W kościele pobernardyńskim trwają prace konserwatorskie przy zabytkowych stallach. Pieczołowite zabiegi, ściąganie kolejnych warstw farby, pokazują jak świątynia zmieniała się na przestrzeni lat
Prace konserwatorskie stlali (drewniane lub kamienne ławki ustawione przy bocznych ścianach prezbiterium – przyp. red.) rozpoczęły się w 2022 roku. Wtedy zostały przewiezione do pracowni konserwatorskiej i rozpoczęto ściąganie farb, którymi na przestrzeni wieków malowane były zabytki.
– Prace konserwatorskie potwierdziły już wstępnie informacje historyczne o ich datowaniu na wiek XVII i wprowadzonych przekształceniach, wymuszonych między innymi zmianami aranżacyjnymi tj. likwidacją chóru zakonnego i dostosowaniem gabarytami stalli do miejsca obecnego przechowywania na ścianach prezbiterium – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim profilu na Facebook’u.
Ściąganie warstw farb pozwoliły na pokazanie pierwotnego wyglądu stlali – drewniane elementy miały manierystyczne barwy. Oprócz tego, odkryto portretowe przedstawienia świętych i kościelnych dostojników.
– Istotne będzie rozpoznanie ikonograficzne przedstawień świętych, które również były przemieszczane w stallach, co potwierdza korekta podpisów przedstawień. Stopień zachowania poszczególnych elementów jest zróżnicowany. Kontynuacja prac pozwoli na przywrócenie zabytkom ich historycznego charakteru i funkcji stalli zakonnych, z przedstawieniami obrazowymi osób świętych, związanych ze zgromadzeniem – informuje LWKZ.
Kościół pw. Nawrócenia Świętego Pawła, to pierwszy kościół gotycki datowany na drugą połowę XV wieku. Podczas pożarów miasta ulegał zniszczeniu i był dwukrotnie odbudowywany. Właśnie podczas tych prac nadano mu renesansowe wnętrze.