

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

Lab Tech powstanie na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. To projekt o wartości ponad 10 milionów złotych, współfinansowany z funduszy europejskich. Na co zostaną wydane te pieniądze?
– LabTech to pierwszym ośrodkiem w kraju, który będzie prowadzi kompleksowe badania urządzeń wysokiego napięcia stosowanych w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych – zapowiadają władze wydziału.
Naukowcy będą pracować nad rozwojem technologii, które pozwolą ocenić stan techniczny i przewidzieć awarie urządzeń elektroenergetycznych. Dzięki temu operatorzy sieci dystrybucyjnych mogliby szybciej reagować na zagrożenia i zapobiegać im, co oznacza mniej przerw w dostawie energii do tzw. odbiorców końcowych. Czyli każdego z nas.
Lubelscy badacze chcą też zająć się badaniami nad zmniejszeniem negatywnego wpływu na środowisko gazu SF6, który jest powszechnie stosowany jako medium izolacyjne i gaszące łuk elektryczny w energetyce, ale jednocześnie jest jednym z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych.
– Dzięki inteligentnym systemom diagnostycznym możliwe będzie dokładne monitorowanie stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej. Badania obejmą zarówno nowo produkowane urządzenia, jak i te już eksploatowane – tłumaczy kierownik projektu, prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. – Podpisaliśmy już umowy z firmami produkującymi urządzenia rozdzielcze i aparaturę łączeniową, które są bardzo zainteresowane współpracą i zlecaniem badań komercyjnych. Muszą one testować swoje wyroby, a nasze laboratorium zapewni im nowoczesne i precyzyjne narzędzia do tego celu.
