Zagrożone wyginięciem pytony, boa i warany odbywają kwarantannę w zoo. Do zamojskiego ogrodu trafiło w sumie ponad 160 różnych gadów i płazów wartych tysiące euro. Ich przemyt udaremnili celnicy na przejściu granicznym Korczowa- Krakowiec.
Egzotyczne zwierzęta znajdowały się w busie, którym podróżowało siedmiu obywateli Ukrainy. W czterech, profesjonalnie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach, umieszczone były worki i pudełka, a w nich żywe zwierzęta. Kierowca, który transportował boa i pytony, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę. Przemyt wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Aby sprawnie i bezstresowo dla zwierząt przeprowadzić ich identyfikację oraz zabezpieczyć ich dobrostan, celnicy zwrócili się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Na przejście pojechał ekspert z zoo w Zamościu wraz z koordynatorem ds. CITES IAS w Rzeszowie. Tam przeprowadzili wstępną identyfikację zatrzymanych zwierząt.
W busie, przez granice próbowano przemycić: 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. EUR.
Oprócz nich było bez dokumentów 50 innych gadów i płazów.
W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja.
CITES
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.