Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 marca 2022 r.
17:55

Opuszczony supermarket. Namiastka prywatności dla uchodźców w tekturowym miasteczku

21 1 A A

Kilkudziesięciu wolontariuszy w dwa dni stworzyło w opuszczonym supermarkecie w Chełmie tzw. tekturowe miasteczko. Wkrótce zacznie tu działać nowy punkt recepcyjny, w którym znajdzie się miejsce dla 2 tys. uchodźców. Specjalna konstrukcja z kartonowych rur ma im zapewnić odrobinę intymności, o którą trudno w wielu tego typu obiektach. Całość nadzorował światowej sławy japoński architekt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze w ubiegłym roku działał tu sklep sieci Tesco. Od kilku miesięcy budynek przy ul. Lwowskiej w Chełmie stoi pusty. Teraz, w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i napływem uciekających przed wojną uchodźców, właściciel obiektu udostępnił go miastu z przeznaczeniem na punkt recepcyjny dla ok. 2 tys. osób. W tym, który obecnie działa w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji robi się zbyt ciasno.

Namiastka prywatności

Do byłego sklepu przy ul. Lwowskiej przyjeżdżamy w piątek wczesnym popołudniem. Po hali niesie się dźwięk wiertarki. Kilka osób wierci otwory w tekturowych rurach. Kolejni składają z nich konstrukcję, a inni wieszają na poprzeczkach płachty materiału, tworząc prowizoryczne "pokoiki", w których ustawiane są łóżka polowe. Tak powstaje tekturowe miasteczko według projektu Shigeru Bana, japońskiego architekta, laureata nazywanej "architektonicznym Noblem" Nagrody Pritzkera. Specjalizuje on się w tworzeniu budynków i obiektów z tektury. Opracował też m.in. konstrukcje, które były wykorzystywane podczas klęsk żywiołowych w Japonii, Turcji czy Włoszech.

– To zapewnia osobom przebywającym w takim miejscu chociaż namiastkę prywatności, której brakuje w tego typu obiektach – wyjaśnia Hubert Trammer z Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej. Shigeru Bana poznał podczas pracy w zespole eksperckim Nowego Europejskiego Bauhausu. To grupa architektów, artystów, inżynierów i projektantów powołania przez przewodniczącą Komisji Europejskiej w celu walki z kryzysem klimatycznym.

– W związku z wybuchem wojny w Ukrainie (Shigeru Ban–przyp. aut.) zwrócił się do mnie z propozycją realizacji takiego projektu w Polsce. Próbowaliśmy zainteresować tym pomysłem kilka miast. Akurat trafiliśmy w moment, kiedy Chełm przygotowywał nowy punkt recepcyjny – opowiada Trammer.

Przyjadą i zostaną

– Jesteśmy świadomi, że tylko współpraca i otwartość na takie inicjatywy pomoże nam uporać się z obecną sytuacją. Do Polski przyjechało już półtora miliona Ukraińców i spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. Duże miasta już się przepełniają imigrantami. Zdajemy sobie sprawę, że teraz te mniejsze, jak nasze, powinny się szykować na przyjazd dużej grupy uchodźców, którzy już tu zostaną – mówi Mariusz Rudzki z gabinetu prezydenta Chełma. I dodaje: – Obecnie wygląda to tak, że Ukraińcy po przekroczeniu granicy zatrzymują się w Chełmie na kilka godzin lub na noc i udają się w dalszą podróż. Niedługo przyjdzie ten moment, że coraz więcej z nich będzie tu zostawać. Chcemy stworzyć im warunki, żeby mogli spędzić tu jakiś czas.

Nowy punkt recepcyjny ma zostać otwarty na początku przyszłego tygodnia. Trwają prace wykończeniowe w toaletach, w przygotowaniu jest jeszcze część kuchenna. Ma to być największe tego typu miejsce w województwie lubelskim. Punkt ma być w stanie obsłużyć dwa tysiące uchodźców, przy czym łóżek będzie około 700.

Jak układanie klocków

Część noclegowa jest już gotowa. Prace rozpoczęły się w środę wieczorem i trwały niecałe dwa dni. – Sam proces składania nie jest skomplikowany. To trochę jak układanie klocków – przyznaje Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej. I dodaje, że najważniejsza była logistyka. Elementy konstrukcyjne – w sumie sześć tysięcy części – bezpłatnie przekazał producent tekturowych rur. Kilka firm dostarczyło liczony w tysiącach metrów sześciennych materiał, który pod wskazane wymiary przygotowała szwalnia z Krasnegostawu.

– Tekturowe tuleje są zoptymalizowane pod kątem zużycia materiału i wytrzymałości. Gdybyśmy zrobili cieńsze poprzeczki, mogłyby się one uginać. Gdyby były grubsze, byłaby to niepotrzebna strata materiału. Są one wykończone tzw. papierem kraftowym, czyli wytrzymałym. Dodatkowo słupy są pokryte wykończeniową warstwą zewnętrzną z polietylenem, co daje im wodoodporność – wylicza Łątka.

– Najwięcej czasu zajęło nam właśnie przygotowanie tego wszystkiego, wywiercenie otworów w tulejach. Na początku wydawało nam się, że idzie nam powoli i możemy nie zdążyć. Ale jak już mieliśmy gotowy materiał, składanie poszło sprawnie. To jest bardzo prosta konstrukcja – zgadza się Weronika Abramczyk, studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, która do Chełma przyjechała z grupą studentów politechnik z Lublina i Warszawy. Do pomocy zgłosili się też ochotnicy z całej Polski i nie tylko.

Niespodzianka dla wolontariuszy

Allison Chan pochodzi z Hongkongu, ale mieszka w Szwecji. Przyjechała tu z grupą znajomych. – Chcemy jakoś pomóc. To straszne, co się dzieje w Ukrainie. Widzieliśmy, jak Polacy pomagają osobom uciekającym przed tą wojną. Też chcielibyśmy być tego częścią. Przyjechaliśmy tu w kilka osób, żeby zobaczyć, co później moglibyśmy zrobić w Szwecji. Nie tylko Polska mierzy się z tym kryzysem, jako kraje europejskie musimy się zmierzyć z nim razem – mówi Allison.

Gdy opuszczamy chełmską halę, koordynatorzy spodziewają się przyjazdu Shigeru Bana. To niespodzianka dla wolontariuszy, zwłaszcza tych, którzy studiują architekturę. Japończyk postanowił przyjechać do Chełma, by pomóc w składaniu tekturowego miasteczka. Choć ono jest już praktycznie gotowe, to nie znaczy, że nie potrzeba rąk do pracy.

– Tutaj wykorzystaliśmy zaledwie 30 proc. materiału, który dostaliśmy od sponsorów. Na więcej nie mamy przestrzeni. Resztę przygotowujemy po to, żeby spakować i wysłać do Lwowa. Tam nasze konstrukcje zostaną wykorzystane do podobnych celów – podsumowuje Jerzy Łątka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty