Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2023 r.
18:46

Pokazali jak widzą przyszłość Lublina

0 A A

W środę rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu „Lublin - moje miasto przyszłości”. Wygrani przedstawili wizję Lublina z przyszłości, jako miasta z metrem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W drugiej edycji konkursu wzięło udział 8 lubelskich szkół podstawowych, w tym 56 uczniów i uczennic. Młodzi ludzie do stworzenia projektów ukazujących swoją wizję na rozwój miasta używali drukarki 3D, programowania mikrokontrolerów z rodziny Arduino i RaspberryPi oraz technik audiowizualnych i technik lutowania miękkiego.

Zdobywcami pierwszego miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublinie, którzy w swoim projekcie chcieli pokazać, że Lublin bardzo potrzebuje metra.

- Myślimy, że jest możliwe, aby zrobić u nas metro i liczymy, że tak będzie w przyszłości. To dałoby bardzo dużo dla rozwoju miasta. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wygranej – wspomina Szymon, uczeń SP nr 4.

- Uczniowie zabierali się do tego bardzo długo, bo myśleli, że to się szybko zrobi. Drukowanie zajęło nam bardzo dużo czasu, a później zaczęła się próba uruchomienia tego metra. Ja nie wiem skąd chłopaki wiedzieli jak to zrobić, ale lutownica i mikrokontrolery szły w ruch. Jakiś silnik był zamontowany, to nie chciało chodzić, później były nowe pomysły jak to poprawić czy ulepszyć, także bardzo dużo pracy. Ostatnie 2 tygodnie dzieci nie chodziły na zajęcia tylko robiły ten projekt. To takie nasze złote rączki, a nasz kierownik jak zobaczył to był zaskoczony, że dzieci z podstawówki potrafią zrobić takie rzeczy – mówi Monika Sokół, nauczycielka z SP nr 4.

Konkurs organizowany przez miasto może stać się natchnieniem do przyszłych działań i rozwoju. Władze jednoznacznie wcale nie wykluczają możliwości budowy metra w przyszłości.

- To dla nas wielka inspiracja na przyszłość, żeby te pomysły, które rodzą się w głowach młodych mieszkańców naszego miasta w jakiś sposób realizować, bo oni widzą skuteczność i widzą to, że warto angażować się w takie projekty. Myślę, że metro byłoby trudne do wykonania, ale kto wie? Technologia idzie tak szybko do przodu, dlatego być może ta makieta, za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat stanie się rzeczywistością – przyznaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Nagrodą główną dla zdobywców pierwszego miejsca było 25 tys. złotych, dla drugiego miejsca 15 tys. złotych, a dla trzeciego 10 tys. złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na doposażenie lub stworzenie majsterkowni w szkołach. Oprócz tego finaliści wygrali kurs języka angielskiego oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach z budowania i programowania robotów, warsztatach z tworzenia robotów z klocków Lego, a także udział w zawodach sumo.

Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 58, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 38.

Jak podkreślał Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości i członek kapituły, zwycięskie projekty wyróżniły się innowacją, wizjonerstwem, dużym wkładem pracy oraz podążaniem za światowymi trendami. Kolejna edycja konkursu odbyła się w ramach projektu „Uczeń i Uczennica Przyszłości”, który zakłada wparcie rozwoju kwalifikacji przy wykorzystaniu sprzętu posiadanego przez szkoły biorące udział w programie „Laboratoria Przyszłości”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?
WIDEO
film

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?

Chyba wszyscy kochamy wakacje z dużą ilość słońca. Jak się opalać, żeby zachować bezpieczeństwo? Czym właściwie są filtry SPF? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka "Dziennik dla Zdrowia", w którym dr hab. n. med. prof. UM w Lublinie Joanna Bartosińska odpowiada na wszelkie nurtujące pytania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

35,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Komunikaty