Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2021 r.
17:23

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
138 38 A A

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Lublina proponują, by stadion żużlowy powstał w dolinie Bystrzycy niedaleko dwupoziomowego skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną. To miejsce wskazał Urząd Miasta w swoim projekcie nowego planu zagospodarowania terenu.

Sąsiedzi boją się hałasu

– Stadion zniszczy nam przyrodę i spokój – mówi pani Danuta, mieszkanka pobliskiego os. Skarpa. Podobnego zdania są jej sąsiedzi z budynków znajdujących się najbliżej terenu po klubie jeździeckim. Swoje racje przedstawiali dziennikarzom na konferencji prasowej zwołanej na piątek przez działaczy Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

– I tak jest głośno, jak samochody przejeżdżają. A jak jeszcze będzie żużel, ryk motorów, to sobie w ogóle nie wyobrażam – martwi się Irena Janczarek z ul. Uśmiechu. – Przecież będą się tu odbywały nie tylko mecze żużlowe, ale również treningi, więc hałas będzie w zasadzie codziennie – zauważa Andrzej Misztal, jeden z mieszkańców osiedla. – Stadion zakłóci nam ekosystem – dodaje Grażyna Sprawka z os. Skarpa.

Ratusz: hałas można tłumić

Urząd Miasta przekonuje, że zadaszony stadion nie będzie tak głośny jak odkryty. Sam prezydent pokazuje Friends Arenę w szwedzkiej Solnie jako przykład, że taki stadion może bezkonfliktowo sąsiadować z zabudową mieszkaniową.

Ratusz zapewnia, że plan zagospodarowania wprowadzi „nakaz zastosowania rozwiązań technicznych, które ograniczą emisję hałasu na sąsiednie tereny”. Obok stadionu ma też powstać szeroki na 50 m pas zieleni izolacyjnej”.

Czy urzędnicy mają pomiary wskazujące na to, że proponowane rozwiązania wystarczą i hałas rzeczywiście nie będzie uciążliwy dla mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych?

– Analizy odnośnie przewidywanego hałasu wykonywane są i opracowywane na innym etapie, związanym z realizacją obiektu – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Natomiast w projekcie planu ustalono standard akustyczny. W przypadku obiektów sportu i rekreacji, ustala się standard jak dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.

Mieszkańcy: znajdźcie inne miejsce

– Ta przestrzeń powinna pozostać wolna od zabudowy – przekonuje Szymon Pietrasiewicz, działacz Lubelskiego Ruchu Miejskiego i zarazem członek Rady Dzielnicy Za Cukrownią.

– Od małego pamiętam zapowiedzi, a mam prawie 50 lat, że miały tu być przystanie kajakowe, tereny rekreacyjne i ścieżki rowerowe. Dziwi mnie bardzo, że nagle powstał pomysł budowy stadionu w tym miejscu – stwierdza Misztal. Jakie miejsce byłoby jego zdaniem odpowiednie? – Myślę, że np. Elizówka – odpowiada. – Nie ma tam osiedli, jest świetny dojazd.

– Nie w naszej gestii leży znajdowanie miejsca pod taką inwestycję – uważa tymczasem Hubert Jończyk. – Takie opcje powinny być przygotowane i przedstawione do decyzji mieszkańców i osób, które będą taką inwestycją dotknięte.

Urzędnicy: inne miejsca wykluczyliśmy

Ratusz zapewnia, że rozważał też inne lokalizacje nowego stadionu.

Jedną z nich, mało znaną, była budowa koło ul. Grygowej i Plewińskiego. – Z uwagi na konieczność zmiany stanu planistycznego i wykupu nieruchomości nie zdecydowano się na tę lokalizację – wyjaśnia Duma.

Innym, bardziej znanym pomysłem było zburzenie starego stadionu przy Al. Zygmuntowskich i zastąpienie go nowym. Tę wersję też odrzucono. Głównym powodem podawanym przez Ratusz jest fakt, że przez dwa lata żużlowcy nie mieliby w Lublinie gdzie jeździć. Mowa była również o ograniczeniach wysokości obiektu stawianych przez konserwatora zabytków chroniącego widok na Stare Miasto.

Ratusz broni pomysłu na ulokowanie stadionu na terenach po LKJ. – Jest kontynuacją wcześniej przyjętej strategii dotyczącej obiektów sportowych w mieście oraz konsekwencją realizowania funkcji sportowych i rekreacyjnych w pobliżu Bystrzycy – komentuje rzeczniczka prezydenta.

Aktywiści: po co na to wydawać?

– Nie jesteśmy przeciwnikami żużla, bo żużel ma w Lublinie bogate tradycje. Jesteśmy po prostu przeciwko budowie stadionu w tej lokalizacji – zastrzega Pietrasiewicz, choć jego zdaniem należy w ogóle rozważyć zasadność takiej inwestycji.

– Czy mamy już domy kultury, żłobki, potrzebne w Lublinie przedszkola i teraz nadszedł czas na stadion żużlowy? – pyta Marcin Skrzypek, działacz LRM, którego zdaniem miasto nie powinno wydawać dziesiątek milionów stadion. – Ja nie widzę żadnego uzasadnienia poza interesem klubu i fanów tego sportu. To za mało, żeby miasto wydawało tyle pieniędzy.

Można jeszcze zgłaszać swoje uwagi

Budowa obiektu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim nie będzie możliwa, jeżeli Rada Miasta nie uchwali nowego planu zagospodarowania terenu, bo obecny nie pozwala na stadion w tym miejscu. Uwagi do projektu nowego planu można zgłaszać Urzędowi Miasta do 31 maja. Można je wysyłać pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub elektroniczną (planowanie@lublin.eu). Uwagi nie mogą być anonimowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty