Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

5 sierpnia 2024 r.
14:03

Rolnictwo potrzebuje ratunku. Co minister przywiózł do Lublina?

0 A A

Na zorganizowanym w poniedziałek spotkaniu z dziennikarzami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (PSL) przedstawił pomysły, które mają pomóc funkcjonować rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Poinformowano również o działaniu ceł i kontyngentów na nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W obecnym sezonie pogoda nie pomagała rolnikom w uprawach. Najpierw nawiedziły nas dotkliwe dla rolnictwa przymrozki, następnie nad Polską pojawiła się seria gwałtownych burz i gradobić, teraz z kolei część rolników zmaga się z suszami. Wszystko to sprawiło, że część rolników sezon zakończyć może ze zbiorami bliskimi zera. Ponadto na sytuację rolników nadal wpływ ma trwająca na Ukrainie wojna i import oraz tranzyt towarów z Ukrainy do Europy. Jak twierdzi jednak europoseł Krzysztof Hetman import większości towarów został wstrzymany. Ma to związek z nowymi, wprowadzonymi 6 czerwca, zasadami transportu towarów rolnych do Europy.

– Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące regulowania importu produktów rolnych z Ukrainy na teren Unii Europejskiej, w tym Rzeczpospolitej Polski jest bardziej korzystny dla polskich i europejskich rolników niż to rozporządzenie i te zasady, które obowiązywały w poprzednich dwóch latach. To jest kwestia chociażby ponakładania automatycznych ceł na wiele produktów w sytuacji kiedy poziom pewnego kontyngentu na który się umówiliśmy jest przekroczony ze względu na import tego produktu na unijny rynek – tłumaczył Hetman.

Do tej pory mechanizm ten zadziałał już w przypadku kilku produktów – 18 czerwca został uruchomiony automatyczny mechanizm ochronny w imporcie owsa, natomiast 2 lipca ten sam mechanizm został uruchomiony dla cukru oraz jaj.

– Od początku funkcjonowania tego rządu przyjęliśmy zasadę, że trudne problemy, które są w rolnictwie możemy rozwiązywać tylko w dialogu i współpracy z rolnikami – twierdzi minister Siekierski.

Do braku opłacalności produkcji rolnej zdaniem Siekierskiego przyłożyły się „nadmierne wymogi Zielonego Ładu” oraz przypływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i decyzje Komisji Europejskiej o zbyt dużym dużym otwarciu granic na właśnie te towary. Ustalenie kontyngentów jest, jak twierdzi minister, hamulcem bezpieczeństwa, który powstrzyma niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy.

– My poparliśmy stanowisko rolników, że wymogi Zielonego Ładu są zbyt rygorystyczne i nieracjonalne, nakładają dodatkowe koszty produkcji w rolnictwie i duże obciążenie administracyjne, dokumentacyjne, papierkowe – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi z PSL.

– Metodą dialogu i ciężkiej pracy chcemy rozwiązywać te problemy. Rolnicy krzyczeli na protestach „konkrety, konkrety”. Udało się, pewnie nie wszystko, ale dużą część tych trudnych spraw załatwić – wtórował kolegom partyjnym wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

Aktualna sytuacja rolników

W związku z wymienionymi czynnikami zarówno gospodarczymi jak i pogodowymi, sytuacja rolników jest obecnie trudna. Tak uważają politycy. Dlatego ministerstwo skupia się na wypłacaniu zaległych odszkodowań i zajmuje się problemami „bieżącymi i zastanymi”. Jak przekazał minister odszkodowania z funduszu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za 2023 rok zostały wypłacone w 96 procentach.

Już teraz politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zachęcają jednak rolników do składania wniosków o odszkodowania w związku z tegorocznymi klęskami. Według nieoficjalnych informacji mówi się, że dofinansowanie w tym roku ma wynieść nawet 6 tysięcy złotych od hektara, jednak minister Siekierski tej informacji nie potwierdził.

Szef ministerstwa podkreśla jedynie, że jego zadaniem jest realizacja bieżących zobowiązań i naprawianie zastanych problemów i „błędów poprzedniego rządu”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

Nowy dyrektor MOSiR
radzyń podlaski

Właściciel siłowni będzie zarządzać MOSiR-em

Właściciel siłowni pokieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim. Paweł Marcinkowski był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Nietrzeźwy kierowca z Zamościa zdemolował infrastrukturę drogową i jadąc pod prąd uderzył w mercedesa. Na koncie miał również zakaz prowadzenia pojazdów.

Ulica Sosnowa w Puławach

Budżet obywatelski w Puławach. Ruszyło głosowanie [lista projektów]

Dzisiaj rozpoczęło się internetowe głosowanie na projekty zgłoszonego do nowego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 16 dużych i 24 małe projekty. Te, które zdobędą najwyższe poparcie, otrzymają finansowanie z puli w wysokości pół miliona złotych.

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów
galeria
film

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

Rewanżowy mecz ekip z Lublina i Torunia już w najbliższy piątek przy Al. Zygmuntowskich

Sprowadzili nas troszkę do parteru, czyli opinie po meczu Apator Toruń – Orlen Oil Motor Lublin

Chyba nadal wielu kibiców i ekspertów jest w szoku, że Apator Toruń w pierwszym meczu półfinałowym PGE Ekstraligi pokonał Orlen Oil Motor aż 51:39. To oznacza, że przed rewanżem „Anioły” są w całkiem niezłej sytuacji. Mistrzowie Polski z Lublina szybko muszą się pozbierać, bo rewanż już w najbliższy piątek. Jak pierwsze starcie oceniają przedstawiciele obu ekip?

Gospodarze wygrali XX Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Jakub Guz (PZL Leonardo Avia): Wygrana cieszy, ale są jeszcze elementy nad którymi musimy pracować

PZL Leonardo Avia triumfowała w XX Memoriale Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik. W finale świdniczanie pokonali lokalnego ligowego rywala CHKS Chełm 3:1.

Przystanek Biała Podlaska Wschodnia będzie uruchomiony w grudniu

Kilkuletni poślizg kolejowej inwestycji. Na przystanek przy uczelni trzeba poczekać

Z kilkuletnim poślizgiem kolejowa spółka rozlicza właśnie wielki remont na linii E20, który obejmował m.in. przebudowę stacji Biała Podlaska. Do końca tego roku pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w pobliżu Akademii Bialskiej.

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

W piątek policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili kontrolę prędkości w miejscowości Piotrowice. W trakcie tej kontroli trafili na szybko jadącego seata. Okazało się, że jego kierowca nigdy nie miał prawa jazdy.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

Dopiero wyszedł z więzienia, a już zaczął okradać stragany

Policjanci z lubelskiego komisariatu zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Postawiono mu zarzuty kradzieży. Miał on jej dokonać w czwartek na jednym ze straganów na Starym Mieście.

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń

Wygrana Padwy Zamość w ostatnim sparingu

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń 33:21. Już w sobotę zamościanie zainaugurują nowy sezon w I lidze centralnej spotkaniem z E.Link Gwardią Koszalin.

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa

9 września 1939 roku Lublin padł ofiarą jednych z największych nalotów niemieckich. Zniszczone zostało ścisłe centrum miasta, a wśród poległych znalazł się znany poeta – Józef Czechowicz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium