Pod koniec maja, w czerwcu, w lipcu albo dopiero we wrześniu. O tym, kiedy dzieci przystąpią do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, zwykle decydowali rodzice wspólnie z proboszczami poszczególnych parafii
Parafia w Dysie koło Lublina organizowała I Komunię Świętą zawsze na początku maja. W tym roku było to niemożliwe. Uroczystość została przełożona na później.
– Termin zależy od rodziców dzieci, mogą wybrać datę – mówi ks. kan. Robert Brzozowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie.
Rodzice uczniów ze szkoły w Ciecierzynie zaproponowali aby dzieci przystąpiły do sakramentu nie pojedynczo, tylko w małych grupach. – Sami się dobrali – dodaje ks. proboszcz.
W minioną sobotę odprawiono tam trzy msze. – Na każdej z nich do I Komunii Św. przystąpiło po troje dzieci – precyzuje ks. Brzozowski. – Uczestniczyła w nich najbliższa rodzina.
Uroczystości odbyły się w maseczkach ochronnych i obowiązującym wówczas limitem osób modlących się w tym samym czasie w kościele. W przypadku parafii w Dysie to 50 osób.
W międzyczasie rząd poluzował rygorystyczne przepisy. W środę zniesione zostały limity liczby wiernych w kościołach, ale w świątyni nadal trzeba zasłaniać usta i nos.
W tzw. okrągłym kościele w Świdniku 6 czerwca Pierwszą Komunię Świętą przyjmie trzech chłopców, a tydzień później - dwóch. 21 czerwca o różnych godzinach do sakramentu przystąpi grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5. Ostatnie będą dzieci z Krępca - 13 września.
Biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, choć podtrzymuje swoją decyzję o przeniesieniu Pierwszej Komunii Świętej na październik, to zgadza się na organizację uroczystości jeszcze latem. I tak, w parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju na prośbę rodziców uroczystości odbędą się 11 czerwca i 6 września.
– Biskup nie będzie wyznaczał odgórnie terminów. Decyzję w tym zakresie pozostawił duszpasterzom i rodzicom – mówi ks. kan. dr Michał Maciołek, rzecznik prasowy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Są też kościoły, w których księża po konsultacjach z rodzicami dzieci postanowili, że pierwszokomunijne uroczystości odbędą się dopiero po wakacjach. Tak będzie m.in. w parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Lublinie - 19 i 26 września.
– Nie przewiduję zmiany terminów, żeby nie wprowadzać dodatkowego chaosu – mówi proboszcz tej parafii ks. Mirosław Ładniak.
Wolno więcej
* Od soboty zniesione są limity liczby osób uczestniczących w uroczystościach kościelnych i pogrzebowych
* Od 6 czerwca będzie możliwe organizowanie wesel i imprez rodzinnych do 150 osób