Opinie

23 maja 2021 r.
17:52

Pietrasiewicz: Nowy stadion żużlowy może stać się w przyszłości pomnikiem wstydu a nie dumy

Spotkanie zwolenników budowy nowego stadionu w dolinie Bystrzycy z przeciwnikami. Z mikrofonem stoi Szymon Pietrasiewicz
Spotkanie zwolenników budowy nowego stadionu w dolinie Bystrzycy z przeciwnikami. Z mikrofonem stoi Szymon Pietrasiewicz (fot. Maciej Kaczanowski)

Obecnie trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi w dolinie Bystrzycy, na terenie po dawnym Lubelskim Klubie Jeździeckim, budowę stadionu żużlowego. Obiekt jest planowany na terenie zalewowym, który aktualnie stanowi enklawę zieleni nieurządzonej oraz jest ostoją zwierzyny. Leży niemalże w środku mapy administracyjnej Lublina obok dwóch ważnych sypialni: Wrotkowa oraz LSM.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teren dotychczas nie był przewidziany pod zabudowę wielkokubaturową, ale pod tereny zielone i rekreację. Mógłby tam powstać park razem z zespołem krajobrazowym „Meandry Bystrzycy” znacząco wpływając na jakość oraz dostępność tej przestrzeni. Inwestycja budowlana bezpowrotnie przekreśli szansę, na zagospodarowanie tego terenu w ten sposób.

Nie jest to jedyny problem, ponieważ decyzja o powstaniu obiektu zapadła koniunkturalnie na fali popularności żużla. Wielu polityków czy samorządowców uwielbia się fotografować podczas zawodów i obiecywać kibicom nowy stadion. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie deklaracje wobec coraz poważniejszych problemów gminnego budżetu są po prostu przejawem krótkowzroczności i egoizmu. Nie łudźmy się, że Unia Europejska sfinansuje tę inwestycję, ponieważ już od jakiegoś czasu Komisja Europejska jasno się wypowiedziała, że stadiony nie przyczyniają się do wzrostu PKB, więc z tego źródła nie popłyną środki.

W takich okolicznościach przepychanie budowy o tak kolosalnym koszcie stoi w sprzeczności z oczekiwaniami mieszkańców, którzy jasno się wypowiedzieli chociażby w pracach nad Strategią Rozwoju 2030, że oczekują rozwoju Lublina w kierunku miasta zielonego i zrównoważonego.

Odczuwam przy tym brak szerszego spojrzenia na miasto, którego mieszkańcy muszą czekać 7 lat w kolejce na mieszkanie z zasobów komunalnych, środki na wymianę "kopciuchów" są ekstremalnie niskie, 10 % powierzchni miasta, a tym samym prawie 50 tys. mieszkańców czeka na wdrożenie Gminnego Programu Rewitalizacji. To są realne potrzeby poprawiające komfort życia. Środki przeznaczone na stadion nie rozwiązują problemów, ale je utrwalają i wygenerują nowe.

Czy ktoś z architektów pomysłu budowy stadionu zadał sobie chociaż raz pytanie, co w sytuacji jeśli żużel odejdzie w niepamięć, tak szybko jak powstał z niebytu? Co w sytuacji kiedy za kilkadziesiąt lat okaże się, że sporty motorowe odejdą do lamusa? Jeszcze kilka lat lat temu zwolennicy corridy, krytykę traktowali jako zamach na wolność i tradycję, a tymczasem coraz więcej samorządów Hiszpanii zakazuje jej. To co kiedyś było dumą i chlubą staje się powodem do wstydu. Podobnie ze stadionem, którego powstanie z biegiem lat może okazać się pomnikiem pychy i kulą u nogi. Nie łudźmy się, że będą się tam odbywały inne wydarzenia. Skala imprez niesportowych w innych obiektach typu Arena czy Globus to margines, a te które tam miały miejsce przyniosły kolosalne straty. Ciężko przejść obojętnie wobec takich argumentów mając świadomość, że te środki mogłyby zostać wykorzystane znacznie rozsądniej i pracować z korzyścią dla całego miasta.

* Szymon Pietrasiewicz, aktywista Lubelskiego Ruchu Miejskiego

Czekamy na Wasze listy

Zabierz głos w dyskusji na temat budowy stadionu żużlowego w Lublinie i zagospodarowania terenu nad Bystrzycą: redakcja@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium