Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

2 kwietnia 2020 r.
15:28

Pandemia koronawirusa vs. kryzys klimatyczny. „Każdy kolejny rok zwłoki kieruje nas ku przepaści”

11 1 A A

Planowany na piątek 3 kwietnia Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się, ale online. Młodzi wychodzą z przekazem: „Myjcie ręce, ale nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strajk Online (#ClimateStrikeOnline) to międzynarodowa mobilizacja młodych, którzy chcą szerzyć świadomość na temat kwestii związanych z klimatem, jednocześnie nie narażając narażać siebie i innych na zakażenie koronawirusem. Tegoroczne wydarzenie o nazwie „Na Miarę Kryzysu” ma zwrócić uwagę społeczeństwa oraz polityków, a zwłaszcza kandydatów na prezydenta na problem kryzysu klimatycznego.

– Pandemia jest kolejnym wyzwaniem, jakiemu musimy stawić czoła równocześnie do innych. Chociaż mycie rąk jest aktualnie bardzo wskazane, nie można ich dziś umywać od odpowiedzialności za kryzys klimatyczny. Musimy działać odpowiedzialnie wobec każdego kryzysu, jaki staje na naszej drodze – głoszą organizatorzy wydarzenia.

Młodzi zmienili formę swojego strajku, aby podejmować racjonalne działania wobec obu kryzysów. Zależy im, żeby ten związany z klimatem został potraktowany z równym zaangażowaniem, jak poczynania wokół COVID–19.

Karolina Poleszak z Lublina protestuje online, bo nie zgadza się na marginalizowanie tego tematu: – Kryzys klimatyczny nadal trwa, a polski rząd od listopada, kiedy odbył się nasz ostatni ogólnopolski strajk, nie podjął żadnych działań, aby temu przeciwdziałać. Widzimy, że w obliczu namacalnego zagrożenia władza jest w stanie podjąć natychmiastowe kroki, ale jednocześnie nie potrafi patrzeć dalekowzrocznie. Politycy ignorują kryzys, który zbierze większe żniwo niż koronawirus. Spowoduje masowe migracje, niedobór wody i pożywienia.

Jak dołączyć do akcji? Wystarczy zrobić sobie zdjęcie, trzymając transparent #ClimateStrikeOnline, a później opublikować je z hashtagami: #ClimateStrikeOnline, #DigitalStrike i #NaMiareKryzysu.

– Zachęcam każdego do dołączenia do strajku, ponieważ sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy może być namiastką problemów, z którymi będziemy się zmagać za 30 lat i społeczeństwo powinno to sobie uświadomić. Chcę, aby politycy zrozumieli, że jeśli nie podejmą zdecydowanych działań teraz, to w 2050 roku, w obliczu widzialnego zagrożenia, będzie za późno na jakiekolwiek działanie – podkreśla aktywistka lubelskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, dodając: – Myjmy ręce, ale nie dajmy umywać rąk politykom od odpowiedzialności za klimat.

Również aktywista z Lubartowa Bartosz Marzec bierze udział w proteście, by domagać się od władz sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz skutecznej polityki klimatycznej naszego kraju. – Pandemia niesie za sobą wiele skutków, które dotyczą również klimatu oraz ochrony środowiska. Obecnie znacząco spadła emisja gazów cieplarnianych, ponieważ wstrzymano połączenia lotniczych oraz produkcję w przemyśle. Tego przykładem są Chiny, gdzie emisja CO2 spadła o 100 milionów ton. Jednak ten spadek jest tymczasowy. Gdy uda się powstrzymać epidemię, trzeba będzie naprawić gospodarkę, inwestując w wysokoemisyjne sektory, a przez co zwiększyć emisje gazów nawet o kilka procent.

Bartek, licealista VI LO w Lublinie podkreśla, że na obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmianę naszego systemu energetycznego mamy tylko 10 lat, a każdy kolejny rok zwłoki kieruje nas ku przepaści.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sylwester z TV Republika w Chełmie. Prezydent przedstawił ostatnią gwiazdę imprezy

Sylwester z TV Republika w Chełmie. Prezydent przedstawił ostatnią gwiazdę imprezy

Skrywana niespodzianka w końcu wyszła na jaw. Prezydent Chełma Jakub Banaszek przedstawił ostatnia gwiazdę, która pojawi się na scenie w sylwestrową noc.

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Na zlecenie Prokuratury Krajowej policjanci w grudniu przeszukali klasztor ojców Dominikanów w Lublinie. Rzekomo właśnie tutaj widziany był poszukiwany listem gończym poseł Marcin Romanowski.

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Miejski przewoźnik w Białej Podlaskiej uruchomi nową linię. Autobusy z literką „M” pojadą m.in. po niedawno oddanym do użytku moście na Krznie.

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

MKS FunFloor wraca do ligowej rywalizacji po prawie dwumiesięcznej przerwie. W niedzielę lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno (godz. 12.30).

Dostawczy Lublin w okolicach miejscowości Kołacze w pow. włodawskim

Noga z gazu, drogi są śliskie. Ci kierowcy już o tym wiedzą

Lubelska policja od rana notuje kolejne drogowe zdarzenia związane z oblodzoną nawierzchnią dróg. Do kolizji doszło m.in. w powiecie włodawskim i opolskim. W Lublinie ślisko m.in. na Mełgiewskiej, gdzie co rusz dochodzi do stłuczek. Na razie policja naliczyła ich siedem.

Urząd Miasta Zamość

Do rozdania 55 tysięcy. Prezydent przyzna sportowe stypendia

W budżecie miasta na 2025 zabezpieczono na ten cel 55 tys. zł. Na tyle łącznie liczyć mogą zawodnicy, którym prezydent Zamościa przyzna sportowe stypendia.

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium