Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 marca 2022 r.
19:20

Protesty, sąd, a nowe bloki w Zamościu powstaną. Nie na wszystkie jest zgoda

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
1 0 A A
Blok przy ul. Wiejskiej ma stanąć nad rzeką Łabuńką w sąsiedztwie działek zabudowanych domkami jednorodzinnymi, ale też w pobliżu bloków Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego.
Blok przy ul. Wiejskiej ma stanąć nad rzeką Łabuńką w sąsiedztwie działek zabudowanych domkami jednorodzinnymi, ale też w pobliżu bloków Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego. (fot. Mat. inwestora)

Deweloperzy nie odpuszczają i mimo odmownych decyzji radnych Zamościa chcą stawiać nowe bloki. Ale nie zawsze ta batalia kończy się sukcesem. Podczas ostatniej sesji zgodę na budowę przy ul. Wiejskiej uzyskała przy drugim podejściu spółka Inwex ze Szczebrzeszyna, ale już zamojska firma Lege Artis nie ma przyzwolenia na inwestycję na ulicy Młyńskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarówno jeden jak i drugi inwestor, planując bloki, chcieli skorzystać z tzw. ustawy lex developer, która daje możliwość budowania mieszkań w sposób sprzeczny z obowiązującymi planami zagospodarowania, pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Ale ani Inwex w czerwcu zeszłego roku, ani Lege Artis w maju 2020 nie zyskali dla swoich pomysłów akceptacji. W obu przypadkach w grę wchodziły m.in. protesty mieszkańców okolicznych domów.

Spółka ze Szczebrzeszyna zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Zamość do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wygrała, a radni w efekcie zmienili zdanie i na poniedziałkowej sesji dali deweloperowi zielone światło. Blok z maksymalnie 60 mieszkaniami o powierzchni od 34 do 70 m. kw i garażami podziemnymi będzie mógł stanąć na nieużytkach nad rzeką Łabuńką w sąsiedztwie działek zabudowanych domkami jednorodzinnymi, ale też w pobliżu bloków Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego. W międzyczasie inwestor zawarł też z miastem porozumienie, w którym zobowiązał się, że do roku po zakończeniu inwestycji dokona przebudowy części ulicy Wiejskiej: wymieni nawierzchnię na asfaltową, zajmie się krawężnikami i regulacją parkingów.

Za ustaleniem lokalizacji tej inwestycji mieszkaniowej opowiedziało się 12 radnych, 9 osób wstrzymało się od głosu, a na „nie” był jedynie Szczepan Kitka. Z takiego obrotu sprawy cieszył się prezydent. – Od początku stoję na stanowisku, że rozwój budownictwa mieszkaniowego jest jednym z kół napędowych rozwoju miasta – skomentował Andrzej Wnuk.

– Każdego inwestora powinniśmy traktować na wagę złota. Bo miasto powinno się rozwijać, a nie zwijać – ocenił zaś radny Dariusz Zagdański.

Mimo tych zapewnień zupełnie inaczej zakończyła się sprawa innej mieszkaniowej inwestycji w Zamościu rozważanej na tej samej sesji, bloku, który przy ul. Młyńskiej zamierzała postawić firma Lege Artis.

– Niby sytuacja podobna, ale inna. Inwestor chce wejść w środek zabudowy jednorodzinnej. Ten budynek nie będzie pasował. Nie możemy pominąć czynnika ludzkiego, nie możemy tym ludziom zaburzyć spokoju. Jak my będziemy wyglądać? Że w każdym miejscu można budować? Szanujmy prawo, ale szanujmy też mieszkańców. Bo jak my ich nie będziemy szanować, to i oni nas nie będą – stwierdził na początku dyskusji radny Franciszek Josik.

Marek Łoś z Lege Artis nie poddał się łatwo. O możliwość budowy na ul. Młyńskiej wnioskował zresztą po raz drugi, bo po odrzuceniu jego pomysłu w 2020 roku zmienił projekt. Przekonywał radnych, że blok w nowej byłby niewielki. Jego dwa segmenty miałyby mieć wysokość ok. 6 metrów, a trzeci niewiele ponad 9, a zatem byłaby to zabudowa niska, przypominająca charakterem jednorodzinną. Powstać miałoby 25 mieszkań o powierzchni od 28 do 52 metrów kw.

– Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale też skierowany do ludzi młodych, których nie stać na zakup działki i stawianie na niej domu. Dlatego przyjęto taką formę zabudowy z zielonym tarasem, żeby człowiek żyjący na 40 kilku metrach mógł wyjść, poopalać się, poodychać świeżym powietrzem. Te lokale mieszkalne, to ok. 80 zadowolonych osób, którzy będą płacić podatki w tym mieście. – argumentował inwestor, podkreślając, że jest reprezentuje firmę działającą na zamojskim rynku już od 31 lat. – Mam obecnie 20 pracowników utrzymujących 20 rodzin. Jeżeli ja nie będę budować, to ja tych pracowników będę musiał zwolnić – przekonywał Łoś.

Jego argumenty nie trafiły ani do protestujących przeciw inwestycji mieszkańców, którzy także zabierali głos podczas sesji, ani do radnych. Przeciwko ustaleniu lokalizacji inwestycji na ul. Młyńskiej zagłosowało 12 członków RM, 5 wstrzymało się, a tylko 4 było „za”.

Radni Zamościa nie zgodzili się na taką lokalizację bloku przy ul. Młyńskiej. (fot. Mat. inwestora)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium