Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

7 kwietnia 2022 r.
12:56

Budynek po byłej szkole bez przyszłości? Przez dziurawy dach leje się woda [zdjęcia]

53 1 A A

Lekcji w szkole w Szczuczkach (powiat lubelski) nie ma już kilkanaście lat. Do środka leje się woda, więc na ścianach rośnie grzyb, a na podłogach gnije parkiet. I choć radni zabezpieczyli pieniądze na częściowy remont dachu, to do dziś żadne roboty nie ruszyły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 27 lat tutaj pracowałam. Przykro patrzeć, jak to wszystko niszczeje – ubolewa pani Janina, rozglądając się po budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Szczuczkach (powiat lubelski).

To jedna z tzw. tysiąclatek, o czym zaświadcza pamiątkowa tablica umieszczona na jednej ze ścian budynku w 1964 r.: „Szkoła-pomnik 1000-lecia państwa polskiego nr 892 im. Obrońców Pokoju w Szczuczkach.”

Miejsce też jest wyjątkowe, związane z tragiczną historią wsi. W czasie II wojny światowej, 1 października 1939 r., w miejscowej szkole (w pobliżu obecnej „tysiąclatki”) Niemcy zamordowali i spalili 102 mężczyzn. Na pamiątkę tych wydarzeń stanęła kapliczka. Tablica z informacją o mordzie jest też w budynku niedziałającej od kilkunastu lat szkoły.

– Pierwsi uczniowie zaczęli tu lekcje we wrześniu 1965 r. – wspomina Ryszard Wójcik, który sam był w tej grupie. – Wcześniej dzieci uczyły się w baraku, który stał za szkołą. A tu, gdzie teraz jesteśmy, było zaplecze sali chemicznej.

Zachowały się m.in. meble, probówki, stara drukarka i rzutnik. Jest też grzyb na ścianach i zalany wodą parkiet. Podobnie jak w innych pomieszczeniach.

– W 2001 r. decyzją Rady Gminy szkoła została zlikwidowana. Później funkcjonowała już jako stowarzyszeniowa – opowiada Bogusława Anna Grzelak, radna gminy Wojciechów i sołtyska Szczuczek.

W 2009 r. uczniów już było zbyt mało i szkoła została ostatecznie zamknięta.

– Wcześniej, jeszcze za poprzedniego wójta, zostały wymienione okna, piec i grzejniki – wylicza radna. I pokazuje ulotkę wyborczą Artura Markowskiego, który w 2018 r. kandydował na wójta gminy Wojciechów. Markowski, obiecuje m.in. że „zadba o zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Szczuczkach”.

– To nie były obietnice wyborcze, tylko problemy, którymi chciałbym się zająć – tłumaczy w rozmowie z nami wójt. I podkreśla, że czynił starania, aby budynek został zagospodarowany. Dawną szkołą była wstępnie zainteresowana jedna z lubelskich fundacji. – Jednak po wizji lokalnej się wycofała – przyznaje.

Dyskusja dotycząca budynku w Szczuczkach toczyła się już kilka lat temu. – Oglądaliśmy tę szkołę w lutym 2019 r. – relacjonował na ostatniej sesji Rady Gminy Wojciechów, przewodniczący Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miłosz Adamczyk. – Z tej wizji lokalnej powstała dokumentacja fotograficzna. I było wyraźnie wskazane, by władze gminy to zabezpieczyły.

Pieniądze na częściowy remont dachu zostały zabezpieczone w budżecie w 2021 r. Przeciekający dach nie został naprawiony do dziś. Dlaczego?

– Nie chcę się z tego tłumaczyć – ucina wójt, który na sesji powiedział, że „okres był trudny, jesienny” (ostatecznie zmiany w budżecie zostały zatwierdzane dopiero w drugiej części roku).

O dalsze losy szkoły pytają dziś mieszkańcy Szczuczek.

– Nam nie chodzi o kłócenie się z wójtem, tylko o zabezpieczenie budynku – podkreśla pani Zofia. – Może znajdzie się ktoś, kto ten budynek zagospodaruje. To jest to, co wójt obiecał.

– Nie ma przedszkola ani domu opieki społecznej – podpowiada kolejna z mieszkanek pani Anna.

Na marcowej sesji padła propozycja budowy mieszkań socjalnych, „których w gminie nie ma”.

– Będzie wykonana analiza techniczna budynku, później zobaczymy co dalej – mówi wójt gminy, który zaznacza, że temat byłej szkoły w Szczuczkach „nie jest prosty i wymaga konsultacji z mieszkańcami.”

Podobnie wypowiadał się na sesji, mówiąc, że „sytuacja tego budynku jest trudna”. Na sesji jednak przyznał, że „najprostszym rozwiązaniem byłoby budynek rozebrać”.

Od czasu likwidacji szkoły zostały wykonane „doraźne prace na dachu” jedynie nad częścią pod mieszkaniem i biblioteką (stanowi część budynku dawnej szkoły).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zdobyła 7 bramek

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor Lublin. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już 2 razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Teletelwski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium