Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 marca 2022 r.
17:55

Opuszczony supermarket. Namiastka prywatności dla uchodźców w tekturowym miasteczku

Kilkudziesięciu wolontariuszy w dwa dni stworzyło w opuszczonym supermarkecie w Chełmie tzw. tekturowe miasteczko. Wkrótce zacznie tu działać nowy punkt recepcyjny, w którym znajdzie się miejsce dla 2 tys. uchodźców. Specjalna konstrukcja z kartonowych rur ma im zapewnić odrobinę intymności, o którą trudno w wielu tego typu obiektach. Całość nadzorował światowej sławy japoński architekt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze w ubiegłym roku działał tu sklep sieci Tesco. Od kilku miesięcy budynek przy ul. Lwowskiej w Chełmie stoi pusty. Teraz, w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i napływem uciekających przed wojną uchodźców, właściciel obiektu udostępnił go miastu z przeznaczeniem na punkt recepcyjny dla ok. 2 tys. osób. W tym, który obecnie działa w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji robi się zbyt ciasno.

Namiastka prywatności

Do byłego sklepu przy ul. Lwowskiej przyjeżdżamy w piątek wczesnym popołudniem. Po hali niesie się dźwięk wiertarki. Kilka osób wierci otwory w tekturowych rurach. Kolejni składają z nich konstrukcję, a inni wieszają na poprzeczkach płachty materiału, tworząc prowizoryczne "pokoiki", w których ustawiane są łóżka polowe. Tak powstaje tekturowe miasteczko według projektu Shigeru Bana, japońskiego architekta, laureata nazywanej "architektonicznym Noblem" Nagrody Pritzkera. Specjalizuje on się w tworzeniu budynków i obiektów z tektury. Opracował też m.in. konstrukcje, które były wykorzystywane podczas klęsk żywiołowych w Japonii, Turcji czy Włoszech.

– To zapewnia osobom przebywającym w takim miejscu chociaż namiastkę prywatności, której brakuje w tego typu obiektach – wyjaśnia Hubert Trammer z Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej. Shigeru Bana poznał podczas pracy w zespole eksperckim Nowego Europejskiego Bauhausu. To grupa architektów, artystów, inżynierów i projektantów powołania przez przewodniczącą Komisji Europejskiej w celu walki z kryzysem klimatycznym.

– W związku z wybuchem wojny w Ukrainie (Shigeru Ban–przyp. aut.) zwrócił się do mnie z propozycją realizacji takiego projektu w Polsce. Próbowaliśmy zainteresować tym pomysłem kilka miast. Akurat trafiliśmy w moment, kiedy Chełm przygotowywał nowy punkt recepcyjny – opowiada Trammer.

Przyjadą i zostaną

– Jesteśmy świadomi, że tylko współpraca i otwartość na takie inicjatywy pomoże nam uporać się z obecną sytuacją. Do Polski przyjechało już półtora miliona Ukraińców i spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. Duże miasta już się przepełniają imigrantami. Zdajemy sobie sprawę, że teraz te mniejsze, jak nasze, powinny się szykować na przyjazd dużej grupy uchodźców, którzy już tu zostaną – mówi Mariusz Rudzki z gabinetu prezydenta Chełma. I dodaje: – Obecnie wygląda to tak, że Ukraińcy po przekroczeniu granicy zatrzymują się w Chełmie na kilka godzin lub na noc i udają się w dalszą podróż. Niedługo przyjdzie ten moment, że coraz więcej z nich będzie tu zostawać. Chcemy stworzyć im warunki, żeby mogli spędzić tu jakiś czas.

Nowy punkt recepcyjny ma zostać otwarty na początku przyszłego tygodnia. Trwają prace wykończeniowe w toaletach, w przygotowaniu jest jeszcze część kuchenna. Ma to być największe tego typu miejsce w województwie lubelskim. Punkt ma być w stanie obsłużyć dwa tysiące uchodźców, przy czym łóżek będzie około 700.

Jak układanie klocków

Część noclegowa jest już gotowa. Prace rozpoczęły się w środę wieczorem i trwały niecałe dwa dni. – Sam proces składania nie jest skomplikowany. To trochę jak układanie klocków – przyznaje Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej. I dodaje, że najważniejsza była logistyka. Elementy konstrukcyjne – w sumie sześć tysięcy części – bezpłatnie przekazał producent tekturowych rur. Kilka firm dostarczyło liczony w tysiącach metrów sześciennych materiał, który pod wskazane wymiary przygotowała szwalnia z Krasnegostawu.

– Tekturowe tuleje są zoptymalizowane pod kątem zużycia materiału i wytrzymałości. Gdybyśmy zrobili cieńsze poprzeczki, mogłyby się one uginać. Gdyby były grubsze, byłaby to niepotrzebna strata materiału. Są one wykończone tzw. papierem kraftowym, czyli wytrzymałym. Dodatkowo słupy są pokryte wykończeniową warstwą zewnętrzną z polietylenem, co daje im wodoodporność – wylicza Łątka.

– Najwięcej czasu zajęło nam właśnie przygotowanie tego wszystkiego, wywiercenie otworów w tulejach. Na początku wydawało nam się, że idzie nam powoli i możemy nie zdążyć. Ale jak już mieliśmy gotowy materiał, składanie poszło sprawnie. To jest bardzo prosta konstrukcja – zgadza się Weronika Abramczyk, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, która do Chełma przyjechała z grupą studentów politechnik z Lublina i Warszawy. Do pomocy zgłosili się też ochotnicy z całej Polski i nie tylko.

Niespodzianka dla wolontariuszy

Allison Chan pochodzi z Hongkongu, ale mieszka w Szwecji. Przyjechała tu z grupą znajomych. – Chcemy jakoś pomóc. To straszne, co się dzieje w Ukrainie. Widzieliśmy, jak Polacy pomagają osobom uciekającym przed tą wojną. Też chcielibyśmy być tego częścią. Przyjechaliśmy tu w kilka osób, żeby zobaczyć, co później moglibyśmy zrobić w Szwecji. Nie tylko Polska mierzy się z tym kryzysem, jako kraje europejskie musimy się zmierzyć z nim razem – mówi Allison.

Gdy opuszczamy chełmską halę, koordynatorzy spodziewają się przyjazdu Shigeru Bana. To niespodzianka dla wolontariuszy, zwłaszcza tych, którzy studiują architekturę. Japończyk postanowił przyjechać do Chełma, by pomóc w składaniu tekturowego miasteczka. Choć ono jest już praktycznie gotowe, to nie znaczy, że nie potrzeba rąk do pracy.

– Tutaj wykorzystaliśmy zaledwie 30 proc. materiału, który dostaliśmy od sponsorów. Na więcej nie mamy przestrzeni. Resztę przygotowujemy po to, żeby spakować i wysłać do Lwowa. Tam nasze konstrukcje zostaną wykorzystane do podobnych celów – podsumowuje Jerzy Łątka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

W Lany Poniedziałek w Opolu odbył się coroczny Turniej o Złoty Kask będący zarazem Memoriałem Jerzego Szczakiela. Orlen Oil Motor Lublin miał w nim czterech przedstawicieli, a trzech z nich stanęło na podium. Wygrał Bartosz Zmarzlik, drugi był Mateusz Cierniak, a trzeci Dominik Kubera. Jedynie Wiktor Przyjemski zajął odległe miejsce

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Stowarzyszenie ze Studzianki chce bezpłatnie udostępniać kajaki mieszkańcom Białej Podlaskiej. Ratusz jest prawie gotowy by to zlecić, bo stanica kajakowa już czeka.

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

W poniedziałek wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat.

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz
galeria

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz

W Wielką Sobotę Orlen Oil Motor Lublin stoczył bardzo zacięty, ale co najważniejsze zwycięski bój z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Co po zakończeniu spotkania powiedzieli jego główni bohaterowie?

Hej, sokoły! Jakie ptaki żyją w mieście?
Magazyn

Hej, sokoły! Jakie ptaki żyją w mieście?

Czaple, sokoły, grzywacze, ślepowrony, a nawet puszczyki mszarne. Ptaki coraz odważniej kolonizują miasta, a Lubelszczyzna staje się ornitologiczną perłą Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty