Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

2 września 2022 r.
11:07

Opole Lubelskie. Obywatel ma być zadowolony. Nie jest

Autor: Zdjęcie autora agdy
16 1 A A
Opole Lubelskie ma już za sobą pierwszą inicjatywę uchwałodawczą i przyjęcie nowych zasad ich przygotowywania
Opole Lubelskie ma już za sobą pierwszą inicjatywę uchwałodawczą i przyjęcie nowych zasad ich przygotowywania (fot. Gmina Opole Lubelskie)

To nie jest wyjście naprzeciw społeczności lokalnej, to wkładanie kija w szprychy inicjatywom oddolnym – komentują mieszkańcy uchwałę jaką podjęli na ostatniej sesji radni. Chodzi o zasady, które regulują wnoszenie inicjatyw obywatelskich czyli uchwał jakie mieszkańcy mogą przedstawić radnym pod głosowanie. To ważne, bo pierwsza taka inicjatywa w Opolu Lubelskim została uchylona.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatniej sesji radni zajmowali się uchwaleniem zasad według których mieszkańcy będą mogli wnosić pod obrady swoje uchwały. Nie muszą czekać aż ich problemy zauważą samorządowcy, sami mogą zaproponować zmiany czy regulacje.

Była praktyka, teraz teoria

Co ciekawe, radni robili to w miesiąc po tym jak przyjęli pierwszą w historii miasta obywatelską uchwałę. Dotyczyła ona wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie spalarni zwłok zwierzęcych i ich części oraz grzebowisk zwłok zwierzęcych na terenie gminy Opole Lubelskie.

– Wierzę, że nie jesteśmy jako mieszkańcy piątym kołem u wozu dla władz lokalnych, więc samorządowcy zgodnie z etyką powinni dokonać wszelkich starań, aby idei partycypacji czynnika obywatelskiego w podejmowaniu rozstrzygnięć na poziomie lokalnym stało się zadość. I żeby było to przejrzyste i bez zbędnych komplikacji. Niestety nie wygląda ten projekt na maksymalnie prosty, przejrzysty i nieutrudniających mieszkańcom chcącym przedłożyć radzie gminy projekt uchwały swojego autorstwa – komentował przed sesją Paweł Januszek z komitetu, który stał za organizacją zbiórki podpisów i przygotowaniem tekstu pionierskiej uchwały obywatelskiej.

Inicjatywa uchwałodawcza była efektem protestu mieszkańców, którzy nie chcą by w pobliżu miejskiego parku w Opolu Lubelskim powstała taka spalarnia.

Zbędne dane

Na sierpniowej sesji jedenastu radnych było na „tak” dla nowych zasad, jeden "nie", trzech zagłosowało „nie wiem”.

– Przyznaję, to mogło dziwnie wyglądać, że głosuję przeciwko uchwale, która dotyczy inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Pozostali radni, którzy mieli podobne wątpliwości, wstrzymali się od głosu. Uznałem, że zaproponowany przez gminę projekt uchwały bardziej szkodzi obywatelom niż im pomaga w przeprowadzeniu całej procedury. Rozmawialiśmy o tym na komisjach, proponowałem nawet, żeby zdjąć projekt z porządku obrad i nanieść poprawki. Przecież takie uchwały można podejmować od czterech lat, miesiąc zwłoki nie zrobi różnicy – uważa radny Marcin Buczek, który jako jedyny głosował na „nie”.

Przeciwnicy przyjętej uchwały wyliczają jej wady. Za jedną z bardziej niekorzystnych, pod kątem społecznym uznają konieczność podawania numeru PESEL przez osoby podpisujące się na liście, popierając inicjatywę. Żeby uchwała była procedowana trzeba, w naszym przypadku, zebrać ich co najmniej 200.

Samorządowcy wskazują, że obecny na spotkaniu prawnik podawał przykłady miast, gdzie konieczność podawania numeru została zaskarżona do sądu i sąd uznawał takie dane za zbędne.

Opole Lubelskie. Obywatel ma pod górkę

Druga sprawa, to ilość członków tworzących komitet inicjatyw uchwałodawczych. W uchwale, którą przyjęli opolscy radni mówi się o pięciu osobach. Choć akurat tyle liczył komitet przygotowujący w lipcu dokumenty dotyczące spalani zwierzęcych zwłok, to warunek tak licznego gremium jest krytykowany.

W 17-tysięcznej gminie jak nasza będzie problemem ze stworzeniem komitetu. Jeśli w 300-tysięcznych miastach potrzebne są 3 osoby a u nas 5, to chyba o czymś to świadczy. Proponowaliśmy, żeby w uchwale było sformułowanie od 3 do 5 osób. Bezskutecznie – mówi radny Buczek, który zauważa, że do uchwały powinny być załączniki, wzorniki dokumentów, które trzeba przygotować.

Choćby wzór listy na której trzeba zbierać podpisy. To by była wygoda dla mieszkańców i gwarancja, że złożone dokumenty nie będą odrzucone z powodów formalnych.

Jednak najbardziej z przyjętych na ostatniej sesji zasad, nie podoba się to, że mieszkańcy wnoszący inicjatywę obywatelską muszą dysponować opinią prawnika. Przyznają, że w czasie dyskusji padła uwaga na temat bezpłatnych porad prawnych ale nie sądzą, żeby dotyczyły czegoś tak szczególnego jak projekt uchwały. Ich zdaniem powinien to robić prawnik, którym dysponuje gmina. Przerzucenie tych kosztów na obywateli w momencie kiedy inicjatyw jest tak niewiele, uznają za dodatkowe utrudnienie. Wskazują na Nowy Sącz, gdzie przewodniczący rady kieruje projekt obywatelski pod obrady a uchwała zawiera wszystkie niezbędne załączniki.

– To nie jest wyjście naprzeciw społeczności lokalnej, to wkładanie kija w szprychy inicjatywom oddolnym – komentują mieszkańcy, już po przyjęciu nowych zasad.

Te wejdą w życie, po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Wojewoda mówi: Nie

Jak trudne jest pisanie uchwał widać na przykładzie debiutu. Wojewoda lubelski stwierdził nieważność uchwały dotyczącej spalarni zwłok. Wskazuje między innymi, że z jej treści nie wynika tryb i sposób ogłoszenia, w szczególności brak wskazania o ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Oprócz tego, zdaniem organu nadzoru, odsyłanie w uchwale do przepisów prawa obowiązującego, pozbawione jest podstaw prawnych. A tak właśnie zrobili mieszkańcy w paragrafie 2 i 3. A radni przegłosowali.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium