![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2023/2023-12/fe2a7b86ac2cc86d17f06b7c27138c44_std_crd_830.jpg)
O tym, że ziemia ciągle skrywa artefakty sprzed wieków, wiemy nie od dziś. Kolejne ciekawe znalezisko trafiło do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Buława gwieździsta datowana na okres od XII do XIV wieku trafił do konserwatora zabytków z miejscowości Kłodnica w gminie Wilków.
– Urobek w postaci piasku i gruzu został wywieziony do pobliskiej miejscowości i posłużył jako utwardzenie podjazdu – informuje WKZ na swoim profilu na facebooku.
Znalezisko dostrzegł 12-letni chłopiec, który zauważył, że może być to historyczny przedmiot. Od razu został przekazany do lubelskiej delegatury konserwatora zabytków.
Według polskiego archeologa, Mariana Głoska, buława to „broń o kulistej, bądź wielopłaszczyznowej, ale zawsze jednolitej, głowicy wykonanej z metalu z otworem w środku dla osadzenia krótkiego, drewnianego, rzadziej metalowego trzonu”. Popularna była w Europie Wschodniej, głównie na Rusi. Oprócz charakteru obronnego, była także symbolem swoistej władzy.
Znaleziona w Kłodnicy buława jest odlana z brązu i mierzy 72 mm. Głowica posiada tuleje i guzy ostrosłupowe. Na pierwszy rzut oka widać, że jest sfatygowana, świadczą o tym powyginane i uszkodzone guzy. Nie wiadomo jednak, czy uszkodzenia powstały w wyniku użytkowania w walce czy ponownego wykorzystania, np. jako młotek.
Kotlina Chodelska, gdzie została znaleziona to region niezwykle interesujący pod względem osadnictwa wczesnośredniowiecznego.
– Przekazany obecnie zabytek jest kolejnym dowodem na wyjątkowy charakter tego regionu Lubelszczyzny w okresie wczesnego średniowiecza. Głowica zostanie przekazana w depozyt do Muzeum (zapewne Nadwiślańskiego) – poinformował konserwator zabytków.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)