Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie skarżą się, że nie są ujęci do szczepień przeciwko Covid-19 w pierwszej kolejności. W tej sprawie interweniował już Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich. – Jest to uzasadnione nie tylko ze względów zdrowotnych – zauważa Paweł Iwaniuk przedstawiciel prezydenta Białej Podlaskiej ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Obecnie trwają szczepienia pracowników służby zdrowia. Później zaszczepione zostaną następne grupy z podwyższonego ryzyka: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo–Leczniczych, pielęgnacyjno–opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczyciele.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, zabrakło wśród nich niepełnosprawnych. – Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami – pisze do Ministra Zdrowia Adam Bodnar.
Stanowisko Rzecznika popiera Paweł Iwaniuk z Białej Podlaskiej, które reprezentuje interesy takich osób w Urzędzie Miasta. – Wszelkie niewydolności oddechowo–kardiologiczne oraz zaburzenia neurologiczne powodują, że infekcja koronawirusem w dużym stopniu może dla takich osób zakończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią – alarmuje Iwaniuk.
Ale zwraca też uwagę na inny aspekt. – Podobnie wygląda sytuacja wśród naszych opiekunów, którzy w wyniku obciążenia wieloletnią opieką, cierpią na różne choroby przewlekłe – podkreśla bialski urzędnik.
Jego zdaniem, należy również popatrzeć na względy organizacyjne. – Zapewnienie opieki osobom z niepełnosprawnościami w sytuacji hospitalizacji ich bliskich jest bardzo trudne w okresie epidemii, a w niektórych przypadkach po prostu niemożliwe. Znamy historię z Chin kiedy w okresie pierwszej fali zachorowań, wszyscy pełnosprawni członkowie rodziny trafili do szpitala, pozostawiając niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę w domu bez opieki. Zmarł on po kilku dniach, ale nie z powodu wirusa lecz z głodu – przypomina Iwaniuk.
Rzecznik Praw Obywatelskich obawia się też prognoz. – Według których szczepienie dla późniejszej grupy, w której się znajdują niepełnosprawni, ma się odbywać pod koniec tego roku. Taka perspektywa dla tych osób oznacza kolejny rok życia w zamknięciu oraz pozbawia je prawa do normalnego życia i godnego traktowania – zauważa Bodnar.
Jaką decyzję podejmie resort zdrowia? – Ministerstwo rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Jeśli zapadnie decyzja w tej sprawie, poinformujemy opinię publiczną – odpowiada Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.