rozpoczął ponowny przegląd wszystkich drzew w mieście.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty