Komu konkretnie przysługuje takie świadczenie, co zmieniło się w prawie emerytalnym, czym jest tzw. pomostówka? Cykl poradników o wcześniejszej emeryturze od 9 stycznia w Dzienniku Wschodnim.
Harmonogram tematów
Idziemy na wcześniejszą emeryturę (cz. I). Obecnie jest coraz trudniej pójść na wcześniejszą emeryturę. Ale to nie znaczy, że się nie da! Tłumaczymy, komu konkretnie przysługuje takie świadczenie i na jakich zasadach można z niego skorzystać.
Wtorek, 10 stycznia
Idziemy na wcześniejszą emeryturę (cz. II). Nauczyciele, urzędnicy, kombatanci - mają prawo do wcześniejszej emerytury. Ale przysługuje im wyłącznie wtedy, gdy spełniają określone warunki. Tłumaczymy, kto i na jakich zasadach skorzysta z tego przywileju.
Środa, 11 stycznia
Idziemy na wcześniejszą emeryturę (cz. III). Nowe prawo emerytalne ukróciło wiele przywilejów i możliwości wcześniejszego uzyskania świadczenia. Ale wciąż mają jeszcze na to szansę urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku.
Czwartek, 12 stycznia
Nowa wcześniejsza emerytura - czyli tak zwana pomostówka. W starym systemie na wcześniejsze emerytury szły całe grupy zawodowe. W nowym tylko pracujący w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego są na pomostówce.
Piątek, 13 stycznia
Emerytura dla urodzonych po 1948 roku. Urodzeni 1 stycznia 1949 roku i później przechodzą na emeryturę na zupełnie innych zasadach niż ci z 31 grudnia 1948 roku i wcześniej. Zmiany są rewolucyjne! Dostaniesz takie świadczenie, jakie sobie wypracujesz.
Poniedziałek, 16 stycznia
Kapitał na początek emerytury. Każdy, kto urodził się po 1948 roku i pracował przed 1999 rokiem, powinien wystąpić do ZUS-u o wyliczenie kapitału początkowego - żeby mieć wyższą emeryturę. W poniedziałek podpowiemy, jak to zrobić.