Pomysł już jest, teraz czas postarać się o pieniądze. Idea zorganizowania Dziennego Domu Pomocy społecznej nabiera coraz bardziej realnych kształtów
Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Opolu Lubelskim będzie przeznaczony dla osób starszych i samotnych, które z powodu swojego wieku, doświadczanych trudności, wymagają pomocy.
Podstawowym celem DDPS jest zorganizowanie seniorom zajęć aktywizujących, profilaktycznych oraz integracyjnych form spędzania wolnego czasu. – Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców na różnego rodzaju spotkaniach, konsultacjach czy naradach i temat stworzenia takiego miejsca i takiej instytucji jak Dzienny Dom Pomocy Społecznej powracał bardzo często, głównie wysuwany przez seniorów. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja sięgnięcia po środki unijne na taki cel, postanowiliśmy z niej bez wahania skorzystać. Mam nadzieję skutecznie – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
W 2016 roku opracowano dokumentację projektową. Zaprojektowano ten dom na terenach obiektów sportowych przy ul. Kolejowej przebudowę wraz z rozbudową budynku. – Budynek zostanie podzielony na dwie strefy funkcjonalne mieszczące w sobie dzienny dom pomocy społecznej oraz pomieszczenia klubu sportowego. DPS będzie posiadał oddzielne wejście oraz własny teren na zewnątrz budynku – wymienia Krzysztof Ryczek z Urzędu Miasta i Gminy Opole Lubelskie.
W części budynku przeznaczonej na siedzibę DPS na parterze zaprojektowane są pomieszczenia sanitarne i pomieszczenia porządkowe, sala ogólna, gabinet terapii zajęciowej, sala rehabilitacji z zapleczem, szatnia dla pensjonariuszy, pomieszczenie socjalne i szatnia dla personelu, rozdzielnia i zmywalnia. DDPS przeznaczony będzie dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej wymagających dziennej wielogodzinnej opieki. Przyjmie 30 osób i będzie czynny 5 dni w tygodniu, przez 6-8 godzin dziennie.
– Pensjonariusze domu będą mogli skorzystać z konsultacji logopedycznej i psychologicznej. Każda z osób po rozmowie z psychologiem, w której zostaną określone jej zainteresowania i przyszłe formy preferowanych aktywności zostanie zaklasyfikowana do jednej z czterech pracowni działających w zakresie DDPS: komputerowa, plastyczna, kulinarna i gimnastyczno-rehabilitacyjna – dodaje Ryczek.
W ramach projektu przewiduje się zatrudnienie 3 osób na pełny etat: kierownika DDPS, pracownika socjalnego i pracownika gospodarczego. Cztery osoby zostaną zatrudnione na umowę-zlecenie: księgowa i 3 instruktorów zajęć organizowanych w DDPS.
Oficjalna nazwa tego projektu to „Utworzenie Dziennego Domu Pomocy społecznej dla osób starszych w Opolu Lubelskim wraz z zagospodarowaniem terenu na potrzeby świadczenia usług społecznych”. – Ten projekt chcemy zrealizować w ramach środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego – Działanie 13.2 Infrastruktura Usług Społecznych – mówi Ryczek.
Koszty funkcjonowania DDPS, po zakończeniu inwestycji, będą pokrywane z opłat pobieranych przez użytkowników – wyżywienie i opłata miesięczna za pobyt. Cześć tych kosztów zostanie sfinansowana przez budżet gminy.