Blisko 200 policjantów brało udział w zatrzymaniu czterech osób, które miały działać w zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem znacznymi ilościami narkotyków oraz bronią i amunicją.
Tą sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Lublinie, która wszczęła śledztwo, w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów z Siedlec. Stało się to teraz, ale policjanci rozpracowywali grupę przez blisko dwa lata.
Na polecenie prokuratorów mundurowi z Siedlec wspierani przez funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Radomia, Białymstoku oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie zatrzymali Annę A. oraz 45-letniego Pawła P., 40-letniego Lecha A. oraz 40-letniego Huberta G. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.
– Oskarżonym za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i inne popełnione czyny przestępcze grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności – informuje Andrzej Jeżyński rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie. – W wyniku prowadzonych działań ustalono, że osoby wchodzące w skład grupy trudniły się wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków, jak również handlem nielegalną bronią palną i amunicją. Jak wynika z posiadanych informacji, grupa zajmowała się także produkcją amfetaminy, mefedronu, przemytem wewnątrzwspólnotowym marihuany, a także wytwarzaniem ładunków wybuchowych.
Policjanci przeszukali mieszkania zatrzymanych. Znaleźli ponad 15 kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym 12 kg mefedronu, około 150 gr amfetaminy, 1,8 kg metamfetaminy oraz 1,13 kg marihuany.
– Ujawniono także 230 sztuk paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej, dwie sztuki broni palnej bez wymaganego zezwolenia, 158 sztuk amunicji różnego kalibru, proch strzelniczy, lonty do wytwarzania ładunków wybuchowych, prekursory do produkcji amfetaminy, aparatury i mieszaniny chemiczne – wylicza prokurator Jeżyński i dodaje: – Przeprowadzone czynności potwierdziły także uzyskane wcześniej informacje na temat linii produkcyjnej służącej do wyrabiania krajanki tytoniowej, w wyniku których w nieużytkowanych pomieszczeniach w powiecie Ostrów Mazowiecka zabezpieczono maszyny w postaci suszarni, krajalnicy i kotła.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach dotychczas zabezpieczyli 20 sztuk nielegalnej broni palnej w postaci dubeltówek, sztucerów, pistoletów, rewolwerów, pistoletów maszynowych i karabinów, ponad 1200 sztuk amunicji różnego kalibru, trzy urządzenia wybuchowe.