Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

29 czerwca 2021 r.
12:12

Europejscy politycy rozmawiają w Lublinie o Trójmorzu. "To jest naprawdę olbrzymi potencjał"

– Cieszę się, że Via Carpatia jest motywem przewodnim tego kongresu. Z mojego punktu widzenia będzie stanowić taki swoisty kręgosłup Trójmorza, a jej ukończenie będzie stymulować rozwój regionów – mówi prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa otworzyła we wtorek w Lublinie obrady II Forum Regionów Trójmorza oraz Samorządowy Kongres Gospodarczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarcza i polityczna utworzona w 2015 roku. Należą do niej państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które leżą w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Austria, Bułgaria Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

– W Nowym Jorku było pierwsze, oficjalne spotkanie. Pani prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović zaprosiła nas wtedy na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ i tam miał miejsce pierwszy, jeszcze mały szczyt Trójmorza. Sama idea Trójmorza narodziła się w trakcie mojego spotkania z panią prezydent Chorwacji w Krakowie – wspomina prezydent.

Jak dodaje, to tam pojawił się pomysł zawiązania współpracy międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej w szerokim zakresie.

– Kierowałem się wtedy wspomnieniem działań, które prowadził pan prezydent Lech Kaczyński. Wszyscy pamiętamy, że kiedy zdecydował się lecieć na pomoc Gruzji w 2008 roku, na pokład naszego prezydenckiego samolotu wsiedli wtedy prezydenci właśnie państw Europy Środkowej. Pan prezydent zwołał ich dosłownie w ciągu kilku godzin. Wszyscy się zebrali, razem polecieli i była to wyjątkowo skuteczna misja – mówi Andrzej Duda.

Zdaniem głowy państwa, to była oznaka tego, że prezydenci są "grupą przyjaciół", która potrafi ze sobą dobrze współpracować i zna potrzeby własnych narodów. Podkreśla jednocześnie, że chciałby, aby to wspólne działanie odbywało się nie tylko na poziomie prezydenckim.

– Prezydenci w naszej części Europy najczęściej mają rolę taką, która jest bardziej rolą ceremonialną, symboliczną niż rzeczywiście twardą władzą wykonawczą, gdzie zapadają decyzje o wielkich inwestycjach, o dużych pieniądzach, o wielkich programach gospodarczych – tłumaczy Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do tego, że gospodarzem międzynarodowych obrad jest Lublin. Jak podkreślił, jest to miasto ze wschodniej części kraju, które jest świadectwem tego, że Polska może się rozwijać w sposób "zrównoważony". – Wreszcie także i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczypospolitej przez tak wiele lat czekała, właściwie przez ostatnie, śmiało można powiedzieć, trzy dziesięciolecia – mówi prezydent.

– Musimy pamiętać, że inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców, 30 proc. Unii Europejskiej. To jest naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał. W okresie ostatnich 15 lat, nie licząc kryzysu związanego z pandemią, państwa Trójmorza rozwijały się najbardziej dynamicznie w całej Europie – dodaje.

Argumentował, że te państwa mają w większości wspólną historię – wyszły zza tzw. żelaznej kurtyny. Jego zdaniem, społeczeństwa są "złaknione" tego, aby osiągnąć taki poziom życia jak w Europie Zachodniej. Kraje członkowie Trójmorza mają być właśnie tymi, które napędzają europejską gospodarkę.

Andrzej Duda powiedział, że 15 kwietnia tego roku utworzony został Sekretariat ds. Trójmorza. Za organizacje tej struktury odpowiada Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. – Liczę, że Sekretariat Trójmorza będzie realna wartością dodaną, wzmacniającą zainteresowanie i pozwalającą na koordynację licznych inicjatyw w zakresie trójmorskim na terenie Rzeczypospolitej, bo rolą tej komórki jest sprawowanie w naszym kraju pewnego politycznego parasola dla spraw trójmiejskich – mówi głowa państwa.

Jakie cele stawiają przed sobą członkowie sojuszu?

– Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami: drogi, mosty szybkie koleje, rurociągi, światłowody. Chcemy rozwijać cyfrowe innowacje, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także i bezpieczne i odporne na nowe wyzwania. Chcemy transformować nasze gospodarki w kierunku gospodarki bezemisyjnej, z poszanowaniem sprawiedliwości społecznej oraz z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim z uwzględnieniem naszego potencjału i naszych realnych możliwości, zarówno tych finansowych, gospodarczych jak i uwarunkowań społecznych – wymienia Andrzej Duda.

W Lublinie polscy samorządowcy – razem z przedstawicielami Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier – podpisali deklarację gospodarczą sieci regionów Trójmorza, którą Andrzej Duda nazwał "Deklaracją Lubelską". Sam prezydent odebrał nagrodę honorową z rąk marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego za zaangażowanie w tworzenie tej międzynarodowej inicjatywy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium