Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

18 listopada 2021 r.
14:00

Jan Paweł II nie został patronem ronda. Ciekawe uzasadnienie odrzucenia pomysłu

Autor: Zdjęcie autora agdy
Rondo u zbiegu drogi krajowej i ul. Łany. Najprawdopodobniej jego patronem zostanie nauczyciel i zasłużony regionalista
Rondo u zbiegu drogi krajowej i ul. Łany. Najprawdopodobniej jego patronem zostanie nauczyciel i zasłużony regionalista (fot. LubieHrubie)

Są już projekty uchwał nadających nazwy trzem rondom w mieście. Co prawda, miasto pytało o pomysły mieszkańców, jednak radni mają inne. Preferowane przez uczestników konsultacji społecznych Prawa Kobiet przepadły. Będą lokalne postacie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosną władze miasta zaprosiły mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych, dotyczących nadania przez radę miejską nazwy rondu. Chodziło o to na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 74 z ul. Łany w Hrubieszowie. Uczestnicy mieli do wyboru propozycje zgłoszone przez hrubieszowian.

Zaproponowane wówczas nazwy to: świętego Jana Pawła II, generała Władysława Sikorskiego oraz Praw Kobiet. Po podliczeniu głosów okazało się, że wygrały Prawa Kobiet – 80 głosów. Papież dostał 75 głosów a generał 16.

13 głosujących nie wybrało żadnego z tych pomysłów.

Do podobnego wniosku doszli radni, którzy za tydzień będą zajmować się projektami uchwał nadającymi nazwy temu i dwóm innym rondom w mieście. W treści projektów uchwał znajdujemy zupełnie inne propozycje. Samorządowcy skorzystali z zasady, że konsultacje nie są wiążące a jedynie dają wskazówki. Na dodatek uchwały będą trzy, bo uznano, że w przebiegu drogi krajowej są trzy ronda i wszystkie jednocześnie dostaną patronów. Spotkanie w tej sprawie odbyło się miesiąc temu. 

– Długo dyskutowaliśmy na ten temat, było głosowanie. Rada chce uczcić mieszkańców naszego miasta, powinniśmy pamiętać o lokalnych bohaterach. Radni powinni zadbać o pamięć o przeszłości. Nawet zapytałam zebranych, czy wiedzą, jak nazywali się burmistrzowie Hrubieszowa z okresu międzywojennego. Za kilka lat tych nazwisk też nikt nie będzie znał, a tak może ktoś o nich poczyta, dowie się, kim byli ci ludzie – mówi Anna Naja, przewodnicząca Rady Miasta Hrubieszów.

Teresa Grodzieńska, której imię ma nosić rondo na skrzyżowaniu ul. Nowej z „74”, jest mieszkańcom świetnie znana. To bohaterka z muralu, który od roku jest na ścianie domu kultury. Grodzińska była sanitariuszką, miała 21 lat, gdy zginęła niedaleko Hrubieszowa, zabita przez żołnierzy Budionnego. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Kolejne rondo (ul. Kolejowa) będzie miało za patrona Józefa Skrobiszewskiego, lekarza i społecznika, który w okresie międzywojennym mieszkał i pracował w Hrubieszowie. Został zamordowany w Katyniu, jego symboliczny grób jest na cmentarzu w Hrubieszowie.

Rondo, któremu uczestnicy konsultacji społecznych nadali imię Praw Kobiet ma nosić nazwę ronda Wincentego Piątaka.

– Przyznam, że byłam za nazwą Rondo Praw Kobiet, bo uważam, że jeśli organizuje się konsultacje społeczne i prosi mieszkańców o opinię, to trzeba brać to pod uwagę. Po drugie, emocjonalnie jestem związana z ruchem feministek, więc temat był mi bliski. Na spotkaniu, na którym dyskutowaliśmy na ten temat wytłumaczono mi, że internauci mieli możliwość oddawania nieograniczonej liczby głosów, co podważa wiarygodność wyników. Propozycję Praw Kobiet zgłosił ktoś z Lublina z Młodej Lewicy, a patronami rond powinni być lokalni bohaterowie. Z tym akurat się zgodzę, bo jeśli my o nich zapomnimy, to już nikt nie będzie pamiętał – mówi radna Barbara Wierzchowska.

Pytana o losy innych postaci z listy, którą konsultowali mieszkańcy, mówi, że radni zrezygnowali z kandydatury świętego Jana Pawła II, bo uznali, że wygląd i zaniedbanie rond by uwłaczały postaci papieża. Natomiast generał Sikorski patronuje już jednej z hrubieszowskich ulic.

– Bardzo popierałam pomysł, by rondo od strony wyjazdu na Zamość nosiło imię Wincentego Piątaka. Znałam go osobiście i uważam, że bardzo wiele zrobił dla Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. Kiedy w latach 70. zaczęłam pracować w liceum w Hrubieszowie, pan Wincenty już tam uczył, prowadził zajęcia praktyczno-techniczne. Był bardzo lubianym, nadzwyczaj skromnym i poczciwym człowiekiem. Mieszkał na Michałówce, stąd pomysł, by jego imię nosiło rondo na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Łany – dodaje Barbara Wierzchowska.

Sesja odbędzie się 25 listopada. Jeszcze może się zdarzyć, że nazwy wybrane przez radnych, w drodze wewnętrznego głosowania, będą miały konkurencję. Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały z inną propozycją może złożyć radny lub ich grupa.

Tak się działo niedawno w Zamościu, gdy jeden z radnych zaproponował podczas sesji zupełnie inną nazwę ronda niż ta, którą wybrali mieszkańcy w czasie konsultacji. Było to źródłem sporego zamieszania, bo kontrpropozycją dla ronda im. generała Józefa Hallera był rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich. W efekcie uchwalono to, co wybrali mieszkańcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium