Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

14 lipca 2020 r.
19:22

W sali balowej można było jeździć karocą. W planach badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

Pozostałości po zamku. Jedna z wycieczek oprowadzana po pomieszczeniach budynku przy ul. Zamkowej
Pozostałości po zamku. Jedna z wycieczek oprowadzana po pomieszczeniach budynku przy ul. Zamkowej (fot. Fundacja „Zamek Bełżyce”)

– Chcemy oddzielić mity od faktów. Pokazać, co jest prawdą, a co nie – mówi Dariusz Figura z Fundacji „Zamek Bełżyce”, która stara się o dotację, by móc przeprowadzić pierwsze w historii badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W mieście pozostałości po tej budowli są głównie kojarzone z działającą przez lata w tym miejscu mleczarnią. – Zamek w Bełżycach był, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niestety, nie wiemy, jak dokładnie wyglądał, ponieważ nie dotarliśmy do żadnych rysunków, które ukazują tę budowlę – przyznaje Dariusz Figura, wiceprezes założonej trzy lata temu Fundacji „Zamek Bełżyce”. Jednym z jej celów jest odkrywanie historii związanej z opisywanym przez Jana Długosza nieistniejącym już zamkiem.

Obronna budowla stała nad rzeką Bżanką przy drodze z Korony na Litwę, która biegła, między innymi, przez Bełżyce i Lublin. Jak opisywał średniowieczny kronikarz, zamek miał baszty i był obwarowany. W XVI wieku mieścił się w nim zbór ariański, a także szkoła. „Według inwentarza z I połowy XVIII w., zamek był budowlą murowaną z kamienia i cegły, otynkowaną, dwukondygnacyjną, podpiwniczoną, dwutraktową z sienią, z późniejszą drewnianą dobudówką, krytą gontem” – czytamy na stronie internetowej Ośrodka „Brama Brodzka – Teatr NN”. „W zamku mieściła się też kaplica z ołtarzykiem z obrazem Matki Boskiej Świętoduskiej. Na parterze znajdowały się sklepienia kolebkowe z lunetami.”

Sklepienia te w budowli przy ul. Zamkowej 30, która stanowiła część zamku, zachowały się do dzisiaj. – Podobnie jak piwnice – dodaje Dariusz Figura. – Najwcześniejsze przedstawienie budynku, który jest częścią zamku (przez lata mieściła się w nim mleczarnia, wcześniej funkcjonowała gorzelnia – red.), do którego udało nam się dotrzeć jeszcze przed dobudową, to zdjęcie Edwarda Hartwiga z lat sześćdziesiątych XX w. Moja mama zauważyła to zdjęcie na jednej z internetowych aukcji i je kupiła.

Fundacja Zamek Bełżyce, która mieści się w tym budynku i kompletuje archiwa dotyczące zamku, stara się zdobyć dofinansowanie z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”), aby móc przeprowadzić „pierwsze w historii” miejscowości „poważne prace archeologiczne”.

– Chcemy przeprowadzić badania georadarem, a także wykonać kilkanaście, może kilkadziesiąt odwiertów, które pozwolą rozpoznać dawną topografię założenia – zapowiada wiceprezes Fundacji. – Poza tym, chodzi o odkrycie najstarszych reliktów i warstw związanych z zamkiem. Wcześniej – i to będzie niezależne od tego, czy uda nam się zdobyć pieniądze na te badania czy nie – chcemy zorganizować spotkanie z mieszkańcami pobliskich zabudowań, które stanęły na pozostałościach dawnego zamku.

– Wokół bełżyckiego zamku narosło przez lata wiele legend – mówi Dariusz Figura. – Chcemy oddzielić mity od faktów. Pokazać, co jest prawdą, a co nie. I dodaje: Chcemy odkryć historię tego miejsca. Niewiele jest bowiem zamków w Polsce, w których odbywały się powszechne zjazdy różnowierców. Tu także został wybrany na króla Kazimierz Jagiellończyk.

Z zamkiem związane są też tragiczne wydarzenia. – Kozacy wymordowali dzieci, które uczyły się w działającej w zamku szkole – przypomina wiceprezes Fundacji.

W mieście krąży też legenda o duchu. Zaś poeta Kajetan Koźmian wspominał ogromną salę balową. – Była ponoć tak duża, że można było jeździć po niej karocą – dodaje Dariusz Figura.

Zaplanowane przez Fundację badania miałyby się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium