Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

19 stycznia 2022 r.
14:44

Kto powinien odśnieżać chodniki? Burmistrz kontra starosta

Autor: Zdjęcie autora eb
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Kwestia odśnieżania chodników podzieliła samorząd miasta i powiatu parczewskiego. Starosta mówi o „kłamliwym” przekazie, ale urzędnicy z Zarządu Dróg Powiatowych otwarcie przyznają, że odśnieżanie chodników leży po stronie właścicieli nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat trudnych warunków na drogach powiatu jeszcze pod koniec grudnia sygnalizowali na sesji radni. Akurat wtedy przez kilka dni utrzymywał się mróz.

– Na drogach w gminie Sosnowica panowała gołoledź. Posypywanie piaskiem tylko zakrętów i skrzyżowań niewiele daje – mówiła wówczas radna Krystyna Jaśkiewicz. – Jeśli powiatu nie stać na mieszankę piasku z solą, to należy współpracować z gminami. Jesteśmy po to, by ułatwiać życie mieszkańcom – apelowała radna.

Z kolei Renata Gogłuska–Wadyniuk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych tłumaczyła, że koszty są znaczne. – W grudniu, jedna taka operacja odśnieżania na drogach wyniosła nas 20 tys. zł. W tej kwocie zawarte były wydatki na zakup mieszanki, a także na wynajem sprzętu – wyliczała Gogłuska–Wadyniuk.

Okazuje się bowiem, że samorząd dysponuje tylko jedną piaskarką. – To są trudne decyzje, bo jak mieszanka skończy nam się w styczniu, to będziemy mieli problem – przyznała dyrektor.

Tymczasem, mieszkańcy Parczewa skarżyli się na problem nieodśnieżonych chodników w mieście. Zareagował burmistrz. – W naszym mieście jest 3 zarządców dróg: wojewódzki, powiatowy oraz nasz miejski – zaznacza Paweł Kędracki. – Każdy z tych podmiotów jest odpowiedzialny za utrzymanie dróg w takim stanie w jakim przypisany jest do danej kategorii – tłumaczy burmistrz. – Starostwo postanowiło nie odśnieżać i nie sypać chodników wzdłuż dróg powiatowych – dodaje Kędracki.

Starosta nazywa to „kłamliwą” wypowiedzią. – W związku z zadaniami własnymi, którym musimy podołać, wycofujemy się z tych, które nie należą do powiatu, a takim jest odśnieżanie chodników wzdłuż dróg powiatowych – tłumaczy Janusz Hordejuk. – Zgodnie z ustawą to zadanie należy do mieszkańców – zaznacza. Przepisy wskazują, że to właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika, jeżeli jest on położony wzdłuż tej nieruchomości.

– Tylko w zdecydowanej większości dróg powiatowych w mieście, chodniki od posesji oddziela pas zieleni. A wtedy jak wskazuje ustawa o utrzymaniu porządku w gminach, odśnieżyć powinien już samorząd – zwraca nam uwagę jeden z radnych miejskich w Parczewie.

Jednak urzędnicy powiatowi przyjmują inną interpretację. – Brak jest podstaw do przyjęcia, że jakiekolwiek oddzielenie chodnika od nieruchomości, na przykład zielenią miałoby zwalniać właściciela od zimowego utrzymania chodnika w bezpiecznym stanie dla przechodniów – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

– W pozostałych gminach powiatu parczewskiego odśnieżaniem chodników zajmują się wójtowie oraz mieszkańcy, z którymi współpraca układa się bardzo dobrze – przyznaje z kolei starosta. Zastrzega jednocześnie, że nie zamierza „przerzucać się odpowiedzialnością” z miastem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium