Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2023 r.
18:46

Pokazali jak widzą przyszłość Lublina

0 A A

W środę rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu „Lublin - moje miasto przyszłości”. Wygrani przedstawili wizję Lublina z przyszłości, jako miasta z metrem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W drugiej edycji konkursu wzięło udział 8 lubelskich szkół podstawowych, w tym 56 uczniów i uczennic. Młodzi ludzie do stworzenia projektów ukazujących swoją wizję na rozwój miasta używali drukarki 3D, programowania mikrokontrolerów z rodziny Arduino i RaspberryPi oraz technik audiowizualnych i technik lutowania miękkiego.

Zdobywcami pierwszego miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublinie, którzy w swoim projekcie chcieli pokazać, że Lublin bardzo potrzebuje metra.

- Myślimy, że jest możliwe, aby zrobić u nas metro i liczymy, że tak będzie w przyszłości. To dałoby bardzo dużo dla rozwoju miasta. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wygranej – wspomina Szymon, uczeń SP nr 4.

- Uczniowie zabierali się do tego bardzo długo, bo myśleli, że to się szybko zrobi. Drukowanie zajęło nam bardzo dużo czasu, a później zaczęła się próba uruchomienia tego metra. Ja nie wiem skąd chłopaki wiedzieli jak to zrobić, ale lutownica i mikrokontrolery szły w ruch. Jakiś silnik był zamontowany, to nie chciało chodzić, później były nowe pomysły jak to poprawić czy ulepszyć, także bardzo dużo pracy. Ostatnie 2 tygodnie dzieci nie chodziły na zajęcia tylko robiły ten projekt. To takie nasze złote rączki, a nasz kierownik jak zobaczył to był zaskoczony, że dzieci z podstawówki potrafią zrobić takie rzeczy – mówi Monika Sokół, nauczycielka z SP nr 4.

Konkurs organizowany przez miasto może stać się natchnieniem do przyszłych działań i rozwoju. Władze jednoznacznie wcale nie wykluczają możliwości budowy metra w przyszłości.

- To dla nas wielka inspiracja na przyszłość, żeby te pomysły, które rodzą się w głowach młodych mieszkańców naszego miasta w jakiś sposób realizować, bo oni widzą skuteczność i widzą to, że warto angażować się w takie projekty. Myślę, że metro byłoby trudne do wykonania, ale kto wie? Technologia idzie tak szybko do przodu, dlatego być może ta makieta, za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat stanie się rzeczywistością – przyznaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Nagrodą główną dla zdobywców pierwszego miejsca było 25 tys. złotych, dla drugiego miejsca 15 tys. złotych, a dla trzeciego 10 tys. złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na doposażenie lub stworzenie majsterkowni w szkołach. Oprócz tego finaliści wygrali kurs języka angielskiego oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach z budowania i programowania robotów, warsztatach z tworzenia robotów z klocków Lego, a także udział w zawodach sumo.

Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 58, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 38.

Jak podkreślał Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości i członek kapituły, zwycięskie projekty wyróżniły się innowacją, wizjonerstwem, dużym wkładem pracy oraz podążaniem za światowymi trendami. Kolejna edycja konkursu odbyła się w ramach projektu „Uczeń i Uczennica Przyszłości”, który zakłada wparcie rozwoju kwalifikacji przy wykorzystaniu sprzętu posiadanego przez szkoły biorące udział w programie „Laboratoria Przyszłości”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą

Wędrująca torba. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty