Podczas prac budowlanych przy ośrodku opiekuńczo-leczniczym w Opolu Lubelskim odkryto fragmenty konstrukcji sprzed kilku wieków. Według specjalistów to cenne historycznie znalezisko związane z lokalną rezydencją.
Jesienią ubiegłego roku na terenie zespołu pałacowo-parkowego rozpoczęły się prace budowlane związane z rozbudową istniejącego szpitala. Teren wpisany jest do rejestru zabytków, więc prace prowadzone są pod opieką archeologów.
W trakcie robót związanych z kanalizacją sanitarną odkryto kilka perełek sprzed wielu lat.
– W świetle wykopu zlokalizowanego w ulicy Szpitalnej, na wysokości wejścia do budynku Przychodni Lekarza Rodzinnego, odsłonięto relikt konstrukcji ceglanej z otoczakami przy stopie fundamentowej sięgającej głębokości od 0,7 do 4,5 metra – informuje wojewódzki konserwator zabytków na swoim profilu na facebooku.
Analiza planów zespołu parkowo-pałacowego pozwoliła określić, że zachowane mury to fragment przyczółka mostowego, który znajdował się przy zachodniej bramie wjazdowej. Według planów z 1776 roku, most znajdował się kiedyś nad kanałem, który zasilał w wodę pobliskie sadzawki.
– Jest to cenne znalezisko, pochodzące z czasów największej świetności założenia rezydencjonalnego w Opolu Lubelskim, które w czasach bardziej nam współczesnych uległo tak dużym przekształceniom, iż jego okazałości i dawnego piękna możemy się tylko domyślać na podstawie nielicznych archiwaliów i dalszych odkryć archeologicznych przy realizowanej inwestycji – pisze konserwator.
Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z późnego średniowiecza, związane są z rodziną Słupeckich. Kilkukrotnie był przebudowywany, znajdował się także w majątku rodziny Lubomirskich, w XIX wieku mieściły się tam koszary wojskowe. Później zespół ulegał degradacji. W XX wieku budynek pałacu został zaadaptowany na siedzibę liceum, natomiast w oficynach zlokalizowany jest szpital.