Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

31 marca 2021 r.
20:24

Nowa inwestycja w Lubartowie. Najpierw centrum badawcze, potem fabryka

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber i  Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa na środowej konferencji
Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber i Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa na środowej konferencji (fot. UM Lubartów)

Nawet 100 milionów złotych zainwestuje w Lubartowie firma IPT Fiber, należąca do grupy InPhoTech. Za półtora roku ma powstać Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym opracowywane i wytwarzane w skali półprzemysłowej będą światłowody wielordzeniowe dla zastosowań w nowoczesnej telekomunikacji, m.in. w sieciach 5G.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środa dla burmistrza Lubartowa oraz szefów firmy IPT Fiber zaczęła się od wizyty u notariusza. Przedsiębiorcy kupili ponad hektarową działkę w strefie przemysłowej, na której powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe.

– Nowy zakład to przyszłość i chluba miasta – nie krył zadowolenia Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa.

Grupa InPhoTech, w skład której wchodzi spółka IPT Fiber, ma za zadanie zarządzać inwestycją w Lubartowie. Grupa posiada patent na opracowanie innowacyjnych światłowodów specjalnych. – To jest jakby siedem światłowodów w jednym. Nasz światłowód ma 7 razy większą pojemność i przepustowość niż wyroby oferowane przez konkurencję – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

Dlaczego akurat Lubartów?

– Podczas rozmów spotkaliśmy się z dużą przychylnością samorządów: miejskiego i powiatowego. Poza tym, to właśnie na UMCS w Lublinie powstały pierwsze polskie światłowody. Bliskość uczelni oraz możliwość pozyskiwania nowych kadr także miały duże znaczenia – dodaje dr hab. Tomasz Nasiłowski.

Prezes firmy, po obronie doktoratu, przez ponad 10 lat w Belgii zajmował się pracą naukową przy światłowodach. Brał udział w projektach przemysłowych, m.in. wspólnie z naukowcami z UMCS, na zamówienie japońskiej firmy, opracował giętki światłowód, który do dziś jest używany do okablowania gospodarstw domowych. – W 2010 roku wróciłem do kraju i założyłem firmę, chcąc wdrożyć do przemysłu polskie technologie światłowodowe. Bez nowoczesnej komunikacji, czyli światłowodów kolejnej generacji, nie ma szans na rozwój i konkurencyjność polskiego przemysłu czy rozwój światowej sieci komunikacyjnej.

Pierwszym krokiem będzie utworzenie CBR, które zacznie działać najpóźniej w 2023 roku. W centrum znajdzie zatrudnienie ok 50 specjalistów. Ich zadaniem będzie przygotowanie linii technologicznej przemysłowego wytwarzania światłowodów opatentowanych przez Grupę InPhoTech

Ta inwestycja jest szacowana na 57 mln zł netto, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”. Po uruchomieniu CBR spółka planuje inwestować kolejne środki w rozwój centrum. Poniesione przez IPT Fiber nakłady mogą sięgnąć nawet 100 milionów złotych. W Lubartowie może powstawać do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego rocznie. Kolejnym krokiem ma być produkcja masowa światłowodów wielordzeniowych. Prezes Nasiłowski chce w perspektywie 5 lat otworzyć fabrykę – być może również zostanie zlokalizowana w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium